Հայտնի են դարձել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի 2014թ. մրցույթի արդյունքները
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի խորհրդատուների խորհուրդը՝ խորհրդի նախագահ, ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ այսօր նիստ գումարեց՝ քննարկելու « ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի 2014թ. հետազոտական թեմաների մրցույթին ներկայացված հայտերի գնահատման մասին» հարցը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի 2014 թ. մարտի 14–ի հրամանով «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում հայտարարվել էր 2014 թ. հետազոտական աշխատանքների մրցույթ` 8 թեմաներով: Այսօր կենտրոնի խորհրդատուների խորհրդի նիստի ժամանակ հայտնի դարձան մրցույթի արդյունքները:
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը նշեց, որ խորհուրդը ստացել է 10 հայտ՝ 2 թեմաների համար երկուական: Հայտերն ուղարկվել են արտաքին և ներքին փորձագիտական գնահատման, որի ընթացքում գնահատվել են 8 չափանիշներով: Փորձագետների և խորհրդի անդամների գնահատականների արդյունքներով ֆինանսավորման են երաշխավորվել հետևյալ թեմաները.
«ՀՀ տարածքային համաչափ զարգացման սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրները», գիտական ղեկավար Զոյա Թադևոսյան՝ տ.գ.դ., միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ,
«ՀՀ տնտեսական զարգացման գերակայությունների գնահատումը և կանխատեսում», գիտական ղեկավար Աշոտ Թավադյան՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ,
«ՀՀ տնտեսության ոլորտային զարգացման և հարկաբյուջետային քաղաքականության հիմնախնդիրները Մաքսային միության անդամակցության պայմաններում», գիտական ղեկավար Միքայել Մելքումյան՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր, միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ,
«ՀՀ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման համակարգի լավարկման (օպտիմալացման) հայեցակարգային դրույթների մշակում», գիտական ղեկավար Յուրի Սուվարյան՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր, ակադեմիկոս, կառավարման ամբիոնի վարիչ,
«Բիզնեսի բարոյականության և սոցիալական պատասխանատվության հիմնախնդիրները ՀՀ-ում», գիտական ղեկավար Արամ Սարգսյան՝ փ.գ.դ., պրոֆեսոր, փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ:

Известны результаты конкурса 2014 года исследовательского центра «Амберд»
Совет консультантов исследовательского центра «Амберд»: председатель совета во главе с ректором Корюном Атояном созвал сегодня заседание для обсуждения вопроса « Об оценке представленных на конкурс заявок исследовательских тем 2014 года исследовательского центра «Амберд» АГЭУ».
Напомним, что по приказу от 14-го марта 2014 года ректора Армянского государственного экономического университета в исследовательском центре «Амберд» был объявлен конкурс исследовательских работ 2014 года по 8 темам. Сегодня во время заседания совета консультантов центра стали известны результаты конкурса.
Директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян отметил, что совет получил 10 заявок: для 2 тем по две заявки. Заявки посланы на внешнюю и внутреннюю экспертную оценку, во время которой были оценены по 8 критериям. По результатам оценок экспертов и членов совета были рекомендованы к финансированию следующие темы:
«Социально-экономические проблемы равномерного регионального развития РА», научный руководитель Зоя Тадевосян, д.э.н., доцент кафедры международных экономических отношений,
«Оценка и прогноз приоритетов экономического развития РА», научный руководитель Ашот Тавадян, д.э.н., профессор, заведующий кафедрой экономико-математических методов,
«Проблемы областного развития экономики РА и бюджетно-налоговой политики в условиях членства Таможенного союза», научный руководитель Микаел Мелкумян, д.э.н., профессор, заведующий кафедрой микроэкономики и организации предпринимательской деятельности,
«Разработка концептуальных положений оптимизации государственного управления РА и системы местного самоуправления», научный руководитель Юрий Суварян, д.э.н., профессор, академик, заведующий кафедрой управления,
«Проблемы этики в бизнесе и социальной ответственности в РА», научный руководитель Арам Саргсян, д.ф.н., профессор, заведующий кафедрой философии и армянской истории.