ՀՊՏՀ մարզադահլիճում անցկացված վոլեյբոլի հանրապետական խաղերն ավարտվել են
Ապրիլի 14-26-ը ՀՊՏՀ մարզադահլիճում հայաստանյան բուհերի ուսանողների 15-րդ հանրապետական մարզական խաղերի շրջանակներում անցկացվել են վոլեյբոլի խաղեր (աղջիկների և տղաների): Ապրիլի 14-19-ը կայացած աղջիկների խաղերում մեր բուհի թիմը հաղթանակ տարավ Մանկավարժական և Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանների թիմերի նկատմամբ և պարտության մատնվեց Արցախի պետական համալսարանի և Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի կողմից: Ընդհանուր խաղերի արդյունքում ՀՊՏՀ աղջիկների հավաքականը գրավեց 5-րդ տեղը: Առաջին տեղը զբաղեցրել է ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի հավաքականը: Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին փոխանցեց ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի վարիչի ժ/պ Սիմոն Հակոբյանը, բոլոր խաղերն անցել են հաճելի և արդարացի մթնոլորտում:
«Հատկապես այս տարի վոլեյբոլային խաղերն անցան բարձր մակարդակով՝ կազմակերպական տեսանկյունից: Տարեցտարի առավել զգացվում է, որ խաղերի կազմակերպման և անցկացման գեղեցիկ մշակույթ է ձևավորվում»,-ասաց նա՝ նշելով, որ խաղերը կազմակերպվել էին Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի կողմից:
Նշված ամբիոնի դոցենտ, ՀՊՏՀ վոլեյբոլի տղաների հավաքականի մարզիչ Գագիկ Վարդանյանը ևս բարձր գնահատեց խաղերի անցկացումը: Մարզիչը նշեց, որ վերջնարդյունքում ՀՊՏՀ տղաների թիմը գրավել է 5-րդ հորիզոնականը՝ 11 բուհերի շարքում: Առաջին տեղը նվաճել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի թիմը:
«Մեր թիմը գեղեցիկ խաղեր է ցույց տվել, հաղթել է Մանկավարժական և Ֆրանսիական համալսարաններին, պարտության է մատնվել Ճարտարագիտական և Ագրարային համալսարանների թիմերի կողմից՝ գրեթե հավասար խաղի իրավիճակով՝ 2-1 հաշվով: Այս խաղերը նաև լավ առիթ էին՝ թիմերի մարզավիճակը տեսնելու, թերությունները շտկելու տեսանկյունից: Այսօրվանից սկսած՝ կշարունակվեն ՀՊՏՀ վոլեյբոլի տղաների թիմի մարզումները»,-խաղերն ամփոփեց Գագիկ Վարդանյանը:
Նշենք, որ 15-րդ մարզական խաղերի շրջանակներում այս կիսամյակում՝ մայիսի 1-3-ը, կանցկացվեն խաղեր ևս մեկ՝ ձյուդո մարզաձևում: Մնացած մարզաձևերում (աթլետիկա, հրաձգություն, բասկետբոլ, ֆուտզալ) խաղերը կանցկացվեն այս տարվա հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին:

Проведенные в спортзале АГЭУ республиканские соревнования по волейболу закончились
14-26 апреля в спортзале АГЭУ в рамках 15-ых республиканских спортивных игр студентов армянских вузов были проведены волейбольные игры (среди девушек и парней). В проведенных 14-19 апреля женских играх команда нашего вуза одержала победу над командами Педагогического и Армяно-русского (Славянского) университетов и понесла поражение перед командами Арцахского государственного университета и Армянского государственного института физической культуры. В общем результате игр женская команда АГЭУ заняла 5-ое место. Первое место заняла команда Армянского государственного института физической культуры. Как передал отделу информации и связей с общественностью и/о заведующего кафедрой физвоспитания, ЧС и ГО АГЭУ Симон Акопян, все игры прошли в приятной и справедливой атмосфере.
«Особенно в этом году волейбольные игры прошли на высоком уровне с организационной точки зрения. Из года в год больше ощущается, что формируется красивая культура организации и проведения игр»,-сказал он, отмечая, что игры были организованы Армянской волейбольной федерацией.
Доцент данной кафедры, тренер мужской волейбольной команды АГЭУ Гагик Варданян также высоко оценил проведение игр. Тренер отметил, что в конечном результате мужская команда АГЭУ заняла 5-ое горизонтальное среди 11 вузов. Первое место завоевала команда Армянского государственного инженерного университета.
«Наша команда показала интересные игры, победила команды Педагогического и Французского университетов, понесла поражение перед командами Инженерного и Аграрного университетов почти в равной игравой ситуации со счетом 2-1. Эти игры были и хорошим поводом с точки зрения увидеть спортивную форму команд, устранения недостатков. Начиная с сегодняшнего дня, продолжатся волейбольные тренировки мужской команды»,-обобщил игры Гагик Варданян.
Отметим, что в этом семестре в рамках 15-ых спортивных игр 1-3 мая будут организованы соревнования еще по одному виду спорта, по дзюдо. Соревнования по остальным видам спорта (атлетика, стрельба, баскетбол, футзал) пройдут в октябре и ноябре этого года.