Նորամուծական գործունեություն. հիմնախնդիրների լուծման ճանապարհ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության «Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, կարևորելով Հայաստանում գիտելիքահենք տնտեսության ձևավորման գործընթացներում համալսարանների մասնակցության դերը, սույն թվականի ապրիլի 15-ին կազմակերպել էր սեմինար՝ «Նորամուծական գործունեության վերաբերյալ գիտելիքների ձևավորման և տարածման հիմնախնդիրները ՀՀ-ում»: Թեմայի շրջանակներում հիմնական բանախոսն էր մեր համալսարանի մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Ծովինար Կարապետյանը: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՊՏՀ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ Իշխան Տիգրանյանը, նույն ամբիոնի դոցենտներ Գայանե Ավագյանը, Արփենիկ Մուրադյանը, ՀՊՏՀ գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, «Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակազմը, ՀՊՏՀ մագիստրանտներ, բակալավրիատի 4-րդ կուրսի ուսանողներ:
Իր զեկուցման մեջ Ծովինար Կարապետյանը խոսել է գիտելիքի հասարակության կառուցման գործընթացներում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում կատարվող գիտական հետազոտությունների մասին, որոնք կարող են նպաստել մեր երկրի տնտեսության մրցունակության բարձրացման հիմնախնդիրների լուծմանը, այնուհետև բանախոսը ներկայացրել է ՀՊՏՀ ներհամալսարանական գիտական դրամաշնորհների շրջանակներում իր ղեկավարած հետազոտական խմբի աշխատանքի արդյունքում հրատարակված «Նորամուծական գործունեություն. հասկացություններ և բառեզրեր» ձեռնարկը, որը հարուստ նյութ է պարունակում նշված խնդիրների շուրջ:
«Այս միջոցառումը ևս մեկ հավաստումն է այն բանի, որ մեր բուհը հետազոտական համալսարան դառնալու հաստատուն ճանապարհ է անցնում, և մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնն իր ներդրումն ու մասնակցությունն ունի այդ գործում»,- լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց Ծովինար Կարապետյանը:
Իսկ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Իշխան Տիգրանյանը նշեց, որ միջոցառումը ոչ միայն հագեցած էր բովանդակային իմաստով և հիմնախնդիրը վեր էր հանում բազմաշերտ, այլև ճիշտ ձևաչափ էր ընտրված՝ ինտերակտիվ շփում, աշխույժ հարցուպատասխան, արծարծվող հարցի համատեղ քննարկում:
Միջոցառման մասնակից մակրոտնտեսական քաղաքականություն և կանխատեսում մասնագիտության մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Հեղինե Օհանյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ սեմինարը իր և դասընկերների համար հրաշալի առիթ էր՝ նորամուծական գործունեության հիմնախնդիրներին և ստեղծարար մտածողության կարևորությանը անդրադառնալու տեսանկյունից:

Инновационная деятельность: путь решения проблем
«Национальный центр инноваций и предпринимательства» ГНКО при министерстве экономики РА, подчеркивая роль участия университетов в процессах формирования научной экономики, 15-го апреля сего года организовал семинар «Проблемы формирования и распространения знаний об инновационной деятельности в РА». Основным докладчиком в рамках темы был доцент кафедры макроэкономики нашего университета, кандидат экономических наук Цовинар Карапетян. На мероприятии присутствовали заведующий кафедрой макроэкономики АГЭУ Ишхан Тигранян, доценты той же кафедры Гаяне Авагян, Арпеник Мурадян, заведующая библиотекой АГЭУ Армине Ованнисян, персонал «Национального центра инноваций и предпринимательства» ГНКО, магистранты АГЭУ, студенты 4-го курса бакалавриата.
В своем докладе Цовинар Карапетян говорила о научных исследованиях в процессах построения знаний общественности, проводимых в Армянском государственном экономическом университете, которые могут способствовать решению проблем повышения конкурентоспособности экономики нашей страны, затем она представила в рамках университетских научных грантов АГЭУ изданное в результате работы исследовательской группы, руководимой ею, пособие «Инновационная деятельность: концепции и понятия», которое содержит богатый материал об указанных проблемах.
«Это мероприятие еще одно свидетельство того, что наш вуз идет по правильному пути становления исследовательского университета, и кафедра макроэкономики имеет свой вклад и участие в этом деле»,- сказала в беседе с отделом информации и связей с общественностью Цовинар Карапетян.
А заведующий кафедрой макроэкономики, профессор Ишхан Тигранян отметил, что мероприятие не только было насыщено в содержательном смысле и поднимало многослойные проблемы, но для мероприятия был выбран правильный формат: интерактивное общение, вопросы и ответы, совместное обсуждение затронутого вопроса.
Участница мероприятия студентка 1-го курса магистратуры по специальности макроэкономическая политика и прогнозирование Егине Оганян в беседе с нами отметила, что семинар для нее и однокурсников хороший повод с точки зрения обращения к проблемам инновационной деятельности и значимости творческого мышления.