Ինչպե՞ս ազատվել կարծրատիպերից, ինչպե՞ս հաղթահարել խտրական մոտեցումը կանանց նկատմամբ, ի՞նչ հետևանքներ և ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ նման վերաբերմունքը նաև երկրի տնտեսական զարգացման վրա: Հարցերի այս լայն շրջանակն այսօր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջազգային ծրագրերի կենտրոնում էր մեկտեղել մի քանի տասնյակ փորձագետների և մասնագետների՝ քննարկելու «Աշխատանքի շուկայում կանանց մասնակցության գենդերային ասպեկտը՝ կարծրատիպայնացումը որպես ներառականության ապահովմանը խոչընդոտող գործոն» թեման:
Հերթական կլոր սեղան-քննարկումը ՀՊՏՀ-ի և Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի նախաձեռնած  «Հայաստանում ներառական աճի խթանման քննարկումների հարթակի ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում երկրորդ հանդիպումն էր: «Մեր գրասենյակը երկու գերակայություն ունի՝ տնտեսության աճն ու զբաղվածությունը. այս ծրագրի նպատակն է ստեղծել հարթակ, որտեղ կքննարկվեն այդ խնդիրները և առաջարկությունների տեսքով կներկայացվեն շահառուներին»,- ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ասաց Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Զառա Ալավերդյանը: Ծրագրի ղեկավար Ներսես Գևորգյանը բացման խոսքում ընդգծեց, որ ծրագրի նպատակը մատնանշված հիմնախնդիրների շուրջ ակադեմիական և փորձագիտական շրջանակների մասնակցությամբ համատեղ քննարկումների կազմակերպումն ու առաջարկությունների մշակումն է:
«Գենդերային հավասարությունն ավելին է, քան միայն կանանց վերաբերող հարց լինելը, այն խելամիտ տնտեսության առհավատչյան է»,-իր խոսքը սկսեց ծրագրի կառավարման խմբի անդամ, ոլորտային վերլուծաբան Նվարդ Մանասյանը՝ հանգամանորեն ներկայացնելով կանանց նկատմամբ նորմավորված մոտեցումները թե՛ կրթության, թե՛ մասնագիտական կողմնորոշման, թե՛ աշխատաշուկայում կայացման ուղղություններում: Նրա խոսքով՝ կանանց նկատմամբ խտրական մոտեցումը երկու պատճառ ունի՝ նախ դեռ կրթություն ստանալուց նրանց համար նեղ սահմաններ են գծվում, թե որտեղ նրանք կարող են աշխատել ու կայանալ, և երկրորդ՝ նաև տնտեսության կառուցվածքը: Երկուսն էլ, վերլուծաբանի խոսքով, կարծրատիպերի հետևանք են:
Որպես հիմնական զեկուցողներ հանդես եկան Կովկասի հետազոտական ռեսուրսային կենտրոնի հայաստանյան հիմնադրամի տնօրեն,տ.գ.դ., Հեղինե Մանասյանը՝ ներկայացնելով «Հայաստանում կանանց զբաղվածության ու աշխատավարձի տարբերակվածությունը» զեկուցումը և ՀՀ ԳԱԱ ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող Ռուզաննա Ծատուրյանը՝ ներկայացնելով «Հայաստանի կրթական համակարգում առկա գենդերային խտրական բովանդակությունն ու մանկավարժական մոտեցումները» զեկուցումը:
Թե աշխատանքի ո՞ր ոլորտներում են առավելաբար ընդգրկված կանայք և ինչպե՞ս են վճարվում նրանք, հանգամանորեն ներկայացրեց առաջին բանախոսը, իսկ երկրորդը ներկայացրեց երկու ուղղություններով իր կատարած հետազոտությունները, որոնք են՝ հանրակրթական դասագրքերն ու մանկավարժների մեթոդաբանությունը: «Դասագրքերի հետազոտությունը պարզեց, թե ինչ իդեալներ են մատուցվում երեխաներին, իսկ մանկավարժների մեթոդաբանության ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ կրթական միջավայրում դեռևս կան տարբեր կարծրատիպեր, բանաձևեր, որոնց շրջանակներում է իրականացվում մարդկանց մասնագիտական կողմնորոշումն ու առհասարակ ինտեգրումը կյանքին»,- նշեց Ռուզաննա Ծատուրյանը:
Ծրագրի կառավարման խումբն առաջիկայում կտրամադրի խնդրի շուրջ ամբողջական հետազոտությունները, որը մենք կհրապարակենք կայքում՝ ներկայացնելով թեմայի շուրջ ամբողջական բովանդակային ուսումնասիրությունները:

Как  освободиться  от  стереотипов  и  как  преодолеть  дискриминационный  подход  по  отношению  к  женщинам, какие  последствия  и  какое  влияние  может  иметь  подобное  отношение  и  на  экономическое  развитие  страны.  Сегодня  в  центре  международных  программ  Армянского  государственного  экономического  университета  несколькими  десятками  экспертов  и  специалистов  был  затронут    этот  широкий  круг  вопросов  в  обсуждении  темы «Гендерный  аспект  участия  женщин  на  рынке  труда, стереотипность, как  препятствующий  фактор     обеспечения  инклюзивности»  .
Очередной  круглый  стол-обсуждение  это  вторая  встреча  в  рамках  программы   «Создание  платформы  обсуждений  стимулирования  инклюзивного  роста  в  Армении»,  организованной  АГЭУ  и    Швейцарским  представительством   по  сотрудничеству  в  Южном  Кавказе. «Наше представительство имеет  два   приоритета: рост  экономики  и  занятость, цель  этой  программы  создать  платформу, на  которой  будут  обсуждаться  эти  задачи   и  в  форме  предложений  будут  представлены     заинтересованным  сторонам»,- приветствуя  участников  встречи,  сказала  руководитель    армянского  представительства  Швейцарского  сотрудничества  в  Южном  Кавказе  Зара  Алавердян. Руководитель  программы  Нерсес  Геворгян    в  своем    вступительном  слове  подчеркнул,  что   цель  программы  --  организация  совместных  обсуждений  указанных  проблем   с  участием  академических  и  экспертных  кругов  и  разработка  предложений.
«Гендерное  равноправие  больше, чем  только  вопрос, относящийся  женщин,   это  залог  разумной  экономики»,-свое  слово  начала  член  группы  управления  программой, отраслевой   аналитик  Нвард  Манасян,  обстоятельно  представляя  нормированный  подход   по  отношению  к  женщинам  и  в  направлениях  образования, и  профессиональной  направленности, и  становления  на  рынке  труда.  По  ее  словам,  по  отношению  к  женщинам   дискриминационный  подход  имеет  две  причины: во-первых,  еще  до  получения  образования  для  них  предусматриваются  узкие  границы, где  они  могут  работать  и  становиться, и, во-вторых,  также  структура  экономики.  Эти  причины, по  словам  аналитика, следствие  стереотипов.
В  качестве  основных  докладчиков  выступили  директор  армянского  фонда  Кавказского  исследовательского  ресурсного  центра, д.э.н., Егине  Манасян, представляя   доклад  «Занятость  женщин и  вариантность  заработной  платы  в  Армении»,   и  научный  сотрудник  Института  этнографии  НАН  РА Рузанна  Цатурян,  представляя  доклад   «Существующее  гендерное  дискриминационное  содержание  и  педагогические  подходы  в  образовательной  системе  Армении» .
В  каких  сферах  труда  больше  вовлечены  женщины  и  как  оплачиваются  они, обстоятельно  представила  первый  докладчик, а  второй  докладчик  представила  сделанные  свои  исследования  по  двум  направлениям: общеобразовательные  учебники и  методика  преподавателей. «Исследование  учебников  выявило, какие  идеалы  преподносятся  детям, а  исследование  методики  преподавателей  показало, что  еще  в  образовательной  среде  имеются  стереотипы, в  рамках  которых осуществляется  профессиональная  направленность  людей  и   в  целом  интеграция  жизни»,- отметила  Рузанна  Цатурян.
В  ближайшее  время  группа  управления  программой  предоставит  полное  исследование  проблемы, которое  мы  опубликуем  в  сайте,  представляя  по  теме  полные  содержательные  исследования.