Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանն այսօր հյուրընկալեց Արցախի պետական համալսարանի ներկայացուցիչներին՝ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանին, պրոռեկտորներ Գեորգի Սահակյանին և Վիտյա Յարամիշյանին: Հանդիպմանը, որին ՀՊՏՀ-ից մասնակցում էին նաև ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը, լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գոհար Գևորգյանը, արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Աղավնի Հակոբյանը, կողմերը քննարկեցին համագործակցության առկա ներուժն ու հնարավորությունները, անդրադարձան համատեղ նախնական աշխատանքային ծրագիր մշակելու անհրաժեշտությանը:
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ու Արցախի պետական համալսարանի ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը ստորագրեցին համագործակցության պայմանագիր՝ մատնանշելով համագործակցության ուղղություններն ու խնդիրները, համատեղ իրականացվելիք միջոցառումներն ու ծրագրերը: Մասնավորապես, փոխգործակցությունը կլինի ուսումնական, գիտական, նյութատեխնիկական օժանդակության, ՀՀ_ում և ԼՂՀ-ում համատեղ ուսանողական ճամբարների և ամառային դպրոցների կազմակերպման, ուսանողական գիտաժողովների, առարկայական օլիմպիադաների, մարզական սպարտակիադաների կազմակերպման, խորհրդատվության տրամադրման և այլ հարթակներում:
«Կարծում եմ, մեր համագործակցությունը կկայանա այն սահմաններում, ինչ թույլ կտան մեր հնարավորությունները: Վստահ եմ, որ համագործակցությունը հաջողություն կունենա, քանի որ մենք պատրաստակամ ենք դրանում ներդնել մեր ջանքերը»,- հանդիպումը եզրափակեց ՀՊՏՀ ռեկտորը:

Количество просмотров: 1040
Сегодня  ректор  Армянского  государственного  экономического  университета, профессор  Корюн  Атоян  гостил  у  представителей  Арцахского  государственного  университета:  ректора  Мануш  Минасяна, проректоров      Георгия Саакяна  и  Вити  Ярамишяна. На  встрече, в которой  участвовали  и  проректор  АГЭУ  по  научным  вопросам  и  внешним  связям   Гагик  Варданян, начальник  отдела  внешних  связей  Вард  Гукасян, начальник  отдела  информации  и  связей  с  общественностью  Гоар Геворгян, сотрудник  отдела  внешних  связей  Агавни  Акопян,  стороны  обсудили  существующий  потенциал  и  возможности  сотрудничества, совместно  обратились  к  необходимости  разработки  предварительной  рабочей  программы.
Ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  и  ректор  Арцахского  государственного  университета  Мануш  Минасян  подписали  договор  о  сотрудничестве, указывая  направления  и  задачи  сотрудничества,  совместно  реализуемые  мероприятия и  программы. В  частности, взаимосотрудничество  будет  осуществляться  на  уровнях  учебного, научного, материально-технического  содействия,  совместной организации   в  РА  и  НКР  летних  школ  и  студенческих  лагерей,  студенческих  научных  конференций, предметных  олимпиад, спортивных  спартакиад, предоставления  консультаций  и на  др.  уровнях.
« Я  думаю, наше  сотрудничество  пройдет  в  рамках  тех  границ, что  позволят  наши  возможности.  Уверен, что  сотрудничество  будет  успешным, так  как  мы  с  готовностью  вложили  в  него  наши  усилия»,- в  заключении  встречи  сказал  ректор  АГЭУ.