Մարզամշակութային միջոցառում՝ ՀՊՏՀ պրոֆեսորի նախաձեռնությամբ
ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության  ամբիոնի դասախոս, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Լյովա Սամվելյանի նախաձեռնությամբ և Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի աջակցությամբ  այսօր  նշված ինստիտուտի նիստերի դահլիճում  տեղի է ունեցել  մարզական-մշակութային ցերեկույթ՝ «Սպորտը և արդարացի խաղը» խորագրով: Միջոցառմանը ներկայացվել են Տնտեսագիտական համալսարանի պրոֆեսորի գրական ստեղծագործությունները (բանաստեղծություններ), որոնք առնչվում են սպորտին և ֆիզկուլտուրային: Ինչպես ՀՊՏՀ  լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց  Լյովա Սամվելյանը՝  ցերեկույթի հանդեպ մեծ հետաքրքրություն է եղել. մասնակցել են մեր բուհի ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի ներկայացուցիչները, Ֆիզիկական  կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի ղեկավարությունը, պրոֆեսորադասախոսական կազմը և ուսանողները:
Լյովա Սամվելյանը մեզ հետ  զրույցում նշեց, որ միջոցառման նպատակը առաջին հերթին սպորտի արժևորումն էր, ապա սպորտի և մշակույթի կապի ամրապնդումն ու միջբուհական համագործակցության սերտացումը: «Ֆիզիկական  և մտավոր կարողությունները  համատեղ զարգացնելը  շատ կարևոր է մարդու համար: Դա մի ձև է, որը նպաստում է անձի  ներաշխարհի հարստացմանը: Իմ ստեղծագործություններում ընդգծել եմ հատկապես արդարացի խաղ հասկացությունը, որը  վերաբերում է և' սպորտին, և' առհասարակ  կյանքի բոլոր երևույթներին»,-նշեց  պրոֆեսորը:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել են նաև Լ. Սամվելյանի ձեռքի աշխատանքները՝ ծառերի ճյուղերից և  արմատներից պատրաստված կոմպոզիցիաներ, ներկայացվել են գեղարվեստական կատարումներ:

Куьтурно-спортивное мероприятие по инициативе профессора АГЭУ
Сегодня  по  инициативе  преподавателя  кафедры  физвоспитания, ЧС  и  гражданской  обороны  АГЭУ, кандидата  педагогических  наук, профессора       Левы   Самвеляна    и  при  содействии  Армянского  государственного  института  физической  культуры   в  зале  заседаний  указанного  института  состояось  культурно-спортивное  мероприятие     под  названием  «Спорт  и  честная  игра».  На  мероприятии  были  представлены  литературные  произведения  (стихотворения)  профессора  Экономического  университета, которые  имели  касательство  к  спорту  и  физкультуре.  Как  сообщил  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Лева  Самвелян, мероприятие  вызвало  большой  интерес:  участвовали  представители  кафедры  физвоспитания,  ЧС  и  ГО    нашего  вуза, руководство  Армянского  государственного  института  физической  культуры, профессорско-преподавательский  коллектив  и  студенты.
В  беседе  с  нами  Лева  Самвелян  отметил,  что  цель  мероприятия, в  первую  очередь,  признание  спорта, затем  укрепление  связи  спорт  и  культура  и  тесное  межвузовское  сотрудничество. «Совместное  развитие  физических  и  умственных  способностей  очень  важно  для  человека. Это   является  одной  из  форм, которая  способствует  обогащению  внутреннего  мира  личности. В  моих  произведениях  особенно  подчеркнул    понятие  честной  игры, которое  относится  и  к  спорту, и,  вообще,  ко  всем  явлениям  жизни»,-отметил  профессор.
Во  время  мероприятия  были  представлены  и  ручные  работы  Л. Самвеляна: композиции, выполненные  из  веток  и  корней  деревьев. Были  исполнения  художественных  номеров.