Դիտումների քանակ՝ 1401
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում երեկ հյուրընկալվել էին ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի (НИУ ВШЭ)  տնօրեն Տատյանա Չետվերնինան և նույն հաստատության Հայաստանի նախագծերի համակարգող Նոնա Միրզախանյանը: Այցի  հիմնական նպատակը ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի գործունեությանը ծանոթանալն էր: Հանդիպմանը  մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը, «Ամբերդի»  աշխատակազմը՝ տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ: Գագիկ Վարդանյանը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ ուրախ է նրանց ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալելու  համար, ապա  շնորհավորեց գործընկերներին՝ ապրիլի 7-ի կապակցությամբ: Հանդիպման սկզբում խոսվեց վերջերս ՀՊՏՀ-ում կայացած օլիմպիադայի արդյունքների մասին (Այդ մասին հրապարակումն այստեղ՝ http://www.asue.am/am/էջեր-220//օլիմպիադա-հպտհ-ում-տնտեսագիտական-կրթության-նոր-հեռանկարներ-1432):
Սամվել Ավետիսյանը լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց «Ամբերդ» հետազոտական  կենտրոնի ստեղծման պատմությունը (ստեղծվել է 2013թ. ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ), ապա ներկայացրեց  կենտրոնի գործունեությունը, հետազոտական ուղղությունները, հրատարակությունները, առաջիկա անելիքներն ու ծրագրերը`նշելով, որ ՀՊՏՀ-ն հայաստանյան միակ բուհն է, որն իր բյուջեից գումար է հատկացնում հետազոտական ծրագրերին: Կենտրոնի տնօրենն ընդգծեց հատկապես այն հանգամանքը, որ մեծ հետաքրքրություն է նկատվում մագիստրոսական խմբի կողմից և նրանք հետազոտական աշխատանքներ են իրականացնում մեծ ոգևորությամբ: Սամվել Ավետիսյանը հյուրերին տրամադրեց «Ամբերդի» մասին պատմող տեղեկատվական գրքույկներ (ռուսերեն):
Տատյանա Չետվերնինան հղեց կենտրոնի գործունեությանը վերաբերող  հարցեր և ստացավ դրանց պատասխանները: Երկուստեք քննարկվեցին համագործակցության հեռանկարները:

Вчера исследовательский центр АГЭУ «Амберд» посетили директор национального исследовательского университета РФ «Высшая школа экономики» (НИУ ВШЭ) Татьяна Четвернина и координатор проектов Армении того же учреждения Нона Мирзаханян. Основная цель визита ознакомиться с деятельностью исследовательского центра АГЭУ «Амберд». На встрече присутствовали проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, начальник отдела по внешним связям Вард Гукасян, коллектив центра «Амберд» во главе с директором Самвелом Аветисяном. Гагик Варданян, приветствуя гостей, отметил, что рад за их визит в АГЭУ, затем поздравил коллег в связи с праздником 7-ое апреля. В начле встречи говорили о результатах недавно состоявшейся в АГЭУ олимпиаде (Об этом публикация здесь: http://www.asue.am/am/էջեր-220//օլիմպիադա-հպտհ-ում-տնտեսագիտական-կրթության-նոր-հեռանկարներ-1432).
Самвел Аветисян с помощью проектора представил историю создания исследовательского центра «Амберд» (создан в 2013г. по решению ученого совета АГЭУ), затем представил деятельность центра, исследовательские направления, публикации, отмечая ближайшие планы и программы, что АГЭУ единственный армянский вуз, который выделяет из своего бюджета сумму на исследовательские программы. Директор центра особо подчеркнул то обстоятельство, что замечается большой интерес к магистерской группе и они с большим воиодушевлением осуществляют исследовательские работы. Самвел Аветисян представил гостям информационные брошюры, рассказывающие о центре «Амберд» (на русском языке).
Татьяна Четвернина обратилась с вопросами о деятельности центра и получила на них ответы. Двусторонне обсудились перспективы сотрудничества.