ՀՊՏՀ-ն իր մասնակցությունն է ունեցել քեսաբահայերի աջակցությանը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն իր մասնակցությունն է բերել քեսաբահայերի աջակցության հերթական նախաձեռնությանը: Երեկ Կամերային երաժշտության տանը կազմակերպված համերգ-միջոցառմանը քեսաբահայերի աջակցության հաշվեհամարին ՀՊՏՀ ուսանողության անունից փոխանցվել է 500.000 դրամ: Այս մասին ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը:
Ի աջակցություն քեսաբահայության անցկացված համերգ-միջոցառումը, որի ընթացքում ելույթներով են հանդես եկել Երևանի պետական կոնսերվատորիայի ուսանողները, կազմակերպվել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության երիտասարդական կազմակերպության նախաձեռնությամբ:
ՀՊՏՀ ուսխորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը մեզ հետ զրույցում նշեց. «Նախ ասեմ, որ մեր բուհի ուսանողների և դասախոսական կազմի համար նման բարեգործական, մարդասիրական ծրագրերը միշտ եղել են ուշադրության կենտրոնում: Ասածիս վառ ապացույցը արդեն տարիներ շարունակ՝ ավելի քան մեկ տասնամյակ, կազմակերպվող այցերն են դեպի մանկատներ, ծերանոցներ: Վերջերս բուհի ուսանողնությունն իր համեստ օգնությունը ցուցաբերեց նաև դերասան Կարեն Մկրտչյանին և հիմա էլ, ահա, հենց քեսաբցի մեր հայրենակիցներին: Անկեղծ ասած, շատ կուզենայի, որ նման դեպքեր տեղի չունենային առանց այն էլ բազմաթիվ փորձություններ և զրկանքներ տեսած մեր հայրենակիցների կյանքում, սակայն երբ կա կարիքը, ապա բոլորիս պարտքն է լինել նրանց կողքին և աջակցել: Նշեմ նաև, որ այստեղ ես ոչ թե կարևորում եմ գումարի չափը, այլ պատրաստակամությունը: Ես՝ որպես ուսանողական խորհրդի նախագահ, վստահեցնում եմ, որ մենք պատրաստ ենք մեր հնարավորությունների սահմաններում օգնել աշխարհի տարբեր ծայրերում գտնվող յուրաքանչյուր հայի, որը կունենա նման անհրաժեշտություն»:

АГЭУ принял участие в содействии кесабских армян
Армянский  государственный  экономический  университет  принял  участие  в  очередной  инициативе  по  содействию  кесабским  армянам. Вчера  на  мероприятии,  организованном  в  Доме  Камерной  музыки,  на  расчетный  счет  помощи  кесабских    армян  от  имени  студентов  АГЭУ  перечислено 500.000  драмов.     Об  этом  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  сообщил  председатель  студенческого  совета  АГЭУ  Севак  Хачатрян.
Проведенное  концертное  мероприятие  в  поддержку  кесабским  армянам, во  время  которого  выступили  студенты  Ереванской  государственной  консерватории,  было организовано  по  инициативе  молодежной  организации  Армянской  Республиканской  партии.
Председатель  студсовета  АГЭУ  Севак  Хачатрян  в  беседе  с  нами  отметил:  «Во-первых, скажу, что  для  студентов  и  преподавательского  коллектива  нашего  вуза  подобные   благотворительные, гуманитарные  программы    всегда  были  в  центре  внимания. Тому  яркое  свидетельство,  что  на  протяжении  многих  лет,  более  десяти  лет,  были   организованы  посещения  в  детские  дома, дома  престарелых. Недавно  студенчество  вуза  оказало   свою  скромную поддержку  и  актеру    Карену  Мкртчяну,  а  сейчас  и   нашим  соотечественникам    из  Кесаба. Искренне  говоря, очень  хочется,  чтоб  подобных  случаев  не  было  в  жизни  наших  соотечественников, повидавших  итак  множество  испытаний  и  трудностей, однако,  когда  есть  нужда, то  долг  каждого  из  нас  быть  рядом   с  ними  и  помочь  им.  Отметим  также, что  здесь  важен  не  размер  суммы, а  ответственность. Я, как  председатель студенческого  совета,   уверяю  вас, что  мы  готовы  в  рамках наших  возможностей  помочь  каждому  армянину,  нуждающемуся  в  этом  и  находящегося  в  разных  уголках мира».