ՀՊՏՀ շախմատի աղջիկների թիմը նվաճել է 2-րդ հորիզոնականը. մեկնարկել են միջբուհական 15-րդ հանրապետական մարզական խաղերը
Մարտի 26-ին Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը տեղի ունեցած շախմատային խաղերով մեկնարկել են ՀՀ բուհերի ուսանողների 15-րդ հանրապետական մարզական խաղերը: Մարտի 26-28-ը տեղի են ունեցել շախմատային խաղեր հայկական տարբեր բուհերի թիմերի միջև: Նշենք, որ մարտի 26-ին և 27-ին կայացել են թիմային խաղերը, իսկ մարտի 28-ին՝ անհատականը:
ՀՊՏՀ շախմատի աղջիկների թիմը նվաճել է 2-րդ պատվավոր հորիզոնականը՝ 14 միավորով, 2 միավորով զիջելով առաջին տեղը նվաճած ԵՊՀ թիմին (16 միավոր): Իսկ մեր բուհի շախմատի տղաների թիմը զբաղեցրել է 4-րդ հորիզոնականը: Անհատական խաղերում ՀՊՏՀ ուսանողուհիներ Լուսինե Թորոսյանն ու Լիլիթ Մաթևոսյանը զբաղեցրել են համապատասխանաբար 2-րդ և 3-րդ տեղերը:
ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի դասախոս, շախմատի թիմի մարզիչ Լյուդմիլա Հովհաննիսյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց, որ մեր բուհի թե' աղջիկների, թե' տղաների թիմերը լավ խաղ են ցույց տվել:
«Ընդհանուր առմամբ, մեր թիմերից գոհ եմ: Մեր շախմատիստներն աչքի ընկան լավ խաղերով: Հարկ է նշել, որ գրագետ խաղ ցույց տվեցին հատկապես մեր աղջիկները՝ Լուսինե Թորոսյանը (ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետ, մագիստրատուրա 2-րդ կուրս), Անի Թադևոսյանը (ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետ, մագիստրատուրա 1-ին կուրս) և Լիլիթ Մաթևոսյանը (ֆինանսական ֆակուլտետ, 2-րդ կուրս): Աղջիկներն իրենց լավագույնս դրսևորեցին նաև անհատական խաղերում՝ նվաճելով արծաթե և բրոնզե մեդալներ»-ընդգծեց մարզիչը:
ՀՊՏՀ շախմատիստուհիները ստացել են արծաթե մեդալներ, թիմն արժանացել է հավաստագրի:
Շախմատի մարզչի փոխանցմամբ՝ թիմային և անհատական խաղերում տղաներից լավ խաղ են ցույց տվել հատկապես Դավիթ Մովսիսյանը, Հովհաննես Արզումանյանը, Մինաս Կապուկչյանը:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեսախցիկն ամրագրել է միջբուհական հանրապետական շախմատային խաղերի մի քանի ակնթարթներ, որոնք ներկայացնում ենք Ձեր ուշադրությանը:
Հավելենք, որ 15-րդ հանրապետական միջբուհական մարզական խաղերի շրջանակներում մեր բուհի ուսանողները ներկայացված են տարբեր սպորտաձևերում անցկացվելիք մրցումներում: Մենք հետևում ենք մեր ուսանողների հաջողություններին. միջբուհական խաղերին կանդրադառնանք նաև առաջիկայում:

26-го  марта  в  доме  шахматов  имени  Тиграна  Петросяна  состоявшимися  шахматнами  играми   начались  15-ые  республиканские  спортивные  игры  студентов  вузов  РА. 26-28  марта  прошли  шахматные  игры  среди  команд  разных  армянских  вузов.   Отметим, что  26-го  и  27-го  марта  состоялись  командные  игры, а  28-го  марта  -- индивидуальные.
Женская  команда  АГЭУ  по  шахматам  завоевала  почетное  2-ое  горизонтальное, набрав  14 очков, уступая  2 очками  завоевавшему  первое  место  команде  ЕГУ (16 очков). А  мужская  команда  наших  шахматистов  заняла  4-ое  горизонтальное. В  индивидуальных  играх  студентки  АГЭУ  Лусине  Торосян  и  Лилит  Матевосян  заняли  соответственно  2-ое  и  3-ье  места.
Преподаватель  кафедры  физвоспитания,  ЧС  и  ГО  АГЭУ,  тренер  команды  по  шахматам    Людмила  Ованнисян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  отметила,  что  и  женская, и  мужская  команды  нашего  вуза    показали  хорошую  игру.
«В  общем, довольна  нашими  командами. Наши  шахматисты  привлекли  внимание  своей  хорошей  игрой. Необходимо  отметить, что  особенно  грамотную  игру  показали   наши  девушки: Лусине  Торосян (2-ой  курс  магистратуры, факультет  информатики  и  статистики), Ани  Тадевосян (1-ый  курс  магистратуры, факультет  РЭ  и  МЭО) и  Лилит  Матевосян (2-ой  курс, финансовый факультет). Девушки  проявили  себя  лучшим  образом  и  в  индивидуальных  играх,  завоевав  серебряную  и  бронзовую  медали»-подчеркнула  тренер.
Шахматистки  АГЭУ  получили  серебряные  медали,  команда  удостоилась  сертификата.
По  словам  тренера  по  шахматам,  в  командных  и  индивидуальных  играх среди  парней    хорошую  игру  показали  особенно Давид  Мовсисян,  Ованнес  Арзуманян, Минас  Капукчян.
Видеокамера  отдела  информации  и  связей  с  общественностью  зафиксировала  несколько  мгновений    республиканских  межвузовских шахматных  игр,  которые  представляем  Вашему  вниманию.
Дополним, что  в  рамках  15-ых  республиканских  межвузовских  спортивных  игр  студенты  нашего  вуза   представлены  в  разных  видах  спорта  проводимых  соревнований. Мы  следим  за  успехами  наших  студентов, к  межвузовским  играм  вернемся  снова  в  ближайшее  время.