ՀՊՏՀ ասպիրանտը ներկայացրել է Հայաստանը միջազգային գիտաժողովում
Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում մարտի 26-28-ը տեղի է ունեցել «Բիզնես ոլորտի առաջընթացները գիտահետազոտական կոնֆերանսը» (Advances in Business-Related Scientific Research Conference, ABSRC 2014 Venice), որին մասնակցել են 97 ներկայացուցիչներ աշխարհի 47 երկրներից: Մեր հանրապետությունից գիտաժողովին մասնակցել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարման ամբիոնի ասպիրանտ Գայանե Թովմասյանը և հանդես է եկել  «Առողջարանային-վերականգնողական զբոսաշրջութ­յան զարգացման հիմնական  ուղիները  ՀՀ-ում»  (The main ways of spa-resort tourism development in Armenia)  թեմայով զեկուցմամբ :
Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին փոխանցեց Գայանե Թովմասյանը, իր զեկույցն ընդունվել է  մեծ հետաքրքրությամբ, և դրա շուրջ  եղել են տարբեր ուղղվածության հարցեր, որոնց տրվել են գիտական սպառիչ պատասխաններ:
«Ներկայացված զեկուցման մեջ քննարկել եմ  ՀՀ-ում առողջարանային-վերականգնողական զբոսաշրջության զարգացման հիմնական ուղիները և հեռանկարները, պատկերավոր ներկայացրել  Հայաստանի 10 գեղատեսիլ հանգստյան գոտիները,  իմ կողմից կատարված մարքեթինգային հետազոտության արդյունքները,  ոլորտի զարգացման  SWOT  վերլուծությունը, ինչպես նաև իմ մշակած` առողջարանային-վերականգնողական զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգը», - իր զեկուցումն ամփոփ  ներկայացրեց  Գայանե Թովմասյանը:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ՀՊՏՀ ասպիրանտը միջազգային  գիտաժողովին մասնակցությունը կարևորեց  այն առումով, որ նախ՝ ներկայացրել է  Հայաստանը, իր կատարած հետազոտությունները, ապա նշեց, որ   գիտաժողովը նաև մտքերի, փորձի փոխանակում էր, ինչը կնպաստի  հետագայում իր կողմից կատարվող գիտական հետազոտությունների արդյունավետության բարձրացմանը:
«Հպարտ  եմ, որ կարողացա այդ հեղինակավոր գիտաժողովին ներկայացնել Հայաստանը և հանդես գալ ՀՊՏՀ-ի  անունից: Ուրախալի էր նաև այն, որ բոլոր մասնակիցները հետաքրքրվում էին Հայաստանով` ինչպես մեր երկրում զբոսաշրջության զարգացման հիմնական քայլերով ու ծրագրերով, այնպես էլ՝ հայ ժողովրդի պատմությամբ, մշակույթով, Սփյուռքով և հայոց ցեղասպանությամբ: Օգտագործելով պատեհ առիթը՝  եղա նաև Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում և Մխիթարյան միաբանությանը  նվիրեցի մեր ընտանիքի անդամների հեղինակած 4 գրքեր, այդ թվում նաև` իմ համահեղինակությամբ տպագրված «Տնտեսագիտության տեսություն»  ուսումնական  ձեռնարկը», - վենետիկյան այցն ամփոփեց Գայանե Թովմասյանը՝ հավելելով, որ գիտաժողովին իր մասնակցությանն աջակցել է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը` «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» շրջանակներում, որի կապակցությամբ հայտնում է իր խորին շնորհակալությունը:

Аспирантка АГЭУ представила Армению на международной научной конференции
26-28 марта  в  итальянском  городе  Венеции  прошла  «Научно-исследовательская  конференция  прогрессы  в   области  бизнеса» (Advances in Business-Related Scientific Research Conference, ABSRC 2014 Venice), в  которой  участвовали  97  представителей  из  47  стран  мира.  Из  нашей  республики  на  конференции  участвовала  аспирантка  кафедры  управление  Армянского  государственного  экономического  университета  Гаяне  Товмасян  и  выступила  с  докладом  на  тему   «Основные  пути  развития оздоровительно- восстановительного  туризма в  РА»  (The main ways of spa-resort tourism development in Armenia) .
Как  передала  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Гаяне  Товмасян,   ее доклад  был  принят   с  большим  интересом, и  вокруг  него   были  вопросы  разной  направленности, которым  были   даны  исчерпывающие  научные  ответы.
«В  представленном  докладе  обсудила  основные  пути  и  перспективы  развития оздоровительно-восстановительного  туризма  в  РА, наглядно  представила    10 живописных  зон  отдыха  Армении,  результаты  проделанного  мною маркетингового  исследования,  анализ  SWOT   области  развития, а  также  разработанную  мною  концепцию  развития  оздоровительно- восстановительного  туризма», - свой  доклад  обобщенно  представила  Гаяне  Товмасян.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  аспирантка АГЭУ  указала  на  важность  участия   в  международной  конференции  в  том  смысле, что, во-первых,  представила  Армению, проведенные  исследования,  затем  отметила, что  научная  конференция  была  также  обменом  мыслей, опытом, что  в  дальнейшем  поспособствует  продуктивному  росту  проводимых  ею  научных  исследований.
«Горжусь, что  смогла  на  этой  престижной  конференции  представить  Армению  и  выступить  от  имени  АГЭУ. Радостно  и  то,  что  все  участники   интересовались  Арменией  как  основными  шагами  и  программами  развития  туризма  в  нашей  стране, так  и   историей  армянского  народа,  культурой, диаспорой  и  геноцидом  армян. Пользуясь  случаем,  побывала  на  острове  Святого Казара  Венеции  и  подарила   Мхитарянскому  монастырю  4  авторские  книги  членов  нашей  семьи, в  том  числе  и  в  моем  соавторстве  изданное   «Учебное  пособие  «Теория  экономики» , - так  обобщила  свою  поездку  в  Венецию  Гаяне  Товмасян, добавляя, что  ее  участию  в  научной  конференции  содействовал  Армянский  молодежный  фонд  в  рамках  «Программы  содействия  молодых  ученых», по  поводу  которого  и   выражает  свою  глубокую  благодарность.