ՀՊՏՀ ասպիրանտը՝ «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2013» մրցույթի հաղթող
ՀՊՏՀ ասպիրանտ Գայանե Ավետիսյանը հաղթել է «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2013» մրցույթում, որի արդյունքներն հայտնի դարձան օրերս՝ հաղթողների դրամաշնորհների վկայագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը: Գայանե Ավետիսյանը մրցույթին մասնակցել է «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության խնդիրները պետական գնումների գործընթացում» թեմայով աշխատանքով, նրա գիտական ղեկավարն է ՀՊՏՀ տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Հովսեփ Աղաջանյանը:
Հիշեցնենք, որ ըստ ՀՀ ԿԳՆ պաշտոնական կայքի՝ ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեում մարտի 21-ին, տեղի է ունեցել «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2013» մրցույթի հաղթողներին դրամաշնորհների վկայագրերի հանձնման արարողությունը, որին մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ Գիտպետկոմի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, շնորհավորելով երիտասարդ գիտնականներին, նշել է, որ վերջիններիս գիտական գործունեության համար պետությունն առավել նպաստավոր պայմաններ կստեղծի` հաշվի առնելով նրանց ակադեմիական և գիտական աշխատանքի որակը:
Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ՝ «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2013» մրցույթին մասնակցելու համար ստացվել է 99 հայտ: Գիտական փորձաքննության հիման վրա կազմվել է գիտական թեմաների նախնական վարկանիշային ցանկը, որի արդյունքներով ֆինանսավորման է երաշխավորվել 28 թեմա: Ընտրված թեմաների կեսը՝ 14-ը, բնական գիտությունների բնագավառից են, 6-ը ներկայացնում են ճարտարագիտություն և տեխնոլոգիա, 1-ը` բժշկական, 1-ը` գյուղատնտեսական, 4-ը՝ հասարակական, 2-ը՝ հայագիտություն և հումանիտար գիտություններ բնագավառները: Ֆինանսավորման երաշխավորված թեմաներից 8-ը ներկայացրել են ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների ասպիրանտները և երիտասարդ հայցորդները: 8 թեմա հաղթող է ճանաչվել ԵՊՀ-ից, 3 թեմա` Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանից, 5-ը` Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանից և 1-ական թեմաներ` Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Մ. Հերացու անվան բժշկական, Հայաստանի ազգային ագրարային և Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարաններից:

Аспирант АГЭУ Гаяне Аветисян победила в конкурсе «Программа по содействию исследований аспирантов и молодых соискателей-2013», результаты которого стали известны на днях, на торжественной церемонии вручения сертификатов победителям грантов. Гаяне Аветисян участвовала в конкурсе, представляя работу на тему «Задачи защиты экономической конкуренции в процессе государственной закупки», ее научный руководитель заведующий кафедрой теории экономики АГЭУ, д.э.н., профессор Овсеп Агаджанян.
Напомним, что по официальному сайту МОН РА, 21-го марта в государственном комитете науки МОН РА состоялась торжественная церемония вручения сертификатов победителям грантов конкурса «Программа по содействию исследований аспирантов и молодых соискателей-2013», на которой присутствовали министр образовании и науки РА Армен Ашотян, председатель Госкомитета науки РА Самвел Арутюнян, председатель НАН Радик Мартиросян, ректор АГЭУ Арам Симонян. Министр образования и науки РА Армен Ашотян, поздравляя молодых ученых, отметил, что для их научной деятельности государство создаст более благоприятные условия, учитывая качество академической и научной работы.
По тому же источнику сообщения, получено 99 заявок на участие в конкурсе «Программа по содействию исследований аспирантов и молодых соискателей-2013». На основе научной экспертизы составлен предварительный рейтинговый список научных тем, по результатам которого рекомендованы к финансированию 28 тем. Половина отобранных тем, 14, из области естественных наук, 6 тем представляют инженерию и технологию, 1 тема медицинская, 1 тема сельскохозяйственная, 4-- общественные, 2 темы – из областей арменоведения и гуманитарных наук. Из рекомендованных на финансирование тем 8 представили аспиранты и молодые соискатели институтов НАН РА . 8 тем признаны победителями из ЕГУ, 3 темы -- из Армяно-русского (Славянского) университета, 5 -- из Армянского государственного политехнического университета и по 1-ой теме из Армянского государственного экономического, медицинского университета им. М. Гераци, Армянского национального аграрного и государственного лингвистического им. В. Брюсова университетов.