Քննարկում ՀՊՏՀ-ում՝ օտարերկրացի պրոֆեսորի մասնակցությամբ
ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի իրականացման կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ հանդիպում բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և Ամստերդամի «VU»  համալսարանի տարածաշրջանային տնտեսագիտության և տնտեսական աշխարհագրության  պրոֆեսոր, «Եվրոպայի տարածաշրջանային գիտության ասոցիացիայի» նախկին նախագահ  Փիթեր Նիջքեմբի հետ: Վերջինս Հայաստան է եկել «Տարածաշրջանային գիտության  միջազգային ասոցիացիայի» հայաստանյան ներկայացուցչության միջոցով  և «Գյուլբենկյան հիմնադրամի» ֆինանսավորմամբ: Հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցավ քննարկում՝ «Միգրացիայի ազդեցության գնահատումը. նոր հորիզոններ» թեմայով: Մասնակցում էին գիտության և արտաքին կապերի  գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ՀՊՏՀ դասախոսներ, աշխատակիցներ, «Տարածաշրջանային գիտության  միջազգային ասոցիացիայի» հայաստանյան ներկայացուցիչները:
Գագիկ Վարդանյանը, ողջունելով մասնակիցներին, Փիթեր Նիջքեմբին  ներկայացրեց ՀՊՏՀ պրոֆեսորներին և աշխատակիցներին, նշեց, որ պրոֆեսորի  այցը  հաճելի և կարևոր է, քանի որ քննարկման թեման մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում, բացի դրանից, գիտնականների միջև համագործակցության նոր եզրեր են ստեղծվում:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտորը պրոֆեսորին ամփոփ ներկայացրեց նաև բուհի գիտահետազոտական գործունեությունը, նշելով, որ հատկապես վերջին շրջանում այն բավականին արդյունավետ է:
Ինչպես նշեց  Փիթեր Նիջքեմբը, հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի մի շարք բուհերում, հերթականը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն էր:
Խոսելով հանդիպումների նպատակի մասին, այն է՝ գիտելիքների, փորձի փոխանակում, Նիջքեմբը կարևորեց տարբեր երկրների գիտնականների միջև համագործակցությունն ու փոխշահավետ շփումները: Նա նշեց. «Շատ երկրներ ունեն գիտական մեծ ներուժ, որը, սակայն, ոչ միշտ է հաջողվում ճիշտ օգտագործել: Մեր առաքելությունն է՝ օգնել գիտնականներին  արդյունավետ գործունեություն իրականացնել, կիսվել  մասնագիտական փորձով, ստեղծել գործունեության նպաստավոր միջավայր»:

Обсуждение в АГЭУ с участием иностранного профессора
Сегодня  в  центре  осуществления  международных  программ  АГЭУ  состоялась  встреча    профессорско-преподавательского  коллектива  с   профессором  региональной  экономики    и  экономической  географии  Амстердамского «VU»  университета,  бывшим  председателем  «Ассоциации  Европейской  региональной  науки»    Питером Ниджкембом. Он  приехал  в  Армению  при  содействии     армянского  представительства   «Международной  ассоциации  региональной  науки»  и по  финансированию  «Гюлбенкянского  фонда».  Во  время  встречи  состоялось  обсуждение  на  тему  «Оценка  влияния  миграции: новые горизонты». Участвовали  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян, преподаватели  АГЭУ, сотрудники, армянские  представители «Международной  ассоциации  региональной  науки».
Гагик  Варданян, приветствуя  участников, представил Питера  Ниджкемба  профессорам  и  сотрудникам  АГЭУ, отметил, что  визит  профессора  приятен  и  важен, так  как   тема  обсуждения  представляет  большой  интерес, кроме  этого, между  учеными  открываются  новые  границы  сотрудничества.
Проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  вкратце  представил  и  научно-исследовательскую  деятельность  вуза, отмечая, что  особенно  в  последний  период  она  достаточно продуктивна.
Как  отметил Питер Ниджкемб, он     с  визитами  побывал во  многих  вузах  Армении, очередным    был   визит  в  Армянский  государственный  экономический  университет.
Говоря  о  целе  встреч, об обмене  опытом, знаниями, Ниджкемб  указал  на  сотрудничество  между  учеными  разных  стран  и  взаимовыгодные  контакты. Он  отметил:  «Много  стран  имеют  научный  потенциал, который, однако,  не  всегда  удается  правильно  использовать. Наша  миссия  помочь  ученым  осуществить  продуктивную  деятельность, поделиться  профессиональным  опытом, создать  благоприятную  среду  деятельности.
Проректор  Варданян  отметил, что  для  обеих  сторон  имеются  большие  перспективы   сотрудничества.