ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում այսօր ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը և ուսխորհրդի ներկայացուցիչները՝ նախագահ Սևակ Խաչատրյանի գլխավորությամբ, հանդիսավոր կերպով  հավաստագրեր հանձնեցին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի (ՀԵՀ) կողմից կրթաթոշակի արժանացած ՀՊՏՀ ուսանողներին:
Պրոռեկտոր Քալանթարյանը, շնորհավորելով ուսանողներին կրթաթոշակի արժանանալու կապակցությամբ, նշեց, որ թե հիմնադրամը, թե համալսարանի ղեկավարությունը խրախուսում են բարձր առաջադիմությամբ սովորող երեխաներին՝ տրամադրելով ուսման վարձի զեղչեր: Պրոռեկտորը նաև հույս հայտնեց, որ առաջիկայում կընդլայնվի կրթաթոշակներ, ուսման վարձի զեղչեր ու նպաստներ ստացող ուսանողների շրջանակը:
Ուսխորհրդի նախագահ Սևակ Խաչատրյանը ևս շնորհավորեց ուսանողներին՝ հայտարարելով, որ ՀԵՀ-ի  կողմից հայտարարված կրթաթոշակը նախատեսված է հայաստանյան տարբեր բուհերի 1-ին կուրսերի  անվճար համակարգում չընդգրկված ուսանողների համար: Կրթաթոշակը 80  հազար դրամի չափով ուսման վարձավճարի փոխհատուցում է: ՀՊՏՀ-ից, այդ թվում մասնաճյուղերից (Գյումրի, Եղեգնաձոր) նշված կրթաթոշակին արժանացել են 110 ուսանողներ: ՈՒԽ նախագահի խոսքով, այն ուսանողներին, ովքեր արդեն իսկ վճարել են այս կիսամյակի վարձը, բայց արժանացել են նշված կրթաթոշակին, ՀԵՀ-ը այն կփոխհատուցի հաջորդ տարվա համար:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ֆինանսական ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողուհի Հերմինե Նուրիջանյանը նշեց, որ սովորում է բարձր առաջադիմությամբ, միջին որակական գնահատականը (ՄՈԳ) 86.2 է:
«ՀԵՀ-ի կողմից  արժանացել եմ կրթաթոշակի: Նշեմ, որ  այս նախաձեռնությունը շատ ողջունելի և կարևոր է մեզ՝ ուսանողներիս համար, քանի որ խրախուսում է բարձր առաջադիմությունը և պարտավորեցնում ու  ոգևորում՝ է'լ ավելի լավ սովորելու: Սա ևս մեկ անգամ  ապացուցում է, որ գիտելիքները խրախուսվում են»,- կարևորեց ուսանողուհին:
Պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը ուսանողներին հաջողություն մաղթեց ուսման մեջ, նաև հույս հայտնեց, որ լավ սովորողների շարքերում կմեծանա լավ սովորող տղաների թիվը:

Удостоившимся стипендии студентам АГЭУ вручены сертификаты
Сегодня  в  большом  зале  АГЭУ проректор  по  учебно-методическим  работам   Паруйр  Калантарян и  представители  студсовета  во  главе  с  председателем  Севаком  Хачатряном  торжественно  вручили  сертификаты студентам  АГЭУ, удостоившимся  стипендии  Армянского  молодежного  фонда   (АМФ).
Проректор  Паруйр  Калантарян, поздравляя  студентов  по  поводу  стипендии,  отметил, что  и  фонд, и  руководство  университета  поощряют   студентов  с  высокой  успеваемостью, предоставляя  скидки  учебной  платы. Проректор  также  выразил  надежду, что  в  ближайшее  время  расширится  круг  студентов, получаемых  стипендии, пособии  и  скидки  учебной  платы.
И председатель  студсовета  Севак  Хачатрян   поздравил  студентов, подчеркнув, что объявленная  АМФ-ом  стипендия  предусмотрена     для  студентов  1-ых  курсов  различных  вузов,  не  входящих  в  бесплатную  систему обучения.    Стипендия в  размере  80  тысяч  драмов  --  компенсация  за  учебную  плату. Из  АГЭУ, в  том  числе  и   филиалов (Гюмри, Ехегнадзор), указанной  стипендии  удостоились 110 студентов. По  словам  председателя  студсовета, тем  студентам, которые  заплатили  уже  плату  за  этот  семестр, но  удостоились  указанной  стипендии, АМФ  возместит  для  следующего  года.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  студентка  1-го  курса  финансового  факультета  Ермине  Нуриджанян отметила,  что  учится  с  высокой  успеваемостью  и   средняя  качественная  оценка (СКО) 86.2  балла.
«Я  удостоена  стипендии  АМФ-а. Отмечу, что  эта  инициатива  очень  приветственна  и  важна  для  нас,  студентов,  так  как  поощряет  высокую  успеваемость  и  обязывает,  и  воодушевляет  на  хорошую  учебу. Это  еще  раз  доказывает, что  знания  поощряются»,- подчеркнула  студенка.
Проректор  Паруйр  Калантарян  пожелал  студентам  успехов  в  учебе, и  выразил  надежду, что  в  рядах  студентов  с  хорошей  успеваемостью  увеличится  число  парней.