ՀՊՏՀ շախմատի թիմը մասնակցել է «Վահանյանի գավաթ» միջազգային մրցաշար-օլիմպիադային
«Ռոստովի շինարարական համալսարանի օրերը Հայաստանում»  ծրագրի շրջանակներում ՃՇՀԱՀ-ի առաջարկով մարտի 12-16-ը անցկացվել է «Վահանյանի գավաթ» շախմատի միջազգային միջհամալսարանական թիմային բաց անդրանիկ մրցաշար-օլիմպիադան,  որին մասնակցել են  10 թիմ՝  7-ը՝ Հայաստանից, 2-ը՝ Ռոստովից, 1-ը՝ Դոնեցկից:
Մեր համալսարանի թիմը ևս մասնակցել է մրցաշարին և,  ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց մեր բուհի ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի դասախոս, շախմատի  մարզիչ  Լյուդմիլա Հովհաննիսյանը, մեր թիմը լավ է խաղացել, զբաղեցրել է  5-րդ հորիզոնականը՝ 9 միավորով:
«Մրցաշարին մասնակցությունը  լավ առիթ էր մեր թիմի համար՝ կոփվելու և ուժերը չափելու տեսանկյունից: Պետք է նշեմ, որ ընդհանուր առմամբ, գոհ եմ ՀՊՏՀ թիմի խաղից. մեր շախմատիստները տրամադրված էին, խաղում էին մեծ ոգևորությամբ: 10 մասնակիցների շարքում 5-րդ հորիզոնականը վատ ցուցանիշ չէ: Ի դեպ,  առաջիկայում կայանալու են միջբուհական խաղերը, մեր թիմը պատրաստվում է նաև դրան»,-ասաց Լյուդմիլա Հովհաննիսյանը: Մարզչի փոխանցմամբ՝ ուսանող- շախմատիստները մրցաշարից տպավորված են: Մեր մասնակիցները ստացել են հուշանվերներ:
Կազմակերպիչների համոզմամբ՝ այս մրցաշարի անցկացումը  նպատակ ուներ  մասնակից երկրների բուհերի միջև արդյունավետ համագործակցության և բարեկամական հարաբերությունների հաստատման և բուհերում շախմատի մասսայականացման աջակցման:

Команда АГЭУ по шахматам участвовала в международной олимпиаде «Кубок Вааняна»
В  рамках  программы  «Дни  Ростовского  строительного  университета  в  Армении»  по  предложению  АСАНУ   12-16  марта   была  проведена  международная  межуниверситетская  командная  открытая  первая  шахматная  олимпиада «Кубок  Вааняна»,  в  которой  участвовали  10  команд:  7 из  Армении, 2   из  Ростова, 1 из  Донецка.
Команда  нашего  университета  также  участвовала  в  соревнованиях, и, как  сообщил  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  преподаватель  кафедры  физвоспитания,  ЧС  и  ГО  нашего  вуза, тренер  по  шахматам     Людмила  Ованнисян, наша  команда  хорошо  сыграла и   с  9-ью  баллами   заняла  5-ое  горизонтальное.
«Участие  в  соревнованиях  хороший  повод  для  нашей  команды  с  точки  зрения  закаливания  и  сравнения сил. Должна  отметить, что  в  общем  смысле,  довольна  игрой  команды  АГЭУ: наши  шахматисты   были  настроены, играли  с  большим  воодушевлением. В  ряду  10  участников 5-ое  горизонтальное   не  плохой  показатель. Кстати,  в  ближайшее  время  пройдут  межвузовские  игры, наша  команда  готовится  и  к  ним»,-сказала  Людмила  Ованнисян.  По  словам  тренера,  студенты-шахматисты   впечатлены  соревнованиями.  Наши  участники  получили  призы.
По  уверению  организаторов,  проведение  этих  соревнований  имела  цель --   утверждение  дружеских  отношений и  эффективного  сотрудничества  среди вузов стран-участников   и    содейстие  шахматной  популяризации  в  вузах.