Դիտումների քանակ՝ 1755
ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի (НИУ ВШЭ) կողմից այսօր ՀՊՏՀ թիվ 315 լսարանում անցկացվեց Բուհերի ուսանողների և շրջանավարտների օլիմպիադա` մագիստրատուրա դիմել ցանկացողների համար: Մասնակիցները առաջադրանքներ կատարեցին տարբեր մասնագիտական ուղղություններով. կառավարում, բիզնես ինֆորմատիկա, կիրառական մաթեմատիկա, կիրառական քաղաքագիտություն, պետական և մունիցիպալ կառավարում, ծրագրային ինժեներիա, ժողովրդագրություն, միջազգային հարաբերություններ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, տնտեսական վերլուծության մաթեմատիկական մեթոդներ, ֆինանսներ և վարկ, համաշխարհային տնտեսագիտություն, լոգիստիկայի ռազմավարական կառավարում, գովազդ և հանրային կապեր և այլն:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Հայաստանի նախագծերի համակարգող Նոնա Միրզախանյանը նշեց, որ այս օլիմպիադան Հայաստանում անցկացվում է սկսած 2010 թվականից, այսինքն՝ 4-րդ անգամ և բարձր արդյունք ցուցաբերած մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռում պետպատվեր համակարգում, առանց ընդունելության քննությունների, ուսումը շարունակելու Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցում այն մասնագիտությամբ, որի առարկայական ուղղությամբ մասնակցել են օլիմպիադային:
«Հայտագրվածների թվում են ուսանողներ և շրջանավարտներ Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանից, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանից, ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղից, Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանից, Վանաձորի պետական մանկավարժական ինստիտուտից: Բոլորին մաղթում ենք հաջողություն և ցանկանում տեղեկացնել, որ նրանք, ովքեր բարձր արդյունք չեն ունենա, հետագայում ևս մեկ հնարավորություն կստանան՝ մասնակցելու բաց մրցույթի»,-ասաց Նոնա Միրզախանյանը և հավելեց, որ արդյունքները հայտնի կդառնան 1 ամիս անց, կտրվի նաև բողոքարկման հնարավորություն:
Մեր համալսարանի ուսանողներից երկուսի հետ զրուցեցինք մինչ օլիմպիադայի սկսվելը: Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի ուսանողուհի Մարգարիտա Մեսրոպյանը նշեց, որ օլիմպիադայի մասին տեղեկացել է համալսարանի արտաքին կապերի բաժնից և ուրախ է՝ իր ուժերը փորձել մարքեթինգային հեռազոտություններ և գովազդը ժամանակից բիզնեսում առարկայական ուղղությամբ: Կառավարման ֆակուլտետի ուսանող Սերգեյ Պետրոսյանը դիմել է պետական և մունիցիպալ կառավարում ուղղությամբ և հույս ունի, որ հաջողության դեպքում կունենա փորձի փոխանակման, հետազոտական աշխատանքի լայն հնարավորություններ:
ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը մեզ հետ զրույցում առհասարակ օլիմպիադաների անցկացումը գնահատեց որպես ուսանողի ինքնաճանաչման ու ինքնադրսևորման լավագույն միջոց, իսկ մասնավորապես Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի կողմից անցկացվող այս օլիմպիադան՝ որպես օժտված ու նպատակասլաց ուսանողներին բացահայտելու և անվճար հիմունքներով կրթությունը մագիստրատուրայում շարունակելու հնարավորության ընձեռում:
«Այս միջոցառումը ՀՊՏՀ-ի և Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի միջև համագործակցության առաջին քայլերից է: Մեր համալսարանի պատվիրակության՝ Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ նաև դասախոսների հետազոտական աշխատանքների շուրջ:
Հաշվի առնելով այս հետազոտական համալսարանի նվաճումները նոր ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ, հուսով ենք, որ համագործակցությունը երկուստեք կնպաստի մտավոր ներուժի մեծացմանը, դասավանդման նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը, որից կշահի ուսանողը»,- ասաց պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի Բուհերի ուսանողների և շրջանավարտների օլիմպիադային կարող են մասնակցել Ռուսաստանի, ԱՊՀ և Բալթյան երկրների բոլոր բուհերի ուսանողները և բակալավրիատի շրջանավարտները: Նշված երկրների բուհերի ներկայացուցիչների համար օլիմպիադային մասնակցությունն ազատ է ու անվճար:

Количество просмотров: 1344
Сегодня  в 315  аудитории  АГЭУ  прошла  олимпиада  студентов  и  выпускников  вузов  для  желающих  обратиться  в  магистратуру, организованная    национальным  исследовательским  университетом  «Высшая   экономическая  школа» (НИУ ВШЭ)  РФ. Участники  выполнили  задания  по  различным  профессиональным  направлениям: управление, бизнес-информатика, прикладная  математика  и  информатика, прикладная  политология, государственное  и  муниципальное  управление, программная  инженерия, демография, международные  отношения, информационные  технологии, математические  методы  экономического  анализа, финансы  и  кредит, мировая  экономика, стратегическое  управление  логистикой, реклама  и   общественные  связи и  др.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с общественностью  АГЭУ  координатор  проектов  Армении  Высшей  экономической  школы  Нона  Мирзаханян  отметила, что  эта  олимпиада  проводится  в  Армении  с 2010  года, т.е.  в  4-ый  раз,  и  участникам  с  высокими  результатами   предоставляется  возможность  продолжить  обучение в  Высшей  экономической  школе в  системе  госзаказа,  без  вступительных  экзаменов   по  той  специальности,  по  предметной  направленности  которой    участвовали  в  олимпиаде. «В  числе  заявителей  студенты  и  выпускники  Армяно-русского (Славянского) университета, Армянского  государственного  экономического  университета, Гюмрийского  филиала  АГЭУ, Ереванского  архитектурного  и  строительного  государственного  университета, Ванадзорского  государственного  педагогического  института.  Всем  желаем  успехов  и  желаем  сообщить, что  те, у  кого  не  будет  высоких  результатов, в  далььнейшем  получат  еще  одну  возможность  участвовать  в  открытом  конкурсв»,-сказала  Нона  Мирзаханян  и  добавила, что  результаты  будут  ясны  через  1  месяц,  будет  дана  возможность  апелляции.
С  двумя  студентами  нашего  университета  беседовали до  начала  олимпиады. Студентка  факультета  маркетинга  и  организации   бизнеса  Маргарита  Месропян  отметила, что  об  олимпиаде  узнала  из  отдела  внешних  связей     университета  и  рада попробовать  свои  силы   в  предметном  направлении маркетинговых  исследований  и рекламы  в  современном    бизнесе.   Студент  факультета  управления  Сергей  Петросян  обратился  по  направлению  государственное  и  муниципальное  управление  и  надеется,   что  при  случае  успеха  будет  иметь  возможности  по  обмену  опытом, исследовательской  работы. Проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян  в  беседе  с  нами  проведение  олимпиад  вообще оценил  как  лучшее  средство   самовыражения  и  самопознания  студента, а,  в  частности,  эта  олимпиада,  проведенная  Высшей  экономической  школой, предоставляет  возможность  выявить  целеустремленных  студентов  и  на  бесплатной  основе  продолжить   обучение  в  магистратуре.   «Это  мероприятие --  первый  шаг   сотрудничества  между  АГЭУ  и  Высшей  экономической  школой. Во  время  визита  в  Москву  делегация  нашего  университета достигла  договоренностей  и  по  вопросам  исследовательских  работ  преподавателей. Учитывая  достижения  этого  исследовательского  университета  в  направлении  осуществления  новых  программ, надеемся, что  сотрудничество   обоюдно  будет  способствовать  увеличению  интеллектуального  потенциала, внедрению  преподавания  новых  технологий, от  которых  выиграет  студент»,- сказал  проректор  Гагик  Варданян.
Напомним, что в  Олимпиаде  студентов  и  выпускников  вузов  национального  исследовательского  университета  «Высшей  экономической  школы» могут  участвовать  студенты  и  выпускники  бакалавриата  всех  вузов  России, СНГ  и   Балтийских  стран.  Для  представителей  вузов  указанных  стран  участие  в  олимпиаде  свободно  и  бесплатно.