Համաձայն Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի 2014 թ. մարտի 14 –ի թիվ 16 –Ա հրամանի, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը հայտարարում է 2014 թ. հետազոտական թեմաների իրականացման մրցույթ:
Մրցույթին մասնակցելու համար սահմանված ձևով լրացված հայտը մինչև 2014թ. մարտի 28-ը, ժամը 18.00-ն պետք է ներկայացնել info@amberd.am էլեկտրոնային հասցեով: Հայտի ձևը և մրցույթի անցկացման կարգը կարող եք դիտել այստեղ: Պարզաբանումների համար դիմել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմին հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ 010 593-479 (3-79, 4-79):
Մրցույթի թեմաները ներկայացվում են ստորև.
1. ՀՀ ՏԱՐԱԾՔԱՅԻՆ ՀԱՄԱՉԱՓ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՍՈՑԻԱԼ-ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԸ: ՀՀ տարածքային զարգացման ներկա վիճակի վերլուծության միջոցով բացահայտել անհամաչափությունները և հիմնախնդիրները, կատարել սոցիալ-տնտեսական զարգացման հնարավորությունների ուսումնասիրություն և ներկայացնել արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, բնապահպանության, սոցիալական ոլորտների, ծառայությունների, աշխատուժի միգրացիայի, քաղաքաշինության և համայնքային զարգացման հեռանկարները, ներմարզային և միջմարզային կլաստերների ձևավորման տեսլականը: Առաջարկել տարածքային զարգացման քաղաքականության արդյունավետության բարձրացման ուղղություններ և գործիքներ:
ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԸ: Հետազոտության համար սահմանվող ժամկետը 7 ամիս, կատարողների թիվը (ղեկավարը ներառյալ) մինչև 10 հաստիք, որից 3-ը՝ մագիստրանտ և/կամ ասպիրանտ, առաջարկի բյուջեն չպետք է գերազանցի 12 մլն դրամը (գործուղման ծախսերը ներառյալ):
ԱԿՆԿԱԼՎՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ: Միջանկյալ և վերջնական արդյունքների քննարկում (3 սեմինար), 3 հոդվածի և 1 կոլեկտիվ մենագրության (գիտական զեկույցի) հրապարակում, հետազոտության արդյունքներով համապատասխան ուսումնական ծրագրի շրջանակներում 4 գործնական առաջադրանքի պատրաստում:
2. ՀՀ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԳԵՐԱԿԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ԵՎ ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄԸ
ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԸ: Նախանշել և հիմնավորել ՀՀ տնտեսական զարգացման գերակայությունները, գնահատել դրանց իրականացման պայմանները (օրենսդրություն, ներդրումային միջավայր, մրցունակություն, պետական աջակցություն, միջազգային ինտեգրում և այլն ), գիտական կանխատեսումների և մոդելավորման միջոցով ներկայացնել սպասվող արդյունքները:
ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԸ: Հետազոտության համար սահմանվող ժամկետը 7 ամիս, կատարողների թիվը (ղեկավարը ներառյալ) մինչև 8 հաստիք, որից 2-ը՝ մագիստրանտ և/կամ ասպիրանտ, առաջարկի բյուջեն չպետք է գերազանցի 9.5 մլն դրամը:
ԱԿՆԿԱԼՎՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ: Միջանկյալ և վերջնական արդյունքների քննարկում (3 սեմինար), 2 հոդվածի և 1 կոլեկտիվ մենագրության (գիտական զեկույցի) հրապարակում, հետազոտության արդյունքներով համապատասխան ուսումնական ծրագրի շրջանակներում 2 գործնական առաջադրանքի պատրաստում:
3. ՀՀ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏԱՅԻՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԵՎ ՀԱՐԿԱԲՅՈՒՋԵՏԱՅԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ԱՆԴԱՄԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՒՄ
ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԸ: Հետազոտել վերջին հինգ տարիների մակրոտնտեսական և ճյուղային ցուցանիշները՝ որպես ՀՀ Մաքսային միությանն (ՄՄ) անդամակցելու բազային հենք: Ուսումնասիրել ՄՄ անդամակցության «ճանապարհային քարտեզի» առավել կարևոր միջոցառումների իրականացման հնարավոր ազդեցությունը ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացումների վրա, բացահայտել սպասվելիք առավելությունները և ռիսկերը, նախանշել և հիմնավորել արտաքին առևտրի զարգացման և ներքին շուկայի կարգավորման քաղաքականության բնութագրիչ ուղղություններն ու գործնական քայլերը: Ուսումնասիրել ՀՀ արտաքին առևտրի կառուցվածքը ՄՄ անդամ երկրների հետ: Հետազոտել ՀՀ տնտեսական աճը Մաքսային միությանն անդամակցելու պայմաններում՝ այդ թվում արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ծառայությունների և առևտրի ոլորտների հնարավոր զարգացման միտումները: Ներկայացնել օրենսդրական ներդաշնակեցման համապատասխան առաջարկություններ:
4. ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԵՎ ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ԼԱՎԱՐԿՄԱՆ (ՕՊՏԻՄԱԼԱՑՄԱՆ) ԱՌԱՋԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇԱԿՈՒՄ
ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԸ: ՀՀ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման ինստիտուցիոնալ համակարգի և կառուցվածքի արդյունավետության գնահատում, կրկնվող գործառույթների, թույլ և ոչ լիարժեք բեռնվածությամբ կառույցների բացահայտում, կադրային քաղաքականության SWOT վերլուծություն, համակարգի լավարկման առաջարկությունների և նախագծերի ներկայացում:
ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԸ: Հետազոտության համար սահմանվող ժամկետը 7 ամիս, կատարողների թիվը (ղեկավարը ներառյալ) մինչև 9 հաստիք, որից 3 - ը՝ մագիստրանտ և/կամ ասպիրանտ, առաջարկի բյուջեն չպետք է գերազանցի 11 մլն դրամը:
ԱԿՆԿԱԼՎՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ: Միջանկյալ և վերջնական արդյունքների քննարկում (3 սեմինար), 3 հոդվածի և 1 կոլեկտիվ մենագրության (գիտական զեկույցի) հրապարակում, հետազոտության արդյունքներով համապատասխան ուսումնական ծրագրի շրջանակներում 3 գործնական առաջադրանքի պատրաստում:
5. ՀՊՏՀ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՄՇԱԿՈՒՄ
ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԸ: Ռազմավարական պլանը պետք է ներկայացնի համալսարանի գործունեության՝ ուսումնական, գիտական, նորամուծական, ձեռնարկատիրական և ֆինանսական բաղադրիչների զարգացման տեսլականը և գործարարության ծրագրերը: Նպատակակետ ընտրել հետևյալ մարտահրավերները՝ պահպանել և զարգացնել հանրապետությունում ՀՊՏՀ-ի տնտեսագիտական կրթության առաջնորդի վարկանիշը, որպես տնտեսագիտական կադրերի պատրաստման, բիզնեսի նորամուծական կառավարման և գիտահետազոտական մշակումների համակարգաստեղծ կենտրոն:
ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԸ: Հետազոտության համար սահմանվող ժամկետը 7 ամիս, կատարողների թիվը (ղեկավարը ներառյալ) մինչև 5 հաստիք, առաջարկի բյուջեն չպետք է գերազանցի 6 մլն դրամը:
ԱԿՆԿԱԼՎՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ: Միջանկյալ և վերջնական արդյունքների քննարկում (4 կլոր սեղան և 1 ամփոփիչ սեմինար), գիտական զեկույցի և ռազմավարական պլանի հրապարակում:
6. ՀՀՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆՀԱՄԱԿԱՐԳԻԿԱՅՈւՆՈՒԹՅԱՆԱՊԱՀՈՎՄԱՆՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԸ: ՀՀ ֆինանսական համակարգի զարգացման ներկա վիճակի գնահատման և վերլուծության միջոցով, օգտագործելով միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կայունության հաշվարկման գործիքակազմը, բացահայտել ֆինանսական կայունության աստիճանը, կատարել հարկաբյուջետային, տնտեսության իրական հատվածի հիմնական ոլորտների` արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, շինարարության, առևտրի և ծառայությունների, ինչպես նաև ֆինանսական հատվածի մասնակիցների` բանկային համակարգի, վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական ընկերությունների ներքին ռեսուրսների հաշվին զարգացման հնարավորությունների ուսումնասիրություն և ներկայացնել ֆինանսական կայունության ապահովման ու տնտեսական առաջընթացի հեռանկարները: Առաջարկել ֆինանսական համակարգի ֆինանսական կայունության ապահովման և ամրապնդման միջոցառումների համալիր:
ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԸ: Հետազոտության համար սահմանվող ժամկետը 7 ամիս, կատարողների թիվը (ղեկավարը ներառյալ) մինչև 5 հաստիք, որից 2-ը՝ մագիստրանտ և/կամ ասպիրանտ, առաջարկի բյուջեն չպետք է գերազանցի 6 մլն դրամը:
7. ՊԵՏԱԿԱՆ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԵՎ ԳՈՒՅՔԱՅԻՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԻ ՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ԿԱՏԱՐԵԼԱԳՈՐԾՄԱՆ ՈՒՂՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀՀ-ՈՒՄ
ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԸ: ՀՀ պետական ֆինանսական և գույքային ռեսուրսների օգտագործման ներկա վիճակի վերլուծություն, առկա հիմնախնդիրների բացահայտում և դրանց լուծման ուղղությունների և գործիքակազմի վերաբերյալ առաջարկությունների մշակում:
8.ԲԻԶՆԵՍԻ ԲԱՐՈՅԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ՀՀ-ՈՒՄ
ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔԸ: Հետազոտել բիզնեսի բարոյականության և սոցիալական պատասխանատվության պատմական զարգացումը և ավանդույթները հայկական միջավայրում: Բացահայտել շուկայական տնտեսության կայացման փուլում բիզնեսի բարոյականության և սոցիալական պատասխանատվության դրսևորումները և հասարակայնության արձագանքը: Առաջարկել քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության, պետություն-բիզնես-հասարակություն գործընկերային հարաբերությունների ձևավորման ուղիներ:
ԱԿՆԿԱԼՎՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ: Միջանկյալ և վերջնական արդյունքների քննարկում (2 սեմինար), 2 հոդվածի և 1 կոլեկտիվ մենագրության (գիտական զեկույցի) հրապարակում:

Исследовательский центр «Амберд» объявляет конкурс научных исследований
Согласно приказу 16 –Ա от 14-го марта 2014 года ректора Армянского государственного экономического университета, исследовательский центр «Амберд» объявляет конкурс осуществления исследовательских тем.
Для участия в конкурсе нужно до 18.00 28-го марта 2014 года заполненную в определенной форме заявку представить по эл. адресу info@amberd.am . С формой заявки и порядком проведения конкурса можете ознакомиться здесь. Для подробностей обратиться к сотрудникам исследовательского центра «Амберд» по следующим номерам тел: 010 593-479 (3-79, 4-79):
Ниже представлены темы конкурса:
1.СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ПРОБЛЕМЫ РАВНОМЕРНОГО ТЕРРИТОРИАЛЬНОГО РАЗВИТИЯ РА
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ. С помощью анализа настоящего положения регионального развития РА выявить неравномерности и проблемы, провести исследование возможностей социально-экономического развития и представить перспективы развития промышленности, сельского хозяйства, охраны природы, социальных сфер, услуг, миграции рабочей силы, урбанизации и сообществ, видение формирования марзовых и межмарзовых кластеров. Предложить направления и инструменты роста политической эффективности регионального развития.
УСЛОВИЯ. Срок для исследования 7 месяцев, количество исполнителей (включая руководителя) до 10 сотрудников, 3 из которых магистрант и/или аспирант, бюджет предложения не должен превышать 12 млн. драмов (включая расходы командировки).
ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ.Обсуждение промежуточных и окончательных результатов (3 семинара), публикация 3 статей и 1 коллективной монографии (научного доклада), подготовка 4 практических заданий результатами исследования в рамках соответствующей образовательной программы.
2. ОЦЕНКА И ПРОГНОЗ ПРИОРИТЕТОВ ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ РА ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ. Наметить и обосновать приоритеты экономического развития РА, оценить условия их осуществления (законодательство, инвестиционная среда, конкурентоспособность, государственное содействие, международная интеграция и др.), представить ожидаемые результаты с помощью научных прогнозов и моделирования.
УСЛОВИЯ.Срок для исследования7 месяцев, количество исполнителей (включая руководителя) до 8 сотрудников, 2 из которых магистрант и/или аспирант, бюджет предложения не должен превышать 9,5 млн. драмов.
ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ.Обсуждение промежуточных и окончательных результатов (3 семинара), публикация 2 статей и 1 коллективной монографии (научного доклада), подготовка 2 практических заданий результатами исследования в рамках соответствующей образовательной программы.
3. ПРОБЛЕМЫ ОБЛАСТНОГО РАЗВИТИЯ ЭКОНОМИКИ РА И БЮДЖЕТНО-НАЛОГОВОЙ ПОЛИТИКИ В УСЛОВИЯХ ЧЛЕНСТВА ТАМОЖЕННОГО СОЮЗА
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ. Исследовать макроэкономические ии отраслевые показатели за последние пять лет как базовая основа для членства Таможенного союза (ТС) РА. Исследовать возможное влияние осуществления более важных мероприятий «Дорожной карты» членства в ТС на социально-экономические развития РА, выявить ожидаемые преимущества и риски, наметить и обосновать характерные направления и практические шаги политики развития внешней торговли и регулирования внутреннего рынка. Изучить структуру внешней торговли РА с членами-стран ТС. Исследовать экономический рост РА в условиях членства в Таможенный союз, в том числе возможные тенденции развития промышленности, сельского хозяйства, услуг и сфер торговли. Предствить соответствующие законодательному согласованию предложения.
4. РАЗРАБОТКА ПРЕДЛОЖЕНИЙ ОПТИМИЗАЦИИ СИТЕМЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО УПРАВЛЕНИЯ РА И МЕСТНОГО САМОУПРАВЛЕНИЯ
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ.Оценка государственного управления и местной самоуправленческой сиситемы РА и эффективности структуры, выявление структур с повторяющими функциями, со слабой и не полноценной нагрузкой, анализ кадровой политики SWOT, представление предложений и проектов оптимизации системы.
УСЛОВИЯ. Срок для исследования7 месяцев, количество исполнителей (включая руководителя) до 9 сотрудников, 3 из которых магистрант и/или аспирант, бюджет предложения не должен превышать 11 млн. драмов.
ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ.Обсуждение промежуточных и окончательных результатов (3 семинара), публикация 3 статей и 1 коллективной монографии (научного доклада), подготовка 3 практических заданий результатами исследования в рамках соответствующей образовательной программы.
5.РАЗРАБОТКА СТРАТЕГИЧЕСКОЙ ПРОГРАММЫ РАЗВИТИЯ АГЭУ ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ. Стратегический план должен представить концепцию развития учебного, научного, инновационного, предпринимательского и финансового компонентов деятельности университета и бизнес-планы. Целенаправленно выбрать следующие призывы: сохранить и развить в республике марку лидера экономического образования АГЭУ, в качестве центра создателя системы подготовки экономических кадров, инновационного управления бизнесом и научно-исследовательских разработок.
УСЛОВИЯ.Срок для исследования7 месяцев, количество исполнителей (включая руководителя) до 5 сотрудников, бюджет предложения не должен превышать 6 млн. драмов.
ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ.Обсуждение промежуточных и окончательных результатов (4 круглых стола и 1 обобщающий семинар), публикация научного доклада и стратегического плана.
6.ПРОБЛЕМЫ ОБЕСПЕЧЕНИЯ СТАБИЛЬНОСТИ ФИНАНСОВОЙ СИСТЕМЫ РА
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ. С помощью оценки и анализа настоящего положения развития финансовой системы РА, используя инструментарий учета стабильности международных финансовых организаций, выявить степень финансовой стабильности, провести исследования бюджетно-налоговые, основных сфер реального сектора экономики: промышленности, сельского хозяйства, строительства, торговли и услуг, а также участников финансового сектора: банковской системы, кредитных организаций, возможностей развития за счет внутренних ресурсов страховых компаний и представить перспективы обеспечения финансовой стабильности и экономического прогресса. Предложить комплекс мероприятий по обеспечению и укреплению финансовой стабильности финансовой системы.
УСЛОВИЯ.Срок для исследования7 месяцев, количество исполнителей (включая руководителя) до 5 сотрудников, 2 из которых магистрант и/или аспирант, бюджет предложения не должен превышать 6 млн. драмов. ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ. Обсуждение промежуточных и окончательных результатов (3 семинара), публикация 3 статей и 1 коллективной монографии (научного доклада), подготовка 3 практических заданий результатами исследования в рамках соответствующей образовательной программы.
7. ПУТИ СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ФИНАНСОВЫХ И НЕДВИЖИМЫХ РЕСУРСОВ В РА
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ. Анализ настоящего положения использования государственных финансовых и недвижимых ресурсов, выявление имеющихся проблем и разработка предложений о путях их решения и инструментарии.
УСЛОВИЯ. Срок для исследования7 месяцев, количество исполнителей (включая руководителя) до 5 сотрудников, 2 из которых магистрант и/или аспирант, бюджет предложения не должен превышать 6 млн. драмов. ОЖИДАЕМЫЕРЕЗУЛЬТАТЫ.Обсуждение промежуточных и окончательных результатов (3 семинара), публикация 3 статей и 1 коллективной монографии (научного доклада), подготовка 3 практических заданий результатами исследования в рамках соответствующей образовательной программы.
8.ПРОБЛЕМЫ НРАВСТВЕННОСТИ БИЗНЕСА И СОЦИАЛЬНОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ В РА
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ. Исследовать историческое развитие нравственности бизнеса и социальной ответственности и традиции в армянской среде. Выявить представления нравственности бизнеса и социальной ответственности в стадии становления рыночной экономики и реакция общественности. Предложить пути формирования сотрудничества, партнерских отношений общество-бизнес-государство с гражданским обществом.
УСЛОВИЯ.Срок для исследования7 месяцев, количество исполнителей (включая руководителя) до 5 сотрудников, 2 из которых магистрант и/или аспирант, бюджет предложения не должен превышать 6 млн. драмов. ОЖИДАЕМЫЕРЕЗУЛЬТАТЫ.Обсуждение промежуточных и окончательных результатов (2 семинара), публикация 2 статей и 1 коллективной монографии (научного доклада).