Օգտակար տեղեկություններ՝ աշխատանք փնտրող ուսանողների համար. սեմինար-դասընթաց ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ-ում այսօր կայացավ կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի կողմից կազմակերպված սեմինար-դասընթաց, որի ժամանակ կենտրոնի աշխատակիցները՝ գլխավոր մասնագետ Հերմինե Ղարագուլյանը և առաջատար մասնագետ Կարինե Պողոսյանը, ուսանողներին ներկայացրեցին ինքնակենսագրական, մոտիվացիոն նամակ գրելու առանձնահատկությունները:
Կարինե Պողոսյանը լուսապատկերի միջոցով թվարկեց և քննարկեց այն քայլերը, որոնք պետք է նկատի ունենալ՝ ինքնակենսագրական և մոտիվացիոն նամակ գրելիս, նշեց դրանց բովանդակային տարբերությունները: Ինչպես ասաց կենտրոնի մասնագետը, կարևոր է գործատուին դիմելուց առաջ հաշվի առնել նրա կողմից ներկայացված պահանջները՝ համապատասխան աշխատանքի համար, հայտարարության մեջ գտնել այն բանալի բառերը, որոնք կարելի է դիտարկել ինքնակենսագրականում կամ մոտիվացիոն նամակում:
Ուսանողների հետաքրքրությունը դասընթացի նկատմամբ մեծ էր: Սեմինար- դասընթացը օգտակար տեղեկություններ տվեց հատկապես ավարտական կուրսի ուսանողներին, ովքեր պատրաստվում են աշխատանք փնտրել:
«Կարևոր է, որ ուսանողները կարողանան ինքնակենսագրականում կամ մոտիվացիոն նամակում արտացոլել այն տեղեկությունը, որը հստակ պատկերացում կտա գործատուին. այսինքն՝ ուսանողները պետք է կարողանան ճիշտ ներկայանալ: Դասընթացի կազմակերպման հիմնական նպատակն է՝ օգնել մեր ուսանողներին աշխատանք գտնելու ճանապարհին պատշաճ ներկայանալ գործատուին»,- նշեց Հերմինե Ղարագուլյանը:
Հիշեցնենք, որ վաղը՝ փետրվարի 26-ին ևս, կկայանա սեմինար-դասընթաց, որի ընթացքում ուսանողները հնարավորություն կունենան լսելու նաև «ՊրոԿրեդիտ Բանկի» անձնակազմի համալրման բաժնի ղեկավարի օգտակար խորհուրդները, ում հրավիրել է կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնը: Սեմինար-դասընթացին կխոսվի հաջող հարցազրույցի ներկայանալու նախապայմանների մասին:

Сегодня в АГЭУ прошел урок-семинар, организованный центром карьеры и маркетинга, во время которого сотрудники центра, главный специалист Ермине Карагулян и ведущий специалист Карине Погосян, представили студентам особенности написания автобиографического, мотивационного письма.
Карине Погосян с помощью спектра перечислила и обсудила те особенности, которые надо иметь ввиду при написании автобиографического и мотивационного письма, отметила их контекстуальные различия. Как сказала специалист центра, важно до обращения к работодателю учесть представленные им требования для соответствующей работы, в объявлении найти те ключевые слова, которые можно рассмотреть в автобиографии или мотивационном письме.
Интерес студентов к уроку был большим. Урок-семинар дал полезные сведения особенно студентам выпускных курсов, которые готовятся найти работу.
«Важно, чтоб студенты могли в автобиографии или мотивационном письме отразить тe сведения, которые дадут работодателю полное представление, т.е. студенты должны уметь правильно представиться. Основная цель организации урока: помочь нашим студентам на пути поиска работы достойно представиться работодателю»,- отметила Ермине Карагулян.
Напомним, что завтра 26-го февраля, состоится еще один урок-семинар, во время которого студенты будут иметь возможность послушать полезные советы и руководителя отдела по подбору персонала «ПроКредит Банка», кого пригласил центр карьеры и маркетинга. На урок-семинаре разговор пойдет о предпосылках успешного представления на собеседовании.