Զարգացնենք մեր լեզուն, խոսենք գրագետ, գրենք հայատառ. այսօր աշխարհի բոլոր լեզուների տոնն է
«Գալով անհիշելի ժամանակներից, անցնելով բազում դարերի միջով, շփվելով բազմաթիվ ազգերի լեզուներին` հայոց լեզուն մի յուրատեսակ հանրագիտարան է անհիշելի ժամանակների, բազում դարերի և բազմաթիվ այլ ազգերի: Այսպես դատելով` մեր լեզուն միայն մեզ չի պատկանում, այլև աշխարհին. նա միայն մեր սրբությունը չէ, այլև մասունքը հանուր մարդկության: Այս պատճառով էլ` նա ուսումնասիրվում է ոչ միայն մեր Պետական համալսարանում, այլև աշխարհի շատ համալսարաններում: Բայց այդ լեզվի խնամքը, նրա անաղարտությունը, նրա պահպանությունն ու պաշտպանությունը դրված է մեզ վրա: Օտար համալսարաններն ու ակադեմիաներն ի վիճակի չեն անելու այն, ինչ պարտավոր է անել հայկական համալսարանն ու հայկական ակադեմիան` նաև այդ համալսարանների ու ակադեմիաների բարոյական պարտադրանքով: Եվ պարտավոր է անել Հայաստան աշխարհը` համայն աշխարհի հոգեկան պարտադրանքով:
Այսպես պիտի նայենք մեր լեզվին` ոչ միայն այն պատճառով, որ նա մեր մայրենին է, այլ նաև այն բանի համար, որ նա իր չորս գրական լեզուների և վեց տասնյակ բարբառների անչափելի հարստության դրամագլուխը մեզ պահելով` շահույթը պարտավոր էմ արդկությանը փոխանցել…»:
Պարույր  ՍԵՎԱԿ
Սիրենք, սնենք, փայփայենք ու զարգացնենք մեր հայերենը… Այսինքն` պահանջկոտ լինենք ինքներս մեր հանդեպ` ամենօրյա հաղորդակցության մեջ, բանավոր ու գրավոր խոսքում: Տուրք չտանք ու մեր սրբության խորանի դռները լայնորեն չբացենք օտարաբանությունների առջև` թե՛ բառային ներթափանցումների և թե՛ օտար լեզվամտածողության դրսևորումների, աղավաղումներով, գռեհկաբանությամբ, ոչ հայեցի արտասանությամբ չմեղանչենք նրա վեհության առջև:
Մեր միակ պետական լեզուն, մեր բազմադարյա հայերենն ունի բոլորիս հոգածության կարիքը: Հիշենք այդ մասին ոչ թե տոնից տոն, այլ ամեն օր ու ամեն ժամ: Այլապես լեզվի համար պայքարը կարող է դառնալ օրհասական:
Մայրենի լեզվի միջազգային օրը` փետրվարի 21-ը, ամրագրել է և սերունդներին որպես վառ վկայություն է թողել այն քաղաքական պայքարը, որը մղվել է մոտ վաթսուն տարի առաջ բենգալերենն առանձին լեզու ճանաչելու համար: 1952 թվականին Դաքայում (Բանգլադեշի մայրաքաղաք) ոստիկանների կրակոցներից սպանվել են մի խումբ երիտասարդներ, որոնք դուրս էին եկել բողոքելու` ուրդուն միակ պետական լեզու ճանաչելու կառավարության որոշման դեմ:Ի հիշատակ այդ պայքարի` 1999 թվականից ի վեր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նշում է Մայրենի լեզվի միջազգային օրը:
Միջազգային այս տոնն արդեն մի քանի տարի է, պետականորեն նշում ենք նաև մենք` հայերս. 2005 թվականին մեր երկրում փետրվարի 21-ը պաշտոնապես հռչակվել է Մայրենի լեզվի օր:
Հիշեցնենք նաև, որ արդեն երկրորդ տարին է, փետրվարի 7-ը ոչ պաշտոնապես հայտարարվում է hամացանցում հայատառ գրելու օր. գրենք հայատառ, քանի որ գոյություն չունի լատինատառ հայերեն, և ոչ մի նշանագրություն չի կարող հայերեն միտքն արտահայտել այնպիսի ճշգրտությամբ ու ազդեցության ուժով, ինչպես մաշտոցյան այբուբենը:
Այսօր Հայաստանում Մայրենի լեզվի օրը նշվում է մի շարք միջոցառումներով. Օշականում, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի դիմաց, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում, Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում:

«С незапамятных времен, пройдя через века, общаясь с языками многих народов, армянский язык -- уникальная энциклопедия древних времен, многих веков и многих народов. Таким образом рассуждая, наш язык принадлежит не только нам, а всему миру: он является не только нашей святыней, но и частью всеобщего человечества. И потому, он изучается не только в нашем Государственном университете, но и во многих университетах мира. Но забота об этом языке, его чистота, его сохранение и защита лежит на нас. Иностранные университеты и академии не в состоянии сделать то, что обязаны сделать армянский университет и армянская академия по нравственному принуждению этих университетов и академий. И обязан сделать Армянский мир по нравственному принуждению всего мира.
Так мы должны следить за нашим языком: и не только потому, что он наш родной, но и потому, что он, сохранив для нас достижения безмерного богатства своих четырех литературных языков и шести десятков даалектов, прибыль обязан передать человечеству…».
Паруйр СЕВАК
Мы должны любить, вскармливать, лелеять и развивать наш армянский язык… То есть: должны быть требовательны к себе, в ежедневном общении, письменной и устной речи. Не жертвовать и не открывать широко двери нашего священного алтаря ни перед лексическими заимствованиями, ни иностранными языковыми проявлениями, не грешить искажениями, не армянским произношением перед величием нашего языка.
Наш единственный государственный язык, наш многовековой армянский язык нуждается в нашей заботе. Надо помнить об этом не только по праздникам, но ежедневно и ежечасно. В противном случае борьба за язык может стать роковой.
Международный день родного языка 21-ое февраля, зафиксировал и оставил поколениям как светлое свидетельство та политическая борьба, которая развернулась приблизительно восемьдесят лет назад для признания бенгальского языка как самостоятельного. В 1952 году в Дакае (столице Бангладеш) от выстрелов полицейских погибла группа молодых, которая вышла протестовать против решения правительства признать государственным только урдунский язык. В память об этой борьбе, начиная с 1999 ЮНЕСКО отмечает Международный день родного языка.
Уже несколько лет этот Международный праздник является государственным, отмечаем и мы, армяне. В 2005 году в нашей стране 21-ое февраля официально провозглашен Днем родного языка.
Напомним также, что уже второй год, 7-ое февраля в интернете неофициально объявляется днем армянского письма: будем писать по-армянски, т.к. нет армянского языка с латинскими буквами, и нет таких обозначений, которые выразили армянскую мысль с такой точностью и влиятельной силой, как алфавит Маштоца. Сегодня в Армении День родного языка отмечается различными мероприятиями: в Ошакане, напротив Матенадарана имени Месропа Маштоца, в национальной академии наук РА, концертном зале имени Арно Бабаджаняна.