ՀՊՏՀ-ում նշվեց Թումանյանի ծննդյան տարեդարձն ու Գիրք նվիրելու օրը (լուսանկարներ )
Կա Մեծարենց, կա Տերյան, և բազում այլ պոետներ կան, բայց Թումանյանն է անհաս Արարատը մեր նոր քերթության:
Ե. Չարենց
ՀՊՏՀ-ում այսօր մթնոլորտը թումանյանական էր: Այսօր՝ փետրվարի 19-ին մեծ լոռեցու՝ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է՝ 145-ամյակը: ՀՊՏՀ գրադարանի տնօրինության նախաձեռնությամբ ու հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի վարիչ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Մարի Զաքարյանի աջակցությամբ համալսարանի գրադարանի գիտական ընթերցասրահում այսօր տեղի ունեցավ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան տարեդարձին և Գիրք նվիրելու օրվան նվիրված մշակութային ցերեկույթ:
Նշենք, որ Հայաստանի գրողների միությունը մշակույթի նախարարության և քաղաքապետարանի աջակցությամբ արդեն 6 տարի է՝ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը հռչակել է գիրք նվիրելու օր:
Միջոցառմանը մասնակցում էին թումանյանասեր ՀՊՏՀ-ականները՝ դասախոսներ, ուսանողներ, աշխատակիցներ: Մեր բուհի գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, ազդարարելով ցերեկույթի մեկնարկը, նշեց, որ միջոցառման հիմնական նպատակը մեծ բանաստեղծի ծննդյան տարեդարձի և Գիրք նվիրելու օրվա գեղեցիկ խորհուրդը ուսանողների համար կարևորելն է:
«Ուսանողների շրջանում կարևոր է այն գիտակցումը, որ գիրքը մնայուն, հարատև արժեք է»,-ընդգծեց տնօրենը՝ նշելով, որ ողջունելի է հատկապես 1-ին կուրսեցիների մասնակցությունն ու խանդավառությունը:
Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի կյանքը, գործունեությունը, արվեստի ու գրականության մեջ ունեցած մեծ ներդրումն ամփոփ ներկայացրեց պրոֆեսոր Մարի Զաքարյանը՝ ինքնատիպ ու գիտնականի դիտակետից արված վերլուծությամբ:
Իրենց ելույթներով մասնակիցներին գեղեցիկ պահեր պարգևեցին ուսանողները՝ ասմունքով ու երգով ներկայացնելով Թումանյանի ստեղծագործությունները: Ներկաներին հաճելիորեն զարմացրեց ֆինանսների ամբիոնի վարիչի ժ/պ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Սալնազարյանը՝ սրտաբուխ ասմունքելով հատված «Թմկաբերդի առումը» պոեմից:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Մարի Զաքարյանը նշեց, որ օրվա խորհուրդը շատ գեղեցիկ է: «Կարևոր է, որ ուսանողը քաջատեղյակ լինի Հովհաննես Թումանյանի կյանքին, գործունեությանը, ստեղծագործությանը, իսկ գիրք նվիրելը հիանալի առիթ է՝ հոգևորի, արարման գնահատման առումով. առիթ, որպեսզի ուսանողները գնահատեն և արժևորեն հոգևորը»,-ամփոփեց պրոֆեսորը:
Միջոցառման ավարտին գրադարանի տնօրենը Մարի Զաքարյանին նվիրեց իր կազմած կենսամատենագիտությունը՝ նվիրված Հովհաննես Թումանյանին: Տնօրենը գրքեր նվիրեց նաև ուսանողներին:
Ուսանողները նշեցին, որ շատ են կարևորում գրքի, գրականության դերը կյանքում:
«Հաճելի է, որ մարդիկ միմյանց գիրք են նվիրում, հատկապես՝ օգտակար գիրք: Կարծում եմ՝ գիրք կարելի է նվիրել ամեն օր և կարևորը՝ սրտանց»,-մեզ հետ զրույցում ասաց հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողուհի Աշխեն Չիլինգարյանը:
Նշենք, որ միջոցառումը գեղեցիկ և մտերմիկ միջավայր էր ստեղծել՝ մասնակիցներին պարգևելով հուզմունքի և հիացմունքի պահեր: Մենք ևս մեկ անգամ առիթ ունեցանք արժևորելու ամենայն հայոց բանաստեղծի՝ գրականության մեջ ունեցած ավանդը, ինչպես նաև կարևորելու գիրք նվիրելու գեղեցիկ մշակույթը:

Количество просмотров: 1497
Есть  Мецаренц, есть  Терян, и  много  других  поэтов,  но  Туманян  -- недосягаемый  Арарат  нашего   нового  творения.
Е.Чаренц
Сегодня  в  АГЭУ  туманяновская  атмосфера.  Сегодня  19-го  февраля  день  рождения, 145-летие     великого   поэта  из  Лори  Ованнеса Туманяна. По  инициативе  дирекции  библиотеки  АГЭУ  и  при  содействии  заведующей  кафедрой  армянского  и  русского  языков, д.ф.н., профессора  Мари  Закарян    сегодня  в  научном  читальном  зале  библиотеки  университета  состоялось  культурное  мероприятие,  посвященное  годовщине  со  дня  рождения  Ованнеса  Туманяна  и  дню  дарения  Книги.
Отметим, что  Союз  писателей  Армении  при  содействии  Министерства  культуры  и  Мэрии  города  Еревана уже  6  лет,  как  день  рождения  Ованнеса  Туманяна   провозгласил  днем  дарения  книги.
В  мероприятии  участвовали  любители  творчества  Туманяна  из  АГЭУ: преподаватели,  студенты, сотрудники. Директор  библиотеки  нашего  вуза  Армине  Ованнисян,  известив  о  начале  мероприятия,  отметила, что  основная  цель  мероприятия  показать  студентам  значимость  красивого   замысла  дня  рождения  великого  поэта  и  дня  дарения  Книги.
«В  кругу  студентов  важно  сознание  того,  что  книга  устойчивая , постоянная  ценность»,-подчеркнула  директор,  отмечая, что особенно  приятно участие  и  энтузиазм  первокурсников.
Жизнь, деятельность, большой  вклад,  внесший  в  искусство  и  литературу,  великого  армянского поэта  вкратце  представила  профессор  Мари  Закарян,  оригинально  анализируя  с  точки  зрения  ученого.
Своими  выступлениями  студенты  подарили  красивые   минуты,  декламацией  и  песней  представляя  произведения  Туманяна.  Присутствующих  приятно  удивил  и/о  заведующего  кафедрой  финансы, д.э.н., профессор    Ашот  Салназарян,  задушевно  декламируя  отрывок  из  поэмы  «Взятие  крепости».
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Мари  Закарян  отметила,  что  замысел  дня  очень  интересен.  «Важно,  чтоб  студент   знал  о  жизни, деятельности  Ованнеса  Туманяна,  а  дарение   книги   прекрасный  повод   для  студентов  оценки  духовного,   творческого»,-обобщила  профессор.
В  завершении  мероприятия  директор  библиотеки  подарила  Мари  Закарян  свою  составленную  библиографию, посвященную  Ованнесу  Туманяну.     Директор  подарила  книги  и  студентам.
Студенты  отметили, что  в  их  жизни    большую  роль  играет   книга, литература.
«Приятно, что  люди  дарят  друг  другу  книги,  особенно  полезные  книги.  Мне  кажется, книгу  можно  дарить  каждый  день  и, что самое  важное,     искренне»,-в  беседе  с  нами  сказала  студентка  1-го  курса  факультета  бухгалтерский  учет  и  аудит  Ашхен  Чилингарян.
Отметим, что  мероприятие  создало  красивую  и  теплую  атмосферу, одаривая  участников  минутами   волнения  и  восхищения.  У  нас  еще  раз  представился  повод  оценить  великого  армянского  поэта, его   вклад,  внесенный  в  литературу,  а  также  показать  важность  красивой  культуры   дарения  книги.