Գործատուները հետաքրքրված են ՀՊՏՀ պատրաստած կադրերով
Ինչպես պետական գերատեսչությունների, այնպես էլ մասնավոր հատվածի գործատուները հետաքրքրված են Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի պատրաստած կադրերով: Նրանք շատ հաճախ այս հասցեով են փնտրում իրենց աշխատակիցներին: Այսօր սրանում համոզվելու հերթական առիթն ունեցանք:
ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետում տեղի ունեցավ հանդիպում՝ ուսանողների և հերթական գործատուի՝ «G Soft» ընկերության ներկայացուցիչների հետ: Ընկերության վաճառքի բաժնի ղեկավար Դիանա Մնացականյանը ներկայացրեց իրենց կազմակերպության գործունեությունը, ապա աշխատանքային պայմանները: Նորաստեղծ ընկերությունում տնտեսագետների, մասնավորապես վաճառքի, սպասարկման մասնագետների, ծրագրավորողների պահանջարկ կա, իսկ ղեկավարությունն էլ աշխատանքային փորձից առավել կարևորում է երիտասարդ կադրեր ունենալու հանգամանքը, քանի որ համոզված է՝ երիտասարդները լի են եռանդով, ունեն թարմ գաղափարներ, ստեղծագործ են:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարկայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ընկերության ներկայացուցիչները նշեցին, որ իրենց թիմը լավ կադրերով համալրելու նպատակով առաջինն այցելել են տնտեսագիտական մայր բուհ: «Վստահությունը ՀՊՏՀ ուսանողների նկատմամբ մեծ է, քանի որ մեր աշխատակիցների մեծ մասը հենց այս բուհի շրջանավարտներ կամ ուսանողներ են, ովքեր առանձնանում են իրենց վերլուծական մտածողությամբ, ուժեղ տրամաբանությամբ: Համոզված ենք, որ բուհի տված գիտելիքները օգտակար կլինեն»,-նշեց վաճառքի բաժնի ղեկավարը:
Ի դեպ, ընկերության սպասարկման բաժնի աշխատակից Սևակ Գևորգյանը, ով այսօր հյուրընկալվել էր մեր բուհում, ՀՊՏՀ ուսանող է:
Նշենք, որ այսօրվա հանդիպումից հետո ուսանողներն իրենց տվյալները տրամադրեցին ընկերության ներկայացուցիչներին, որոնք արդեն ընտրված ուսանողներին կհրավիրեն հարցազրույցի:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հաղորդեցին ընկերության ներկայացուցիչները, ցանկացողները կարող են իրենց կենսագրականներն ուղարկել info@ggroup.am էլ. հասցեին, որոնք դիտարկելուց հետո լավագույնները կկանչվեն հարցազրույցի:
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը կարևորեց նմանատիպ հանդիպումների կազմակերպումը՝ ընդգծելով, որ սա առաջին հերթին մեր ուսանողներին հնարավորություն է տալիս փորձառություն ձեռք բերել: «Շատ դեպքերում նորավարտները խնդիր են ունենում՝ աշխատանքային փորձ չունենալու հետ կապված: Կարծում ենք, նմանատպ հանդիպումները հնարավորություն են ստեղծում մեր ուսանողների համար լուծելու այդ խնդիրը: Բացի դրանից՝ պետք է ուսանողը գիտակցի, որ գրագետ կադրը միշտ էլ պահանջարկ է ունենում. նմանատիպ հանդիպումների ժամանակ այդ գիտակցությունը ձևավորվում է: Գործատուների հետ համագործակցությունը պետք է սերտ լինի, ցանկալի է, որ ոչ թե ուսանողը գնա գործատուի մոտ, այլ գործատուն՝ ուսանողի»,-մեզ հետ զրույցում ասաց ֆակուլտետի դեկանը:

Как государственные ведомства, так и работодатели частного сектора заинтересованы подготовленными кадрами Армянского государственного экономического университета. Они очень часто ищут сотрудников по этому адресу. Сегодня имели очередной повод, чтоб убедиться в этом.
В факультете бухгалтерского учета и аудита АГЭУ состоялась встреча студентов и работодателя, представителей компании «G Soft». Руководитель отдела продажи компании Диана Мнацаканян представила деятельность их организации, а затем рабочие условия. В новосозданной компании есть спрос на программистов, экономистов, в частности специалистов продажи, обслуживания, а руководство придает больше значение обстоятельству молодых кадров, чем опыту работы, так как уверено, что молодые полны энергией, имеют свежие идеи, творческие.
Представители компании в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ отметили, что с целью дополнения их команды хорошими кадрами первым посетили экономический вуз. «Доверие к студентам АГЭУ большое, так как большая часть наших сотрудников студенты или выпускники именно этого вуза, которые выделяются своим аналитическим мышлением, сильной логикой. Уверены, что полученные в вузе знания будут полезны»,-отметила руководитель отдела продажи.
Кстати, сотрудник отдела обслуживания компании Севак Геворгян, кто сегодня посетил наш вуз, студент АГЭУ.
Отметим, что после сегодняшней встречи студенты свои данные предоставили представителям компании, которые уже отобранных студентов пригласят на собеседование.
Как передали отделу информации и связей с общественностью представители компании, желающие могут свои резюме выслать на элетронный адрес: info@ggroup.am , после пересмотра которых лучшие будут приглашены на собеседование.
Декан факультета бухгалтерского учета и аудита Ашот Матевосян указал важность организации подобных встреч, подчеркнув, что это, в первую очередь, дает возможность нашим студентам приобрести опыт. «Часто у выпускников бывает проблема, связанная с отсутствием опыта работы. Считаем, подобные встречи создают возможность нашим студентам решить эту проблему. Кроме этого, студент должен осознать, что на грамотного кадра всегда есть спрос: во время подобных встреч формируется это сознание. Сотрудничество с работодателями должно быть тесным, желательно, чтоб не студент ходил к работодателю, а работодатель к студенту»,- в беседе с нами сказал декан факультета.