ՀՊՏՀ ուսանողը՝ 1-ին միջազգային կարգի փորձագետ-ուսանողը Հայաստանից
Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի (ՀՈՒԱԱ) Կրթական բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ Արուս Հարությունյանը դարձել է բարձրագույն կրթության որակի ապահովման առաջին միջազգային փորձագետ-ուսանողը Հայաստանից: Փետրվարի 12-ին նա ընտրվել է Եվրոպական ուսանողական միության (այսուհետ՝ ԵՈւՄ)՝ որակի ապահովման գծով ուսանողական փորձագիտական խմբի անդամ. այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիան:
Արուս Հարությունյանը մեր բուհի կառավարման ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի է:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Արուս Հարությունյանը նշեց, որ Եվրոպական ուսանողական միության հետ համագործակցությունը նոր երևույթ է մեզանում, ուստի մեծ է պատասխանատվության զգացումը:
«Եվրոպական ուսանողական միության հետ համագործակցությունը կարևոր է այն առումով, որ հնարավորություն է ընձեռում ուսումնասիրել եվրոպական առաջատար համալսարանների փորձը և այն կիրառել մեր երկրում՝ նպաստելով կրթության որակի բարելավմանը: Մենք՝ որպես փորձագետ-ուսանողներ, կարող ենք մասնակցել եվրոպական բուհերի հավատարմագրմանը: ԵՈւՄ-ի հետ համագործակցությունը հնարավորություն է տալիս մեզ կատարել խորը ուսումնասիրություններ, վերհանել ուսանողությանը մտահոգող խնդիրները (կրթական որակի հետ կապված): 1-ին հերթին, ուսանողը պետք է լինի ոչ միայն կրթության «սպառող», այլև պահանջատեր, այսինքն՝ պահանջկոտ լինի իրեն տրվող գիտելիքների հարցում: Յուրաքանչյուր ուսանող պետք է գիտակցի, որ իր ձայնն ազդեցիկ է և կարևոր դեր ունի»,-ասաց Արուսը:
Մեր ուսանողուհին հավաստիացրեց, որ իրեն վստահված գործը կփորձի կատարել լավագույնս և իրականացվելիք բոլոր ծրագրերը Հայաստանում կունենան իրենց դրական ազդեցությունը:
Իր հաջողության մեջ ուսանող-փորձագետը շեշտեց հարազատ բուհի՝ Տնտեսագիտական համալսարանի դերն այն առումով, որ այստեղ ուսանելու տարիներին է ներգրավվել ակտիվ հասարակական կյանքի մեջ, ինչպես նաև ստացել խորը գիտելիքներ:

Количество просмотров: 839
Председатель  комиссии  образовательных  преобразований  Армянской  студенческой  национальной  ассоциации (АСНА)  Арус  Арутюнян  стала  первым международным  студент-экспертом  из  Армении по  обеспечению  качества  высшего  образования. 12-го  февраля  она  была  выбрана  членом  студенческой  экспертной  группы  Европейского  студенческого  союза (впредь ЕСС) по  вопросу  обеспечения  качества, об  этом  сообщила  Армянская  студенческая  национальная  ассоциация.
Арус  Арутюнян --  студентка  нашего  вуза,  4-го  курса  факультета  управление.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ   Арус  Арутюнян  отметила, что  сотрудничество  с  Европейским  студенческим  союзом -  новое  явление    в  нашей  стране, потому  и    ответственности  больше.
«Сотрудничество  с  Европейским  студенческим  союзом (ЕСС) важно  в  том  смысле, что  предоставляется    возможность  исследовать  опыт  европейских  лидирующих  университетов, его  применить  в  нашей  стране,   способствуя улучшению  качества  образования.  Мы,  в  качестве  студентов-экспертов, можем  участвовать в  аккредитации  европейских  вузов.  Сотрудничество  с  ЕСС   дает  возможность  нам  сделать   глубокие  исследования., поднять  волнующие  студентов  вопросы (связанные  с  качеством  образования). В 1-ую  очередь, студент  должен  быть  не  только   «потребителем»  образования, но   и  требователем,  т.е.  должен  быть  требовательным в  вопросе   преподнесенных  ему  знаний. Каждый  студент  должен  осознать, что  его  голос   влиятельный  и  имеет  важную  роль»,-сказала  Арус.
Наша  студентка  уверила,  что  доверенное  ей  дело  она  попытается  сделать  наилучшим  образом  и  осуществляемые  все  программы  в  Армении  будут  иметь  положительное  влияние.
В  своем  успехе  студент-эксперт  подчеркнула  роль  родного  вуза,  Экономического  университета  в  том  плане, что  здесь   за  годы  учебы  она  вовлеклась  в  активную  обществяенную  жизнь,  а  также  получила  глубокие  знания.