Գիտնական մանկավարժների վերապատրաստումը՝ բուհում կրթության որակի բարելավման ճանապարհ
2013 թվականի հոկտեմբեր, նոյեմբեր, դեկտեմբեր և 2014 թվականի փետրվար ամիսներին մեր հանրապետության 30 իրավաբաններ մասնակցել են Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական Միության համատեղ ծրագրին ու ստացել մասնակցության վկայական: Մասնակիցներից մեկը ՀՊՏՀ իրավագիտության ամբիոնի դոցենտ Գեղեցիկ Գրիգորյանն է:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինն այս մասին զրուցեց դոցենտ Գրիգորյանի հետ և մասնավորապես տեղեկացավ, որ նա նշված ժամանակահատվածում մասնակցել է «Փաստաբանների և իրավապաշտպանների կարողությունների ամրապնդումը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի և Վերանայված եվրոպական սոցիալական խարտիայի ներպետական կիրառման նպատակով» վերապատրաստման ծրագրին (TOT) և թեստավորման արդյունքում ստացել է սույն վկայականը: 72 ժամ տևողությամբ դասընթացը վարել են ազգային և միջազգային փորձագետ-իրավաբաններ:
Տիկին Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում կարևորեց միջազգային տարբեր կառույցների կողմից նմանօրինակ ծրագրերին մասնակցելը և վերապատրաստվելը: Նրա կարծիքով՝ յուրաքանչյուր դասախոս պետք է նոր գիտելիքների, նոր հմտությունների ձեռք բերման, այսինքն՝ շարունակական կրթության ճանապարհով նպաստի բուհում կրթության որակի բարելավմանը:
«Վերապատրաստման դասընթացների եմ մասնակցել ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիայի նահանգի Բերկլիի և Հասթինգսի համալսարաններում, Սանկտ Պետերբուրգի, Ալմա Աթայի, Մոսկվայի պետական համալսարաններում, և իմ դիտարկումները հիմք են տալիս ասելու, որ տնտեսագետների համար իրավագիտությունն ունի կարևոր նշանակություն՝ հաշվի առնելով աշխատաշուկայի պահանջարկը: Միջազգային տնտեսական հարաբերություններում, առևտրային, բանկային կազմակերպությունների հետ գործակցության մեջ վեճեր առաջանալու դեպքում միջազգային դատարան դիմելու ընթացակարգերի իմացությունն անչափ կարևոր է»,-ասաց Գեղեցիկ Գրիգորյանը՝ ավելացնելով, որ տնտեսագիտության զարգացումն ինքը տեսնում է իրավագիտությանը զուգընթաց՝ Բոլոնիայի հռչակագրի լույսի ներքո:

Переподготовка ученых преподавателей -путь к улучшению качества образования в вузе
В октябре, ноябре, декабре 2013 года и в ферале 2014 года 30 юристов нашей республики участвовали в совместной программе Европейского совета и Европейского Союза и получили свидетельство об участии. Один из участников доцент кафедры правоведения АГЭУ Гехецик Григорян.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ беседовал об этом с доцентом Г. Григорян и, в частности, узнал, что она в данный период времени участвовала в программе переподготовки «Укрепление способностей адвокатов и правозащитников с целью внутригосударственного использования Европейской конвенции прав человека и пересмотренной Европейской социальной хартии» (TOT) и в результате тестирования получила данное свидетельство. Курс длительностью в 72 часа провели национальные и международные юристы-эксперты.
Гехецик Григорян в беседе с нами подчеркнула значимость участия и переподготовки в подобных программах различных международных структур. По ее мнению, каждый преподаватель должен новыми знаниями, приобретением новых навыков, т.е. по пути постоянного образования способствовать улучшению качества образования в вузе.
«Участвовала в курсах переподготовки в университетах Беркли и Гастингса штата Калифорнии США, государственных университетах Санкт- Петербурга, Алма Аты, Москвы, и мои наблюдения дают повод утверждать, что для экономистов правоведение имеет важное значение, учитывая спрос рынка труда. В случае возникновения споров в международных экономических отношениях, при сотрудничестве с торговыми, банковскими организациями очень важно знание порядков обращения в Международный суд»,-сказала Григорян, добавив, что экономическое развитие она видит параллельно с правоведением под светом Болонской декларации.