ՀՊՏՀ-ն նվաճեց «Դասախոսական գավաթը». ավարտվեց վոլեյբոլի միջբուհական առաջնությունը (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ մարզադահլիճում այսօր կայացան  ՀՊՏՀ նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Դասախոսական գավաթ»  վոլեյբոլի միջբուհական առաջնության եզրափակիչ փուլի  վերջին երկու խաղերը, որի ընթացքում հանդիպեցին   ՀԱԱՀ-ԵՊԼՀ և ՀՊՏՀ-ՀՊՄՀ  թիմերը:
Այսօրվա  խաղերին  հետևում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի տնօրեն, ՀՊՄՀ շախմատի և սպորտի ամբիոնի վարիչ Սմբատ Լպուտյանը,  դասախոսներ, ուսանողներ, մարզասերներ: Մասնակիցներին ողջունեցին , սպորտի հանդեպ վերաբերմունքը կարևորեցին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ու Սմբատ Լպուտյանը՝ ընդգծելով նման միջոցառումների շարունակականության անհրաժեշտությունը:
Այսօրվա երկու խաղերն էլ լարված էին, բայց գեղեցիկ: Առաջին խաղում հանդես եկան ՀԱԱՀ-ԵՊԼՀ  թիմերը, երկրորդ խաղում գավաթի համար պայքար մղեցին  ՀՊՏՀ-ՀՊՄՀ թիմերը:  Այսպիսով, մրցանակային տեղերը բաշխվեցին հետևյալ կերպ՝ 1-ին տեղը զբաղեցրեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի թիմը, 2-րդ և 3-րդ տեղերը, համապատասխանաբար զբաղեցրեցին Հայաստանի պետական մանկավարժական և Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանների թիմերը: ՀՊՏՀ դասախոսական թիմը սեփական հարկի տակ նվաճեց «Դասախոսական գավաթը», որը հանձնեց ՀՊՏՀ ղեկավարը:
Կորյուն Աթոյանը, Սմբատ  Լպուտյանը և Տնտեսագիտական համալսարանի ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և  ՔՊ ամբիոնի վարիչի ժ/պ Սիմոն Հակոբյանը պատվոգրեր հանձնեցին  մրցանակային տեղեր զբաղեցրած  թիմերի անդամներին, պարգևներ տրվեցին նաև  հատուկ անվանակարգերում. օրինակ , «Արդարացի խաղի համար» պատվոգիր ստացավ  ՀՊՃՀ-ի թիմը, «Կամքի համար»  անվանակարգում պատվոգիր ստացավ  Ագրարային համալսարանի թիմը:
Հարկ է նշել, որ  առաջնության բոլոր  հանդիպումներում թիմերից յուրաքանչյուրն աչքի ընկավ իր գեղեցիկ խաղով: Կորյուն Աթոյանը խաղի ավարտին շնորհակալություն հայտնեց  բոլոր թիմերին՝ ընդգծելով, որ այս առաջնությունում հաղթեց բարեկամությունը:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ  ամբիոնի նախաձեռնությամբ հունվարի 23-ին մեր բուհում մեկնարկել էր  վոլեյբոլի բաց առաջնություն՝  հայաստանյան տարբեր  բուհերի ֆիզդաստիարակության ամբիոնների դասախոսների միջև: Նշենք նաև, որ առաջնությանը մասնակցում էին 5 բուհերի՝  Տնտեսագիտական, Ագրարային, Ճարտարագիտական, Մանկավարժական, Լեզվաբանական համալսարանների  դասախոսական թիմերը:

Сегодня  в  спортивном  зале  АГЭУ  состоялись  две  последние  игры  межвузовского  первенства  по  волейболу  «Преподавательский  кубок», организованное  по  инициативе  АГЭУ, во  время  которых  встретились   команды    АНАУ-ЕГЛУ  и   АГЭУ-АГПУ.
За  сегодняшними  играми  следили  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян,  директор  Армянской  шахматной  академии, заведующий  кафедрой  шахматов  и  спорта  АГПУ Смбат  Лпутян, преподаватели, студенты, любители  спорта. Участников  приветствовали, высказали  свое  важное  отношение   к  спорту  ректор  Корюн  Атоян  и  Смбат  Лпутян, подчеркивая  необходимость  в преемственности  проведения  подобных мероприятий.
Сегодняшние  обе  игры  были  напряженные, но  красивые. В  первой  игре  выступили  команды  АНАУ-ЕГЛУ, во  второй  игре  за  кубок  боролись  команды  АГЭУ- АГПУ. И  призовые  места  распределились  следующим  образом: 1-ое  место  занял  Армянский  государственный  экономический  университет, 2-ое  и  3-е  места  соответственно   заняли   команды  Армянского  государственного  педагогического  и  Ереванского  государственного  линвистического  университетов.   Команда  преподавателей  АГЭУ  на  своем  поле  завоевала  «Преподавательский  кубок»,  который  передал  им  руководитель  АГЭУ.
Корюн  Атоян, Смбат  Лпутян  и   временно  и/о заведующего  кафедрой  физвоспитания, ЧС  и  ГО  экономического  университета  Симон  Акопян  вручили  грамоты  членам  команд, занявших  призовые  места,  были  вручены призы  и  в  специальных  номинациях: например, «За  честную  игру»  получила  грамоту  команда АГИУ, в  номинации  «За  силу  воли»  грамоту  получила   команда  Аграрного  университета.
Следует  отметить, что  на  всех  встречах  первенства  каждая  из  команд  заслужила  внимания  своей  красивой  игрой. Корюн  Атоян  после  окончания  игры  поблагодарил  все  команды, подчеркивая,  что  в  этом  соревновании  победила  дружба.
Напомним, что  23-го  января  в  нашем  вузе  по  инициативе  кафедры  физвоспитания,  ЧС  и  ГО  АГЭУ  началась  открытое  первенство  по  волейболу  среди  преподавателей  кафедр  физвоспитания  разных  армянских  вузов.   Отметим  также,  что  в  первенстве  участвовали  5  вузов: команды  преподавателей  Экономического, Аграрного, Инженерного, Педагогического, Лингвистического  университетов.