Դիտումների քանակ՝ 610
ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ Տեմպուսի «Արարատ» ծրագրի մասնակիցների ամենամսյա հանդիպումը, որին ներկա էին ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը, «Արարատ» ծրագրի կառավարման հանձնաժողովի անդամ Սուսաննա Կարախանյանը, «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի  տնօրեն  Ռուբեն Թոփչյանը, ծրագրի շահակից գործընկերները:
Ներսես Գևորգյանը ողջունեց ներկաներին, ապա ամփոփեց նախորդ ամիսներին կատարված աշխատանքը՝ մշտադիտարկման արդյունքներով: Մասնավորապես, վերջինս անդրադարձավ Տեմպուս ծրագրերի տարածաշրջանային պատասխանատու Ֆրանց Շտեյդելի հայաստանյան այցի ընթացքում անցկացվածմշտադիտարկման  արդյունքներին և առանձին-առանձին անդրադարձավ այն հանձնարարականներին, որոնք տվել է Շտեյդելը: Հանձնարարականներից մեկի համաձայն՝ նախատեսվում է ՀՊՏՀ-ում ստեղծել ցանց, որը կնպաստի առանձին բուհերի աշխատանքները համակարգելու գործին:
Սուսաննա Կարախանյանը նշեց, որ մշտադիտարկման կարևորություններից մեկն այն էր, որ պարզ դարձավ՝ մեր բուհերը  ծրագրի շրջանակներում լավ են աշխատում և չեն զիջում եվրոպական երկրներին:
Հանդիպմանը քննարկվեցին մի շարք հարցեր, որոշվեց կարիքների գնահատման համար որոշակի ժամկետներում կազմել հարցաշարեր  և վերլուծություն, որոնք պետք է ուղարկվեն մեր արտասահմանյան գործընկերներին:
Ռուբեն Թոփչյանը խոսեց աշխատանքների կատարման մեխանիզմների, ակնկալվող արդյունքների մասին:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ-ն Տեմպուսի «Արարատ»  ծրագրի համակարգողն է: Ծրագիրը եռամյա է և նպատակաուղղված է համալսարան–գործատու կապերի ստեղծմանն ու ամրապնդմանը։ Ծրագրի գերնպատակն է կրթության բոլոր շահակիցների հետ աշխատելով՝ ապահովել կրթության և աշխատաշուկայի կապը և իրականացնել կրթական բարեփոխումներ՝ հիմնվելով աշխատաշուկայի պահանջների վրա:

Сегодня  в  центре  международных  программ  АГЭУ  состоялась  ежемесячная  встреча  участников  программы  Темпуса  «Арарат», на  котором  присутствовали  проректор  АГЭУ  по  учебнометодическим  работам  Паруйр  Калантарян,  начальник  отдела  обеспечения  качества  АГЭУ  Нерсес  Геворгян, член  комиссии  управления  программой  «Арарат» Сусанна  Караханян, директор  фонда  «Национальный  центр  обеспечения  качества  профессионального  образования» Рубен  Топчян, заинтересованные  партнеры  программы.
Нерсес  Геворгян  приветствовал   присутствующих, затем  по  результатам  мониторинга обобщил  работы, проделанные  за  последние  месяцы.  В  частности,  он  обратился   к  результатам  моноторинга, проведенного  во  время  визита  в  Армению  ответственного  по  региональным  программам  Темпуса   Франца  Штейделя, и  по  отдельности  обратился  к  тем   поручениям,  которые  дал  Штейдель. Согласно  одному  из  поручений,  планируется  создать  в  АГЭУ  сеть, которая  будет  способствовать  делу  координации  работ  отдельных  вузов.
Сусанна  Караханян  отметила, что  важность  мониторинга была   в  том, что  стало  ясно, что  наши  вузы  в  рамках  программы  хорошо  работают  и  не   уступают  европейским  странам.
Рубен Топчян говорил  о  механизмах  проведения  работ, ожидаемых  результатах.
Напомним,  что   АГЭУ является  координатором  программы  Темпуса «Арарат». Программа   трехлетняя  и  целенаправленна  на  создание  и  укрепление  связей  университет–работодатель. Главная  цель  программы,  работая  со  всеми   заинтересованными  в  образовании  сторонами,  обеспечить  связь  образования  и  рынка  труда  и  осуществить  образовательные    преобразования, основываясь  на  требованиях  рынка  труда.