«Ամբերդի» 2013թ. վերջին սեմինարը՝ «Էկոլոգիական անվտանգության հիմնախնդիրները» թեմայով. հետազոտական տարվա ամփոփում
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր կայացավ այս տարվա վերջին գիտական սեմինարը ՝ «Էկոլոգիական անվտանգության հիմնախնդիրները» խորագրով:
Նշենք, որ այս հետազոտական խմբի ղեկավարն է տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը, խմբի անդամներն են՝ ք.գ.թ., դոցենտ Ռազմիկ Պետրոսյանը, տ.գ.թ., դոցենտ Ալիսա Գևորգյանը, մագիստրոս Հ. Լալայանը:
Ինչպես սեմինարին նշեցին բանախոսները, հետազոտության նպատակն է ՀՀ-ում տնտեսական զարգացման արդի պայմաններում էկոլոգիական անվտանգության ապահովման հիմնախնդիրների ուսումնասիրումը, համապատասխան համակարգերի ձևավորման և զարգացման ուղիների մշակումը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային առանձնահատկությունները և անվտանգ զարգացման հեռանկարները: Հետազոտությունն իր առջև դրել է մի շարք խնդիրներ, ինչպիսիք են օրինակ՝ Էկոլոգիական անվտանգության գիտական բովանդակության ուսումնասիրում և անվտանգության այլ տեսակների հետ նրա կապի ու գործնական նշանակության վերլուծություն և գնահատում, անձի, հասարակության և պետության էկոլոգիական անվտանգության ապահովման ժամանակակից համակարգերի զարգացման առաջատար միջազգային փորձի ուսումնասիրում, տեղայնացման հարցերի (ճանապարհների) որոնում և այլն:
Ռազմիկ Պետրոսյանը նշեց , որ թեման բավականին հետաքրքիր էր և նման հետազոտական աշխատանք Հայաստանում, ըստ էության, կատարվեց առաջին անգամ:
Հետազոտողները ներկայացրեցին առաջարկներ, որոնցից հատկապես ընդգծեցին երկուսի կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը՝ 1. էկոլոգիական անվտանգության ազգային համակարգի և էկոլոգիական անվտանգության ռազմավարական ծրագրի մշակում ու հասարակական քննարկում, 2. էկոլոգիական անվտանգության ապահովման ռիսկային գործոնների և վտանգների ամբողջական համալիրի վերհանում, դասակարգում և օգտագործում ռիսկերի կառավարման և վտանգների կանխման տեղեկատվական համակարգերում:
Հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում, ամփոփելով 4 ամսվա հետազոտական աշխատանքները, նշեց, որ արդյունքները բավականին շոշափելի և հետաքրքիր են:
«Հետազոտական բոլոր 15 ուղղություններով անցկացվեցին սեմինարներ, բանավեճեր և կլոր սեղաններ, որոնք հնարավորություն տվեցին բացահայտելու իրականացվող հետազոտությունների ընթացքը, սպասվելիք արդյունքը, հետագա շարունակության ձևաչափը: Ամենակարևորն այն էր, որ հետազոտական ուղղությունների ղեկավարները, ինչպես նաև հետազոտողներն առավել հստակ կողմնորոշվեցին այն հարցերում, թե ինչ պահանջներ և խնդիրներ են դրված իրենց առջև, որ հարցադրումներն են առավել կարևոր: Այժմ համակարգում ենք բոլոր հետազոտությունների վերաբերյալ հաշվետվությունները և հրապարակման ներկայացվող նյութերը: Մեր հիմնական պահանջն այն է, որ հետազոտողների առաջարկած լուծումները գործնականում կիրառելի լինեն, այս տեսանկյունից կարևոր է, որ դրանք հետաքրքրություն ներկայացնեն գործադիր իշխանության և բիզնես համայնքի համար»,- հետազոտական աշխատանքային տարին ամփոփեց Սամվել Ավետիսյանը:

Сегодня  в  исследовательском  центре  АГЭУ  «Амберд»  прошел  последний  научный  семинар  этого  года  на  тему «Проблемы  экологической безопасности».
Отметим, что  руководитель  этой  исследовательской  группы  д.э.н., профессор  Сурен Геворгян, члены  группы – к.х.н., доцент  Размик  Петросян, к.э.н., доцент  Алиса  Геворгян, магистрант  Лалаян.
Как  отметили  докладчики   на  семинаре, цель  исследования   изучение  проблем  обеспечения  экологической  безопасности  в  современных  условиях  экономического  развития  в  РА, формирования  соответствующих  систем и  разработка  путей  развития, учитывая   региональные  особенности  и  перспективы  безопасного  развития.  Исследование  перед  собой  поставило  ряд  задач,  какие,  например, изучение  научного  содержания  экологической  безопасности  и  анализ  и  оценка   практического  значения и  его  связи  с  другими  видами  безопасности, изучение  передового  международного  опыта  развития  современных  систем  обеспечения  экологической  безопасности  личности, общества  и  государства, поиска вопросов  локализации (дорог) и др.
Размик  Петросян  отметил, что  тема  довольна  интересная  и   подобная  исследовательская  работа   в  Армении, в  сущности, проделана  в  первый  раз.
Исследователи  представили  предложения, из  которых  особо  подчеркнули  значимость  и  необходимость двух: 1. разработка  стратегической    программы  и  национальной  системы   экологической  безопасности и  общественное  обсуждение, 2.  выявление  рисковых  факторов  и  целостного  комплекса  опасностей  обеспечения   экологической  безопасности, классификация и  использование  в  информационных  системах  управление  рисками  и  предотвращение  опасностей.
Директор  исследовательского  центра  Самвел  Аветисян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью АГЭУ,   обобщая  4-месячные исследовательские  работы, отметил,  что  результаты  достаточно  интересные  и  ощутимые.
«По  всем  15  исследовательским  направлениям  были  проведены  семинары и  круглые  столы, которые  дали  возможность  выявить  течение  проведенных  исследований, ожидаемый  результат, формат  дальнейшего  продолжения. Самым  важным  является  то, что  руководители  исследовательских  направлений, а  также  исследователи  четче сориентировались  в  тех  вопросах,  какие    требования  и  задачи  поставлены  перед  ними, какие  вопросы  более  важны.  Сейчас  координируем  отчеты   всех    исследований  и  материалы, представленные  для  публикации.  Основное  наше  требование, чтоб   предложенные  решения  исследователей  были  приемлемы  на  практике, с  этой  точки  зрения  важно, чтоб  они  представляли  интерес   для  исполнительной  власти  и   бизнес  кругов»,- обобщил    рабочий  исследовательский  год  Самвел  Аветисян.