Դիտումների քանակ՝ 1203
«Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն այսօր ունի իր ուրույն տեղը հանրապետության գիտակրթական համակարգում: Անչափ ուրախալի է այն, որ համալսարանի ղեկավարությունը և դասախոսական կազմը ջանք չեն խնայում ձեռք բերված հաջողությունները ամրապնդելու, միջազգային կրթական համակարգին ինտեգրվելու և բարձրորակ մասնագետներ պատրաստելու  համար: Այս ամենը մեծապես կնպաստի միջազգային ասպարեզում  մեր կրթական հաստատության հեղինակության բարձրացմանը»,-այսօր ՀՊՏՀ խորհրդի նիստում ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի կողմից բուհի տարեկան հաշվետվության ներկայացումից հետո իր գնահատականը հնչեցրեց ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` նշելով որ ՀՊՏՀ ձեռքբերումները ակնհայտ են:
Նա առանձնահատուկ կարևորեց ՀՊՏՀ-ում այս տարվանից գործողության մեջ դրված սոցիալապես անապահով և լավ սովորողների համար նախատեսված սոցիալական փաթեթը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ստեղծումը, միջազգայնացման ուղղությամբ ձեռքբերումները: «Համալսարանի ռեկտոր  Կորյուն Աթոյանի 2013 թվականի համապարփակ զեկույցը վկայում է  այն մասին, որ տարին նշանակալից էր կրթական հաստատությունում կատարված աշխատանքների առումով: Գաղտնիք չէ, որ այսօր լիարժեք գիտելիքը դարձել է մրցունակ ապրանք և կապիտալ: Այդ կապիտալին հասնելու գրավականը կրթական գործընթացի մշտական կատարելագործումն է, ինչին նպատակաուղղված է եղել համալսարանի ջանքերը»,-իր ելույթում նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Մինչ ՀՊՏՀ  խորհրդի նիստը` ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեցին համալսարանում` այցելելով նորակառույց ու նորաբաց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, վերջերս հիմնանորոգված և նոր ուսումնական տարվանից գործարկված բուֆետ:
Արդեն նիստերի սրահում  ՀՊՏՀ խորհրդի մասնակիցները, այդ թվում` ՀՊՏՀ խորհրդի անդամներ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանը, ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սաֆարյանը, ՀՊՏՀ ՈՒԽ նախագահ Սևակ Խաչատրյանը և խորհրդի մյուս անդամները դիտեցին  համալսարանի վերջին 1 տարվա գործունեության մասին ամփոփ պատմող տեսանյութ: Այնուհետև ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահը, ներկայացնելով նիստի օրակարգը, ելույթի համար խոսքը տրամադրեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանին:
Ռեկտորը հանդես եկավ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 2013 թվականի ուսումնագիտական ու ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքների և 2014 թվականի բյուջեի նախագծի հիմնական ցուցանիշների մասին զեկուցմամբ, որի ընթացքում հանգամանորեն անդրադարձավ համալսարանում կատարվող ուսումնամեթոդական աշխատանքներին, ուսումնական գործընթացի կազմակերպմանն ու կատարելագործմանը, ուսանողների առաջադիմությանը, գիտական գործունեությանը, ուսումնադաստիարակչական հարցերին, հասարակայնության հետ կապերին, բուհի միջազգայնացմանն ու տնտեսական գործունեությանը և այլ հարցերի: (Համալսարանի տարեկան հաշվետվությունն ամբողջությամբ հրապարակված է ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում՝ asue.am):
Այնուհետև Կորյուն Աթոյանը խորհրդին ներկայացրեց օրակարգի երկրորդ` ՀՊՏՀ-ի կազմակերպական կառուցվածքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը, որի ներքո  հիմնավորեց ՀՊՏՀ կոմերցիայի և բիզնեսի կազմակերպման, ինչպես նաև տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների և վիճակագրության ամբիոնների միավորման նպատակահարմարությունը: Այս հարցի առնչությամբ ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ երկրորդ հարցը պետական հիմնական բարեփոխումներին ընդառաջ քայլ է, և Տնտեսագիտական համալսարանն առաջին բուհն է, որ փաստացի գնում է Կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների ճանապարհով:
«2014 թվականի առաջին եռամսյակում Կառավարությունը նախատեսում է ընդունել մասնագիտությունների նոր ցանկ, որտեղ ավելի խոշորացված են լինելու բոլոր դիսցիպլիններով, բոլոր ոլորտներով մասնագիտացումները,  հետևաբար մեր ուսումնական գործընթացը պետք է փոխվի, այդ թվում` բուհերի ենթակառուցվածքները, ենթակառուցվածքային ստորաբաժանումները»,- ասաց նախարարը:
ՀՊՏՀ խորհուրդը, լսելով և քննարկելով վերոնշյալ հարցերը,  ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ որոշեց հավանություն տալ ՀՊՏՀ 2013 թվականի ուսումնամեթոդական, գիտահետազոտական ու ֆինանսատնտեսական գործունեությանը, 2013 թ. բյուջեի կատարման արդյունքները գնահատել բավարար և հաստատել ՀՊՏՀ 2014 թ. բյուջեն: Օրակարգի 2-րդ հարցի վերաբերյալ խորհուրդը որոշեց միացնել կոմերցիայի և բիզնեսի կազմակերպման, ինչպես նաև տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների և վիճակագրության ամբիոնները:
Որոշումներն ընդունվեցին բաց քվեարկությամբ, միաձայն:
Նիստի ավարտին Հովիկ Աբրահամյանը ամանորյա տոների կապակցությամբ շնորհավորեց ներկաներին, ամբողջ հայ ժողովրդին և հղեց բարեմաղթանքներ:

Количество просмотров: 866
«Армянский  государственный  экономический  университет  сегодня  имеет  свое особое  место   в  научно-образовательной  системе  республики. Безмерно  радостно  то, что  руководство  университета  и  преподавательский  коллектив  не  щадят  сил для   укрепления  достигнутых  успехов, интеграции   к  международной  образовательной  системе  и  подготовки  квалифицированных  специалистов. Все  это  в  значительной  степени  будет  способствовать  повышению  рейтинга  нашего  учебного  заведения   на  международной  арене»,-сегодня  на  заседании  совета  АГЭУ   после  представления  ректором, профессором  Корюном  Атояном    годового  отчета  вуза  свою  оценку   выразил  председатель  совета  АГЭУ, председатель  Национального  собрания  РА  Овик  Абраамян, отмечая, что  достижения  АГЭУ   очевидны.
Он  особо  подчеркнул  введенный  в  действие  с  этого  года  в  АГЭУ   социальный  пакет, предусмотренный  для    студентов  необеспеченных  и  хорошей  успеваемостью,     создание  исследовательского  центра  «Амберд», достижения  в  направлении  интернационализации. «Комплексный  доклад  2013  года  ректора  университета  Корюна  Атояна  свидетельствует  о  том, что  год  был   важным  в  смысле  проделанных  работ  в  учебном  заведении.  Не  секрет, что  сегодня  полноценные  знания  стали  конкурентоспособным  товаром  и  капиталом. Залогом  достижения  этого  капитала  постоянное  совершенствование  учебного  процесса,  к  чему  были  целенаправлены  усилия  университета»,-отметил  в  своем  выступлении  Овик  Абраамян.
До  заседания  совета  АГЭУ  председатель  совета  АГЭУ, председатель  Национального  собрания  РА  Овик  Абраамян, министр  образования  и  науки  РА  Армен  Ашотян   в  сопровождении  ректора  АГЭУ  Корюна  Атояна, обошли  университет, посетив   новый  исследовательский  центр «Амберд», недавно  отремонтированный  и  запущенный  в  эксплуатацию  с  нового  учебного  года  буфет.
Уже в  зале  заседаний  участники  совета  АГЭУ,   в  том  числе  члены  совета  АГЭУ:  начальник  департамента   по управлению  государственным  имуществом   РА АУ Арман  Саакян, начальник  государственной  службы  безопасности  продовольственных  продуктов  МСХ  РА  Абраам  Бахчагулян, первый  заместитель  министерства  финансов  РА  Павел  Сафарян, председатель  СтудСовета  АГЭУ  Севак  Хачатрян и  др. члены  совета  посмотрели  видеоматериал,  вкратце  рассказывающий   о  деятельности  университета  за  последний  год.   Затем  председатель  совета  АГЭУ, представив  повестку  дня  заседания,  передал  слово   для  выступления  ректору  АГЭУ, доктору  экономических  наук, профессору  Корюну  Атояну.
Ректор  выступил  с  докладом  о  результатах  научно-образовательной  и  финансово-хозяйственной  деятельности  2013  года  и  основных  показателях  проекта  бюджета на 2014 года  Армянского  государственного  экономического  университета,  во  время  которого   обстоятельно обратился  к  учебно-методическим  работам,  осуществляемым  в  университете,  организации   и  совершенствовании  учебного  процесса,  успеваемости  студентов, научной  деятельности, учебно-воспитательным  вопросам, связям  с  общественностью, интернационализации  вуза  и  хозяйственной  деятельности  и  др.  вопросам. (Годовой  отчет  университета  полностью  опубликован  в  официальном  сайте  АГЭУ: asue.am).
Затем  Корюн  Атоян представил  второй  вопрос  повестки  дня  о  проведении  изменений  в  организационной  структуре  АГЭУ,  в  котором  обосновал  целесообразность  объединения  кафедр  АГЭУ  коммерции  и  организации бизнеса,  а  также    экономико-математических  методов  и  статистики. По  этому  вопросу  министр  ОН  РА  Армен  Ашотян  отметил, что  второй  вопрос это  шаг  навстречу  основным  государственным  преобразованиям, и  Экономический  университет  первый  вуз, который  фактически  идет  по  пути  преобразований,    предпринятыми  Правительством.
«В  первом  квартале  2014 года  Правительство  планирует   принять  новый  список  специальностей, специализаций,  объедененных   по  всем  дисциплинам, сферам,  следовательно  наш  учебный  процесс  должен  измениться, в  том  числе  инфраструктуры, инфраструктурные  подразделения»,- сказал  министр.
Совет  АГЭУ, слушая  и  обсуждая  вышеуказанные  вопросы, во  главе    с   председателем  совета  АГЭУ, председателем  Национального  собрания  Овиком  Абраамяном  принял  решение  одобрить   учебно-методическую, научно-исследовательскую  и  финансово-хозяйственную  деятельность  АГЭУ   2013 года,  оценить  удовлетворительно  результаты  выполнения  бюджета  2013 г. и  утвердить  бюджет  АГЭУ  на 2014 год. По  2-му  вопросу  повестки  дня  совет  решил  объединить  кафедры  коммерция  и  организация  бизнеса, а  также     экономико-математические  методы  и  статистика.
Решения  были  приняты  открытым  голосованием, единогласно.
В  конце  заседания  Овик  Абраамян  по  случаю  новогодних  праздников  поздравил  присутствующих, весь  армянский  народ   и   направил  добрые  пожелания.