ՀՊՏՀ-ն փոխըմբռնման հուշագրեր է ստորագրել միջազգային մի շարք տնտեսագիտական համալսարանների հետ
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը փոխըմբռնման հուշագրեր է ստորագրել Կոլոմբոյի «South Eastern» (Շրի Լանկա) Մանիլայի «Adamson» (Ֆիլիպիններ), Յոգջակարտայի «Gadjah Mada» (Ինդոնեզիա), տնտեսագիտական համալսարանների հետ ՝ փոխադարձ համաձայնությամբ համագործակցության նպատակով:
ՀՊՏՀ գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, ով նոյեմբերի 22-ից դեկտեմբերի 13-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր վերոնշյալ երկրներում, լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց, որ նշված համալսարաններից յուրաքանչյուրի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն: Այսպիսով, համաձայն Կոլոմբոյի «South Eastern» համալսարանի գիտության և միջազգային հարաբերությունների գծով պրոռեկտորի հետ հանդիպման ժամանակ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի՝ 2014թ. փետրվար-մարտ ամիսներին նախատեսվում է այդ համալսարանի ղեկավարության այցը մեր բուհ՝ մասնագիտական փոխադարձ ծրագրեր սկսելու նպատակով: Մանիլայի «Adamson» համալսարանի ղեկավարության հետ հանդիպման ժամանակ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվում է կրկնակի դիպլոմների տրամադրում, ինչպես նաև փոխադարձ գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացում: Յոգջակարտայի «Gadjah Mada»-ն տարածաշրջանի խոշոր համալսարանն է, որի հետ ձեռք բերված հուշագրով նախատեսվում է իրականացնել 2՝ ասպիրանտների և հայցորդների փոխանակային և պրոֆեսորադասախոսական կազմի փոխանակության ծրագրեր:
2014թ. մարտ-ապրիլ ամիսներին նախատեսվում է Ֆիլիպինների և Ինդոնեզիայի վերոնշյալ համալսարանների ղեկավարության այցը մեր համալսարան, որի ընթացքում կստորագրվեն համապատասխան պայմանագրերը:
«ՀՀ կառավարության կողմից բուհերի միջազգայնացման ծրագրերը կարևորվում են ՝ որպես կրթական ոլորտի կառավարման գերակա ուղղություն: Այս տեսանկյունից՝ նշված համալսարանների հետ փոխըմբռնման հուշագրերի ստորագրումը և միջազգային համագործակցության հետագա խորացումը կնպաստեն ՀՊՏՀ ուսումնական և գիտակրթական գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը: Մեր բուհն արդեն իսկ փոխըմբռնման հուշագրեր է կնքել Ռումինիայի և Լեհաստանի տնտեսագիտական համալսարանների հետ: Հավելեմ, որ 2-րդ փուլով նախատեսվում է Արևելյան Եվրոպայի կրթական շուկայի հետ համագործակցություն»,-ընդգծեց Խորեն Մխիթարյանը:
Նշենք, որ առաջիկայում նախատեսվում է վերոնշյալ համալսարանների ղեկավարությունների հետ անցկացնել «վիրտուալ կոնֆերանսներ»:

АГЭУ подписал меморандумы о взаимопонимании с международными экономическими университетами
Армянский государственный экономический университет подписал меморандумы о взаимопонимании с экономическими университетами Коломбо «South Eastern» (Шри Ланка) Манилы «Adamson» (Филипины), Йогджакарты «Gadjah Mada» (Индонезия) с взаимным соглашением с целью сотрудничества.
Начальник научного отдела АГЭУ Хорен Мхитарян, кто с 22-го ноября по 13-ое декабря с рабочим визитом находился в вышеуказанных странах, сообщил отделу информации и связей с общественностью, что с каждым указанным университетом достигнута договоренность. Таким образом, согласно меморандума о взаимопонимании, подписанного во время встречи с проректором по научным вопросам и международных отношений университета Коломбо «South Eastern», в февраль-марте 2014г. запланирован визит руководства этого университета в наш вуз с целью начала взаимных профессиональных программ. Во время встречи подписания меморандума о взаимопонимании с руководством университета Манилы «Adamson» планируется повторное предоставление дипломов, а также и осуществление взаимных научноисследовательских программ. «Gadjah Mada» Йогджакарты –самый крупный университет региона, с которым по меморандуму планируется осуществить 2 программы по обмену аспирантов и профессорскопреподавательского персонала.
В март-апреле 2014г. запланирован визит руководства вышеуказанных университетов Филипин и Индонезии в наш университет, во время которой будут подписаны соответствующие договоры.
«Правительство РА указывает на важность программы интернационализации вузов как высшее направление управления образовательной сферы. С этой точки зрения подписание меморандумов о взаимопонимании и дальшейшее углубление международного сотрудничества будут стимулировать повышение продуктивности учебной и научнообразовательной деятельности. Наш вуз уже подписал меморандумы о взаимопонимании с экономическими университетами Румынии и Польши. Добавлю, что на 2-ом этапе планируется сотрудничество с образовательным рынком Восточной Европы»,-подчеркнул Хорен Мхитарян.
Отметим, что в ближайшее время планируется провести «виртуальные конференции» с руководствами вышеуказанных университетов.