Դիտումների քանակ՝ 1203
ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում  այսօր «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հերթական գիտական սեմինարն էր՝  «Սոցիալական զարգացում և աշխատանքի շուկա» ուղղության շրջանակներում:
Սեմինարին մասնակցում էին կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, կենտրոնի աշխատակազմը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Հետազոտական խմբի կազմն է ՝   տ.գ.դ., պրոֆեսոր Անահիտ Մելքումյան  (ղեկավար), տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աննա Ասլանյան, տ.գ.թ., դոցենտ  Հարութ Թերզյան, տ.գ.թ., դոցենտ Մերի Բադալյան, տ.գ.թ., դոցենտ  Արևիկ Հովհաննիսյան, դասախոս Լուսինե Կարապետյան, ասիստենտներ   Անահիտ Շահբազյան, Մարինե Նիկողոսյան, ասպիրանտ Աստղիկ Շահբեկյան, մագիստրանտ Անի Վահանյան:
Սույն հետազոտական ծրագրի նպատակն է նպաստել սոցիալական ոլորտի և աշխատանքի շուկայի հիմնախնդիրների լուծմանը, աջակցել այդ ոլորտում իրականացվող քաղաքականության արդյունավետության բարձրացմանը:
Սեմինարի ընթացքում Անահիտ Մելքումյանը ներկայացրեց  մեր երկրում առկա գործազրկության պատկերը, գործազրկության և աշխատավարձի անհավասարակշռությունը, անդրադարձավ Երևանի 6 համայնքների գործազրկության մակարդակին ու երկարաժամկետությանը, գործազուրկների  բաշխմանն՝  ըստ սեռի և կրթության, տնտեսության ոլորտների և զբաղմունքի, ցածր և բարձր վարձատրվող աշխատանքների տեսակարար կշիռները, ներկայացրեց թեմային առնչվող ուսումնասիրության հետաքրքիր արդյունքներ:
Հաջորդիվ Հարութ Թերզյանը ներկայացրեց ՀՀ գործազրկության հետազոտումը՝ էկոնոմետրիկ մոդելների օգնությամբ: Կրթական հիմնախնդիրներին անդրադարձան Աննա Ասլանյանն ու Մերի Բադալյանը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության  հետ կապերի բաժինը զրուցեց հետազոտական խմբի ղեկավար Անահիտ Մելքումյանի հետ , ով նշեց.  «Մեր կատարած աշխատանքը նվիրված է ՀՀ-ում գործազրկության և աշխատավարձի անհավասարակշռության խնդիրներին: Մեր ուսումնասիրություններից ելնելով՝ առաջարկել ենք մի շարք լուծումներ՝ ուղղված այդ խնդիրների  լուծմանը: Որպես խմբի ղեկավար՝ աշխատանքը գնահատում եմ հետաքրքիր և արդյունավետ, քանի որ մեր առաջարկությունները կարող են կիրառվել  տնտեսական քաղաքականության մեջ»:
Ծավալվեց քննարկում, հնչեցին մի շարք հարցադրումներ:
Կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը կարևորեց առաջարկությունները՝ ընդգծելով, որ դրանք պետք է նպատակաուղղված լինեն առկա խնդիրների արդյունավետ լուծմանը:

Сегодня в центре международных программ АГЭУ в исследовательском центре «Амберд» состоялся очередной научный семинар в рамках направления «Социальное развитие и рынок труда».
На семинаре участвовали директор центра Самвел Аветисян, сотрудники центра, преподаватели, студенты.
Состав исследовательской группы: д.э.н., профессор Анаит Мелкумян (руководитель), д.э.н., профессор Анна Асланян, к.э.н., доцент Арут Терзян, к.э.н., доцент Мери Бадалян, к.э.н., доцент Аревик Ованнисян, преподаватель Лусине Карапетян, ассистенты Анаит Шахбазян, Марине Никогосян, аспирант Астхик Шахбекян, магистрант Ани Ваанян.
Цель данной исследовательской программы способствовать решению проблем социальной области и рынка труда, поддержать в повышении продуктивности осуществляемой политики.
Во время семинара Анаит Мелкумян представила картину существующей безработицы в нашей стране, дисбаланса безработицы и заработной платы, обратилась к уровню и долгосрочности безработицы 6 сообществ Еревана, к распределению безработных по полу и образованию, по экономическим сферам и занятости, удельному весу низко и высоко оплачиваемых работ, представила интересные результаты исследования, касающиеся темы.
Затем Арут Терзян представил исследование безработицы РА с помощью эконометрических моделей. К образовательным проблемам обратились Анна Асланян и Мери Бадалян.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ беседовал с руководителем исследовательской группы Анаит Мелкумян, кто отметила: «Наша выполненная работа посвящена проблемам дисбаланса безработицы и заработной платы в РА. Исходя из наших исследований, предложили решения, направленные на решение этих проблем. В качестве руководителя группы работу оцениваю интересной и продуктивной, так как наши предложения могут быть применимы в экономической политике».
Развернулось обсуждение, прозвучали вопросы.
Директор центра Самвел Аветисян указал на значимость предложений, подчеркивая, что они должны быть целеустремленны на продуктивное решение существующих проблем.