Բաց դաս՝ «Հաշվապահական հաշվառման հիմնախնդիրները հանրային ոլորտում» խորագրով
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի մագիստրանտների մասնակցությամբ այսօր տեղի ունեցավ բաց դաս՝ «Հաշվապահական հաշվառման հիմնախնդիրները հանրային ոլորտում» խորագրով: Մագիստրանտները ներկայացրեցին Հայաստանի Հանրապետության հանրային հատվածի հաշվապահական հաշվառման ստանդարտների մշակումներ:
ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից հաստատվել է «1 ստանդարտը», որն իր մեջ ներառում է 26 բաժին. մագիստրանտներից յուրաքանչյուրը կատարել է մեկ կամ մի քանի բաժնի մշակում, որը ներկայացվեց բաց դասի ընթացքում: Ինչպես նշեց բաց դասի կազմակերպիչ, ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Ալվարդ Սարգսյանը, սա այս խորագրով 2-րդ բաց դասն է, որի անցկացումը բավականին արդյունավետ է:
Բաց դասին ելույթ ունեցան մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանողներ Վիգեն Թարխանյանը՝ «Հիմնական միջոցների հաշվառումը» (բաժին 11), Արտակ Այանյանը՝ «Ոչ նյութական ակտիվների հաշվառումը» (բաժին 12), Անի Գրիգորյանը՝ «Պարտավորությունը և զուտ ակտիվների հաշվառումը» (բաժին 24), Լիլիթ Պետրոսյանը՝ «Չփոխանակվող գործարքներից հասույթի հաշվառումը» (բաժին 26) ստանդարտների վերլուծությամբ (մշակմամբ):
Ալվարդ Սարգսյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում կարևորեց բաց դասերի անցկացումը՝ նշելով. « Բաց դասերի անցկացումն անհրաժեշտ է հատկապես մագիստրանտների շրջանում, քանի որ այն նպաստում է ուսանողների ինքնուրույն աշխատանք, ուսումնասիրություն, հետազոտություն կատարելուն, ինչն էլ իր հերթին խթանում է ուսանողակենտրոն դասերի անցկացումը: Հետաքրքիր են հատկապես ծավալվող թեժ քննարկումները, որի ժամանակ ուսանողները միմյանց հարցադրումներ են ներկայացնում և վերլուծություններ կատարում: Դա զարգացնում է նրանց մտավոր և ստեղծագործական ունակությունները»,- նշեց Ալվարդ Սարգսյանը:

Открытый урок на тему «Проблемы бухгалтерского учета в общественной сфере»
Сегодня  с  участием  магистрантов  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита  состоялся  открытый  урок на  тему  «Проблемы  бухгалтерского  учета  в  общественной  сфере». Магистранты  представили  разработки  стандартов  бухгалтерского  учета  обществественного  сектора  республики.
Национальным  собранием  РА  утвержден «1 стандарт», который  включает  в  себе  26  разделов: каждый  из  магистрантов  сделал  разработку  одного  или  нескольких  разделов,  которую  представили  на  открытом  уроке.   Как  отметил  организатор  открытого  урока,  заведующая  кафедрой  финансового учета, к.э.н., доцент  Алвард  Саргсян, это  2-ой открытый  урок  по  этой  теме, проведение  которого  достаточно  продуктивно.
На  открытом  уроке  выступили  студенты  2-го  курса  магистратуры с  разработкой  анализа  стандартов:   Виген  Тарханян «Учет  основных  средств» (раздел 11), Артак   Ананян «Расчет  не  материальных  активов» (раздел 12), Ани  Григорян «Расчет  чистых  активов  и  обязательств» (раздел 24), Лилит  Петросян «Расчет  дохода  от  неконвертируемых  сделок» (раздел 26).
Алвард  Саргсян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  подчеркнул  значимость  проведения  открытых  уроков, отмечая: «Проведение  открытого  урока  необходимо  особенно  для магистрантов,  т.к.   он  способствует  выполнению  изучения, исследования, самостоятельной  работы  студентов, что,  в  свою  очередь,  стимулирует  проведение централизованно-студенческих  уроков.  Особенно  интересны  активные  обсуждения, во  время  которых  студенты  обращаются  друг  к  другу  с  вопросами  и  делают  анализы.  Это  развивает  их   умственные  и  творческие  навыки»,- отметила  Алвард  Саргсян.