ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր տեղի ունեցավ Ուսանողական գիտական ընկերության (ՈՒԳԸ) լիագումար նիստը՝ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանի, ՈւԳԸ նախագահ Վլադիմիր Գևորգյանի, ՈՒԳԸ-ականների, դասախոսների, ուսանողների մասնակցությամբ:
Նիստի սկիզբն ազդարարեց պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ով, ողջունելով ներկաներին, ընդգծեց, որ ՈՒԳԸ նստաշրջանի մեկնարկը համալսարանի գիտական կյանքի կարևոր իրադարձություններից է: Պրոռեկտորը նշեց, որ ՀՊՏՀ-ն 2013թ. աննախադեպ ներդրումներ է կատարել գիտության զարգացման գործում՝  գիտահետազոտական աշխատանքներում ներդնելով սեփական բյուջեի 4 տոկոսը, աշխատանքներում ներգրավելով նաև մագիստրանտներին և ուսանողներին:
«Հետազոտական աշխատանքները գիտական գործունեության բաղկացուցիչ մասն են, ուստի դրանք շատ  կարևոր են: Այս տեսանկյունից ցանկանում եմ նշել, որ 2014թվականը հաճելի անակնկալներով լի է լինելու: Բոլորիդ մաղթում եմ հաջող  և արգասաբեր գործունեություն »,- ասաց Գագիկ Վարդանյանն ու հավելեց, որ ուսանողներից  ակնկալիքները մեծ են:
Ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի ՈւԳԸ նախագահ Մարիա Ավանեսովան իր զեկուցմամբ  ամփոփ ներկայացրեց ուսանողական գիտական ընկերության նպատակները, առաքելությունը, նստաշրջանների անցկացման պարբերականությունը, փուլերը, 2011-2013թթ. ՈՒԳԸ գործունեությունը՝ նշելով, որ 2011թվականը բեկումնային էր մասնակիցների թվի աճի, ՈՒԳը ատրիբուտների ստեղծման իմաստով:
Ներկաներին ողջունեցին ՈւԳԸ նախագահ Վլադիմիր Գևորգյանը, հաշվապահական հաշվառման  և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը:
ՈՒԳԸ լիագումար նիստին ներկա էր նաև հատուկ հյուր՝ ԵՊՀ երիտասարդ գիտնականների միավորման նախագահ Կառլեն Խաչատրյանն, ով իր ողջույնի խոսքում կարևորեց  երկու համալսարանների համագործակցությունն ու նշեց, որ ՀՊՏՀ-ն ուսանողական գիտական ակտիվ գործունեություն ծավալող  հայաստանյան 5  բուհերի շարքում է:
ՈՒԳԸ նախագահ Վլադիմիր Գևորգյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց. «ՈՒԳԸ 36-րդ նստաշրջանը մի նոր փուլ է զարգացման ծրագրում, ունենք ավելի քան 90 մասնակից, որը 30 տոկոսով ավելի է նախորդ տարիների մասնակիցների թվից: Այս տարի ուսանողական հետազոտական ծրագրեր ենք նախատեսում՝ ֆինանսավորման սկզբունքով, որն ավելի կակտիվացնի ուսանողների ներգրավվածությունը գիտական աշխատանքներում: Բոլորին մաղթում եմ հաջողություն»:

Пленарным заседанием началась 36-ая сессия Студенческого научного общества
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялось  пленарное  заседание  Студенческого  научного  общества (СНО)   с  участием  проректора  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагика  Варданяна, председателя  СНО  Владимира  Геворгяна, членов  СНО, преподавателей, студентов.
О  начале  заседания  объявил  проректор  Гагик  Варданян, кто, приветствуя  присутствующих  подчеркнул, что открытие  сессии  СНО  является  одним  из  важных  событий  научной  жизни  университета. Проректор  отметил, что  в  2013  году  АГЭУ    сделал  беспрецедентные  вложения  в  дело  научного  развития,  вкладывая  4  процента  собственного  бюджета  в  научноисследовательские  работы, вовлекая   в  работы  магистрантов  и  студентов.
«Исследовательские  работы  являются  составной  частью  научной  деятельности, потому  они  очень  важны. С  этой  точки  зрения  желаю  отметить, что  2014 год   будет  полон  приятными  неожиданностями. Всем  желаю  успешной  и  плодотворной  деятельности»,- сказал  Гагик  Варданян  и  добавил, что  ожидания  от  студентов  большие.
Председатель  СНО  факультета  информатики  и  статистики  Мария  Аванесова в  своем  докладе  вкратце  представила    цели  студенческого  научного   общества, предназначениe, частоту проведения  сессий, этапы, деятельность  СНО 2011-2013гг., отмечая, что  2011 год   был  переломным в  смысле  роста численности  участников, создания  атрибутов  СН.
Присутствующих  приветствовал  председатель  СНО  Владимир  Геворгян, декан  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита  Ашот  Матевосян.
На  пленарном  заседании  СНО  присутствовал  и  особый  гость, председатель  объединения  молодых  ученых  ЕГУ   Карлен  Хачатрян, кто  в  приветственном  слове   подчеркнул  значимость  сотрудничества  двух  университетов  и  отметил,  что  АГЭУ  в  ряду  5  армянских  вузов, развернувших активную  научную  деятельность.
Председатель  СНО  Владимир  Геворгян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  отметил: «36-ая  сессия СНО – это  новый  этап  в  программе  развития, имеем  более  90  участников, что  на  30  процентов  больше   численности  участников  прежних  лет. В  этом  году  планируем  студенческие  исследовательские  программы  по  принципу  финансирования,  что  более  активизирует  вовлечение  студентов  в  научные  работы. Всем  желаю  успеха».
Отметим, что 3 дня, 18-го, 19-го, 20-го  декабря  в  факультетах  пройдет  прослушивание  докдокладов.