Երաժշտության պատմության մասին դասախոսություն՝ ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում այսօր կազմակերպվել էր դասախոսություն՝  Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի դասախոսների կողմից: Դասախոսությանը մասնակցում էին ինչպես ՀՊՏՀ-ականները, այնպես էլ այն ավագ դպրոցների աշակերտները, որոնց հետ  բուհը համագործակցում է:
Ինչպես տեղեկացրել էինք ավելի վաղ՝ ծրագիրը Կոնսերվատորիայի «Երաժշտական զրուցակից»  գեղագիտական-կրթական նախագծի շրջանակներում է:
Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի դասախոս, երաժշտագետ Սեդա Շեյրանյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց, որ «Երաժշտական զրուցակիցը»  համագործակցում է տարբեր երաժշտական հաստատությունների, մանկատների,դպրոցների, բուհերի հետ:
«Մեծ հաճույքով ենք համագործակցում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հետ, քանի որ բուհում շատ մեծ և հետաքրքրասեր  լսարան ունենք: Մեր հիմնական նպատակն է այսօրվա սերնդին ծանոթացնել հայ և համաշխարհային մշակույթին, երաժշտությանը, ինչպես նաև նպաստել երիտասարդների աշխարհայացքի, ընդհանուր  զարգացմանը»:
Դասախոսության ընթացքում Սեդա Շեյրանյանը խոսեց երաժշտական ժանրերի, համաշխարհային երաժշտության ակունքների, պատմության մասին, ամփոփ ներկայացրեց երաժշտության զարգացման պատմությունը: Մեծ էր լսարանի հետաքրքրվածությունը. ունկնդիրները դասախոսության ընթացքում մի շարք հարցեր հնչեցրին:
«Երաժշտական զրուցակից» նախագծի  վարիչ, Կոնսերվատորիայի  դասախոս, պրոֆեսոր Վազգեն Մինասյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում գոհունակություն հայտնեց ՀՊՏՀ ջերմ ընդունելության համար և ընդգծեց, որ համալսարանի հետ երկար տարիների համագործակցությունն արդյունավետ է:
ՀՊՏՀ օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս Լուսինե Կարագուլյանը, ով ծրագրի կազմակերպչական աշխատանքների իրականացնողն է մեր բուհում, մեզ հետ զրույցում նշեց.  «Աշակերտներին ներկայացրել ենք Տնտեսագիտական համալսարանի մասին ընդհանուր տեղեկություն՝ ֆակուլտետների, կազմի և այլնի վերաբերյալ, իսկ դասախոսության ավարտից հետո նրանց հետ շրջայց ենք կատարել ֆակուլտետներում՝ ծանոթացնելով համալսարանի առօրյային»:

Сегодня в большом зале АГЭУ была организована лекция преподавателями Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. На лекции присутствовали как университетовцы, так и ученики старших школ, с которыми вуз сотрудничает.
Как раннее информировали, программа эта в рамках образовательно-эстетического проекта Консерватории «Музыкальный собеседник». Преподаватель, музыковед Седа Шейранян в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ сказала, что «Музыкальный собеседник» сотрудничает с разными музыкальными заведениями, детскими домами, школами, вузами.
«С большим удовольствием сотрудничаем с Армянским государственным экономическим университетом, так как в вузе имеем очень большую и любознательную аудиторию. Нашей основной целью является ознакомить сегодняшнее поколение с армянской и мировой культурой, музыкой, а также способствовать развитию мировоззрения молодежи, общему развитию».
Во время лекции Седа Шейранян говорила о музыкальных жанрах, мировых музыкальных корнях, истории, вкратце представила историю развития музыки. Любознательность аудитории была большой: во время лекции слушатели обратились с вопросами.
Заведующий проектом «Музыкальный собеседник», преподаватель Консерватории, профессор Вазген Минасян в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ выразил благодарность АГЭУ за теплый прием и подчеркнул, что долголетнее сотрудничество с университетом эффективно.
Преподаватель кафедры иностранных языков АГЭУ Лусине Карагулян, кто является руководителем организаторских работ в нашем вузе, в беседе с нами отметила: «Ученикам предоставили общую информацию об Экономическом университете: о факультетах, составе и другом, а после лекции с ними обошли факультеты, ознакомив их с буднями университета».