Դիտումների քանակ՝ 905
ՀՊՏՀ  «Ամբերդ»  հետազոտական  կենտրոնում այսօր կայացավ մագիստրանտների՝ միջազգային առաջատար համալսարանների ուղեղային կենտրոնների շրջանում  կատարած հետազոտության շնորհանդեսը: Խոսվեց Հուվերի, Կոլումբիայի, Լոնդոնի տնտեսագիտության և այլ  ինստիտուտների ուղեղային կենտրոնների (ՈւԿ) գործունեության մասին: Երիտասարդ հետազոտողների խումբը (միջազգային տնտեսական հարաբերություններ, մագիստրատուրա 2-րդ կուրսի ուսանողներ) ուսումնասիրել և վերհանել էին միջազգային խոշոր ՈւԿ-ներից յուրաքանչյուրի նպատակները, առաքելությունը, գաղափարախոսությունը և գործունեության այն հիմնական բաղադրիչները, որոնցով դրանք առաջնորդվում են:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ղեկավարությունն ուսանողներին հետազոտական ծրագրերում ներգրավելու նախագիծ է սկսել: Անդրանիկ ծրագրի մեկնարկը տրվել է կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակներում՝ «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Վարդան Աթոյանի ղեկավարությամբ:
Հետազոտությունը լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց խմբի անդամ, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Ռուզաննա Թադևոսյանը, ով ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց.   «Միջազգային համալսարանների ուղեղային կենտրոնների շրջանում  կատարած մեր ուսումնասիրությունները կօգնեն  այդ կենտրոնների փորձը ներդնել մեր երկրում: Կատարել ենք խորը և համապարփակ հետազոտություններ՝ ուշադրություն դարձնելով այն սկզբունքներին, որոնց վրա հենվում են առաջատար ՈւԿ-ները: Նախատեսում ենք փետրվարին ներկայացնել հետազոտության վերջնարդյունքը»:
Ինչպես նկատել էին մագիստրանտները՝ գրեթե բոլոր ուղեղային կենտրոնների համար կա մեկ ընդհանուր սկզբունք՝ տեսականը գործնականում կիրառելի դարձնելու կարողությունը:
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը շնորհանդեսի ավարտին նշեց, որ հետազոտության արդյունքները բավականին հետաքրքիր էին: Տնօրենը գնահատեց ուսանողների ոգևորվածությունն ու հետաքրքրվածությունը հետազոտական աշխատանք կատարելու գործում և կարևորեց աշխատանքի հանդեպ լավ տրամադրվածությունը: Սամվել Ավետիսյանը երիտասարդ հետազոտողներին հորդորեց ուրվագծել այն անելիքներն ու մեխանիզմները, որոնք կուղղորդեն ճիշտ գործելաոճի:
Մեզ հետ զրույցում մագիստրոսները նշեցին, որ արդեն իսկ տեսանելի են իրենց աշխատանքների արդյունքները և որ ամենակարևորն է՝ մշակվում են մեթոդներ ՀՊՏՀ  նորաստեղծ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում իրենց ձեռք բերած գիտելիքները գործնականում կիրառելի դարձնելու համար:
Մագիստրանտների խմբի աշխատանքը ղեկավարել է «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Վարդան Աթոյանը՝ համակարգելով նրանց աշխատանքը, պարբերաբար քննարկելով խնդիրները և աշխատանքային ուղղությունները: Արդյո՞ք գոհացնում է մագիստրանտների աշխատանքը ծրագրի տնօրենին, փորձեցինք պարզել հենց Վարդան Աթոյանից:
«Կարծում եմ մինչ այս պահը կատարված աշխատանքը կարելի է դրական համարել: Երիտասարդ հետազոտողների կողմից կատարվել է մեծածավալ աշխատանք, որի արդյունքում համակողմանիորեն ուսումնասիրվել են մեր կողմից իրենց առջև դրված խնդիրները: Իհարկե, դեռ կան անելիքներ, մասնավորապես՝ հետազոտության շրջանակներում պետք է ուսումնասիրվի նաև Հայաստանում համալսարանական ուղեղային կենտրոնների ոլորտը, վեր հանվեն առկա խնդիրները և դրանց հիման վրա արվեն կոնկրետ առաջարկություններ: Հենց այս խնդիրներով պետք է զբաղվեն հետազոտության մեջ ներգրավված ուսանողները առաջիկա մեկ ու կես ամսվա ընթացքում, միաժամանակ՝ հաշվի առնելով արդեն իսկ կատարված աշխատանքի վերաբերյալ արված դիտողություններն ու առաջարկությունները, որոնք մենք աշխատանքային կարգով համատեղ պարբերաբար քննարկում ենք: Վստահ եմ, հետազոտությամբ ստացված արդյունքները մեծապես օգտակար կարող են լինել թե՛ հետազոտող ուսանողների համար, որի միջոցով նրանք ձեռք են բերում նոր գիտելիքներ և հետազոտական փորձ, թե՛ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի համար՝ որպես միջազգային և ազգային փորձի ուսումնասիրություն, որի դրական արդունքները կարող են կիրառության մեջ դրվել մեր համալսարանում»,- մեր հարցին ի պատասխան ասաց «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Վարդան Աթոյանը:
Ուսանողների մասնակցությամբ հետազոտական ծրագրի մեկնարկի մասին տեղեկացրել էինք ավելի վաղ.  նախորդ հրապարակմանը կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ http://www.asue.am/am/էջեր-220//ուսանողների-մասնակցությամբ-հետազոտական-ծրագրի-մեկնարկ-ամբերդ-կենտրոնի-կողմից-1208 :

Сегодня  в  исследовательском  центре  АГЭУ   «Амберд»  состоялась  презентация  проделанного  магистрантами  исследования  в  рамках  мозговых  центров  передовых  международных  университетов.   Говорили  о  деятельности    мозговых  центров  (МЦ)  Гуверского, Колумбийского, Лондонского экономических  и  др.  институтов. Группа  молодых  исследователей ( студенты 2-го  курса магистратуры  международных  экономических  отношений)  изучила и подняла  цели  каждого  из  крупных   международных  МЦ-ов, предназначение, идеологию и  те  основные  компоненты  деятельности , которыми  они  руководствуются.
Напомним, что  руководство  исследовательского  центра  АГЭУ «Амберд» начало  проект  исследовательских  программ  с  участием  студентов. Начало  первой  программы  дано  в  рамках  программы  центра «Исследования  национальной  безопасности» под  руководством  директора  программы  «Исследования  национальной  безопасности»,  кандидата  экономических  наук   Вардана  Атояна.
Исследование  по  средством   фотографий  представил  член  группы, студентка  2-го  курса  магистратуры  факультета  РЭ  и  МЭО Рузанна  Тадевосян, кто  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью   отметила:  «Наши  проделанные  исследования  в  рамках  мозговых  центров  международных  университетов помогут  внедрить  опыт  центров  в  нашей  стране. Проделали глубокие  и  всесторонние  исследования,   обращая  внимания  на  те  принципы, на  которые  опираются  передовые МЦ-ы. Планируем  в  феврале  представить  окончательный результат  исследования».
Как  отметили магистранты,  почти   для  всех   мозговых  центров   имеется   один  общий  принцип, умение  теорию  применить  на  практике.
Директор  исследовательского  центра «Амберд» Самвел  Аветисян  в  завершении  презентации  отметил, что  результаты  исследования довольно  интересные.  Директор  оценил воодушевление и  заинтересованность  студентов  в  деле проведения  исследовательской  работы  и   заметил  значимость  хорошего  настроя  к  работе. Самвел  Аветисян  призвал  молодых  исследователей  сделать   наброски  тех  планов  и  механизмов, которые направят  на  правильный  стиль  работы.
В  беседе  с  нами  магистранты  отметили,  что  уже  видимы  результаты  работ   и  что  важнее, в  исследовательском  центре  АГЭУ  «Амберд» разрабатываются  методы  для  применения  полученных  знаний  на  практике.
Работой  группы  магистрантов  руководил  директор  программы  «Исследования  национальной  безопасности», кандидат  экономических  наук  Вардан  Атоян, координируя  их  работу, периодически  обсуждая  задачи  и  рабочие  направления. На  самом  деле  директор  программы  доволен  работой  магистрантов, попытались  выяснить  именно  у   Вардана  Атояна.
«Считаю,  что  до  этого  момента  проделанную  работу  можно  считать  положительной.  Молодыми  исследователями  проделана  объемная  работа,  в  результате  чего  всесторонне  исследованы   задачи, поставленные  перед  нами.  Конечно, пока  есть  еще  много  дел,  в  частности,  в  рамках  исследования должна  быть  изучена  и  область  университетских  мозговых  центров  в Армении,  должны  быть  подняты  существующие  проблемы  и  на  их  основе   сделаны  конкретные  предложения. Именно  этими  задачами  должны  заняться  студенты, вовлеченные  в  исследование, за  ближайшие  полтора  месяца,  одновременно   учитывая по  поводу  проделанной  работы уже  сделанные  замечания  и  предложения, которые  мы   периодически  обсуждаем  совместно  с  рабочим  порядком. Уверен, что  результаты  исследования  могут  быть  значительно  полезны  и  для  студентов-исследователей, по  средством  которых  они  преобретают  новые  знания  и  исследовательский  опыт, и  для  исследовательского  центра  «Амберд», как  изучение  международного  и  национального  опыта,  положительные  результаты  которого   могут   быть  применимы   в  нашем  университете»,- в  ответ  на  наш  вопрос  сказал  директор  программы  «Исследования  национальной  безопасности», кандидат  экономических  наук  Вардан  Атоян.