ՀՊՏՀ օտարերկրացի ուսանողների դասերը մեկնարկեցին
ՀՊՏՀ-ում այսօր արտասահմանցի ուսանողների համար կազմակերպվող բակալավրական ծրագրի առաջին դասն էր՝ մաթեմատիկա առարկայից ՀՊՏՀ այս տարի ընդունված արտասահմանցի ուսանողների այս խումբը բաղկացած է  14 ուսանողից, այդ թվում՝ 13-ը Հնդկաստանի քաղաքացի, 1-ը՝  Էստոնիայի (ազգությամբ հայ):
Օտարերկրացի ուսանողներին դասերի մեկնարկի կապակցությամբ ողջույնի խոսք ասաց ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանն, ով կարևորեց ուսանողների սովորելու պատրաստակամությունը: Պրոռեկտորը ողջունեց ուսանողների մուտքը մեր երկիր, ապա՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան, նշեց, որ   Հայաստանն աշխարհի հնագույն երկրներից է, ինչպես Հնդկաստանը:
«Դուք այստեղ եք, որպեսզի բարելավեք ձեր գիտելիքների մակարդակը, ամրապնդեք  երկու երկրների միջև մշակութային կապը:Մենք ունենք լավ պրոֆեսորադասախոսական կազմ, ամեն ինչ անելու ենք ձեզ օգտակար լինելու համար, սակայն շատ բան  կախված է ձեզնից. պետք է ունենաք գիտելիքներ յուրացնելու մեծ ձգտում»,- ասաց Գագիկ Վարդանյանն ու նշեց, որ ցանկացած խնդրի դեպքում ուսանողներն անկաշկանդ կարող են դիմել բուհի ղեկավարությանը:
Այսօր նաև օտարերկրացիների նախապատրաստական խմբի  դասերի մեկնարկն էր:
«Նախապատրաստական խմբի դասընթացների հիմնական նպատակը բակալավրիատի համար ուսանողներ պատրաստելն ու ընդունելությունը կանխատեսելի դարձնելն է: 6 –ամսյա կուրսի ընթացքում օտարերկրացիներն անցնում են հայոց լեզու, հայոց պատմություն և մշակույթ, մաթեմատիկա, մասնագիտական ներածություն առարկաները»,- ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը:
Առաջին դասը սկսվեց 12.35-ին, նախապատրաստական խմբի ուսանողներին ևս  ողջունեց Գագիկ Վարդանյանը՝ ընդգծելով միջմշակութային կապերի ամրապնդման կարևորությունը:
Նշենք, որ ՀՊՏՀ-ն օտարերկրացի ուսանողներին  ապահովում է կեցության պայմաններով. այժմ նրանք ապրում են «Տնտեսագետ» տանը:

Количество просмотров: 1483
Сегодня  в  АГЭУ  первый  урок бакалаврской  программы,  организованный    для  иностранных  студентов: эта  группа  иностранных  студентов,  поступивших  в  этом  году  в  АГЭУ  по  математике,  состоит  из  14  студентов,  в  том  числе  13  из  них  граждане  Индии, 1  Эстонии (по  национальности армянин).
По  случаю  начала  занятий  с  приветственным  словом  обратился  к  иностранным  студентам  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян, кто  подчеркнул  готовность  студентов  к  обучению. Проректор  приветствовал  приезд  студентов  в  нашу  страну, а затем – в  Армянский  государственный  экономический  университет, отметил, что  Армения,  как  и  Индия,  одна  издревнейших  стран  мира.
«Вы  находитесь  здесь, чтоб  улучшить  уровень   ваших  знаний, укрепить  культурную  связь  между  двумя  странами. У  нас  хороший  профессорскопреподавательский  коллектив, сделаем  все,  чтоб  быть  полезным  для  вас, однако  многое  зависит  от  вас, у  вас  должно  быть  большое стремление  к  усвоению  знаний»,- сказал  Гагик  Варданян  и  отмети, что  в  случае  проблем   студенты  свободно  могут  обратиться  к  руководству  вуза.
Сегодня    начало  занятий  и  подготовительной  группы  иностранцев.
«Основная  цель  занятий  подготовительной  группы подготовить   студентов  для  бакалавриата  и  сделать   прием  предсказуемым. В  течение  6-тимесячного  курса  иностранцы  проходят   армянский  язык, армянскую  историю   и  культуру,  математику,  введение  в  специальность»,- сообщил  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  начальник  отдела  внешних  связей  Вард  Гукасян.
Первый  урок  начался в 12.35, и  студентов  подготовительной  группы  приветствовал  проректор  Гагик  Варданян,  подчеркнув  значимость  укрепления  межкультурных  связей.
Отметим, что  АГЭУ  обеспечивает  иностранных  студентов  жилищными  условиями, сейчас  они  проживают  в  доме  студента  «Тнтесагет».