ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը և ուսանողները այսօր մասնակիցը դարձան «ՀՀ ֆինանսական կայունության հաշվետվություն» (2013 թ. 1-ին կիսամյակ) թեմայով շնորհանդեսի, որն անցկացրեցին ՀՀ կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչնեը`ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը, ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը, նույն վարչությունում բաժնի պետեր Արտակ Ասատրյանը, Կարինե Համբարյանը, Անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Գայանե Խաչատրյանը:
Ներկայացնելով հյուրերին` ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը փաստեց, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից մեր համալսարանում հաշվետվությունների ներկայացումն արդեն ավանդույթի է վերածվել և հնարավորության պարագայում պետք է հաճախակի դարձնել: Հատկապես ուսանողության համար նա կարևորեց այս հանդիպումները` որպես ուսումնական գործընթացի արդյունավետ բաղկացուցիչ:
ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը հանդես եկավ ներածական խոսքով` մասնավորապես նշելով, որ «ՀՀ ֆինանսական կայունության հաշվետվությունը» Կենտրոնական բանկի կարևորագույն փաստաթուղթն է, որի բովանդակության, էության, դերակատության ըմբռնումը կարևոր է: Նա ընդգծեց, որ իրենք ակնկալում են շահագրգիռ ու ակտիվ քննարկում, որի ընթացքում միասնական կերպով կփորձեն գտնել շատ հարցերի պատասխաններ: Նա հավելեց, որ ցանկացողները հաշվետվությանը կարող են ծանոթանալ ՀՀ կենտրոնական բանկի պաշտոնական կայքում:
Օրվա բանախոսներն էին Ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչությունում բաժնի պետեր Արտակ Ասատրյանը և Կարինե Համբարյանը: Թեմայի շրջանակներում նրանք վերլուծեցին համաշխարհային տնտեսության, Հայաստանի մակրոտնտեսական միջավայրի զարգացումները, ՀՀ ֆինանսական շուկայի կայունությունը, ֆինանսական շուկաներում, ինստիտուտներում, ենթակառույցներում առաջացող ռիսկերը:
Ելույթների ավարտից հետո ՀՀ ԿԲ ներկայացուցիչները սիրով և հանգամանորեն պատասխանեցին ՀՊՏՀ դասախոսների և ուսանողների հարցերին:

Количество просмотров: 805
Сегодня  профессорскопреподавательский  коллектив  и  студенты  АГЭУ  стали  участниками  презентации  на  тему  «Отчет  финансовой  стабильности  РА» (1-ое  полугодие 2013 г.), которую  провели  представители  Центрального  банка  РА: член  совета  ЦБ  РА  Арменак  Дарбинян, начальник  управления  стабильности  и  развития  финансовой  системы  ЦБ  РА Андраник  Григорян, начальники  отделов  того  же  управления  Артак  Асатрян, Карине  Амбарян, начальник  Департамента  управления аппаратом    Гаяне  Хачатрян.
Представляя  гостей, проректор  АГЭУ  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян  сообщил, что  в  нашем  университете  представление  отчетов  Центральным  банком  РА  уже  стало  традицией   и  по  возможности  надо  делать  чаще. Он  подчеркнул важность  этих  встреч особенно для  студентов, как  продуктивный  компонент  учебного  процесса.
Член  совета  ЦБ  РА  Арменак  Дарбинян  выступил  с  вступительной  речью, в  частности, отмечая, что  «Отчет  финансовой  стабильности  РА»  важнейший  документ  Центрального  банка, восприятие содержания,  сущности, роли  которого   важно. Он  подчеркнул, что  они  ожидают  заинтересованное  и  активное  обсуждение,  во  время  которого  попытаются совместно  найти  ответы  на  многие  вопросы. Он  добавил, что  желающие  с  отчетом  могут  ознакомиться  в  официальном  сайте  Центрального  банка  РА.
Выступающими  дня  были  начальники  отделов  управления    стабильности  и  развития  финансовой  системы  ЦБ  РА   Артак  Асатрян, Карине  Амбарян. В  рамках  темы  они   анализировали  развитие  всемирной  экономики, развитие  макроэкономической среды  Армении, стабильность  финансового  рынка  РА, риски, возникающие  на  финансовых  рынках, в  институтах, инфраструктурах.
После  выступлений  представители  ЦБ  РА  с  любовью  и  обстоятельно  ответили  на  вопросы  преподавателей  и  студентов  АГЭУ.