Փնտրվում են որակյալ մասնագետներ. «Այ Էյ Բի Սենթր»-ը՝ ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ մեծ   դահլիճում այսօր հյուրընկալվել էին  «Այ Էյ Բի Սենթր» (IAB Centre)  հայ-բրիտանական ուսումնական կենտրոնի ներկայացուցիչները:
«Այ Էյ Բի Սենթր» (IAB Centre) հայ-բրիտանական ուսումնական կենտրոնը  ամեն տարի կազմակերպում է լայնածավալ մասնագիտական կողմնորոշման խորհրդատվություն ՀՀ բուհերի ուսանողների համար:
Հանդիպման ընթացքում ՀՊՏՀ ուսանողները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ այն չափանիշներին, որոնց հիման վրա միջազգային խոշոր կազմակերպություններն ընտրում են աշխատակիցներ, բացահայտել պարտադիր ֆինանսական աուդիտի ստուգումների տարբերությունները, ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների (ՖՀՄՍ) կիրառման անհրաժեշտությունը և աշխարհագրությունը, ստանալ  ամբողջական տեղեկատվություն կենտրոնի՝ խոշոր կազմակերպությունների կողմից պարտադիր պահանջ հանդիսացող միջազգային (ACCA, CIMA, GARP)  որակավորումների մասով:
Հանդիպման սկզբում ցուցադրվեց հոլովակ, որտեղ բոլորի երազանքներն իրականանում են: Տեսանյութի հերոսները ուսանող-երիտասարդներն էին, ովքեր կոչ են անում  հավատալ երազանքներին և հետամուտ լինել՝ իրագործելու դրանք  (follow your dreams):
Այնուհետև «Այ Էյ Բի» կենտրոնի մարքեթինգի բաժնի տնօրեն Անի Նահապետյանը ներկայացրեց կենտրոնի առաքելությունը, նպատակներն  ու  գործունեությունը:
Ֆինանսական հաստատությունների աուդիտի բաժնի ղեկավար Հրանուշ Բակլաչյանը ուսանողներին կոչ արեց դեռ համալսարանական տարիներից հետաքրքրվել  և մտածել կարիերայի մասին: Նա ասաց նաև, որ յուրաքանչյուր գործատու ցանկանում է աշխատանքի ընդունել որակյալ մասնագետի, կոնկրետ իրենք փնտրում են լավ մասնագետներ. խելացի և մրցունակ կադրերի կարիք այսօրվա աշխատաշուկայում, իրավամբ, զգացվում է: Ղեկավարի խոսքով՝ համալսարանական կրթությանը զուգահեռ պետք է զբաղվել մասնագիտական հմտությունների զարգացմամբ:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Անի Նահապետյանը  նշեց, որ հիմնական խնդիրն  է  ուսանողներին իրազեկել աշխատաշուկայի վերաբերյալ մի շարք տեղեկությունների մասին:
«Մեր ամենակարևոր նպատակներից  է՝ օգնել ուսանողներին ուսումն ավարտելուց հետո հեշտ աշխատանք գտնել և ճիշտ կողմնորոշվել»,- ընդգծեց Անի Նահապետյանը:
Ուսումնական կենտրոնի ներկայացուցիչները ուսանողների հետ հետադարձ  կապ պահպանելու  համար նրանց տրամադրեցին տեղեկատվական գրքույկներ:

Требуются квалифицированные специалисты: «Ай Эй Би Сентр» в АГЭУ
Сегодня  в  большом  зале  АГЭУ  состоялась  встреча  с  представителями  армяно-британского  учебного  центра  «Ай Эй Би Сентр» (IAB Centre).
Армяно-британский  учебный  центр  «Ай Эй Би Сентр» (IAB Centre)  ежегодно  организует  широкомасштабную  консультацию  по  профессиональной  ориентировке  для  студентов  вузов  РА.
Во  время  встречи  студенты   имели  возможность  ознакомиться с  теми  критериями,  на  основе  которых  международные  крупные  организации  выбирают  работников, выявить  различия  проверок  обязательного  финансового  аудита, необходимость  применения  международных  стандартов  финансовых  отчетов (МСФО)  и  географию, получить  полную  информацию  о  международных  квалификациях (ACCA, CIMA, GARP), выступающих  как  обязательное  требование  со  стороны  крупных  организаций    Ай Эй Би Сентр(IAB Centre).
В  начале  встречи  был  показан  ролик, в  котором  осуществляются  мечты  всех. Герои  видеоматериала  студенты, которые  призывают  верить  мечтам  и  быть  последовательными  в  их  осуществлении  (follow your dreams).
Затем директор  отдела  маркетинга   центра «Ай Эй Би Сентр» Ани  Наапетян  представила  предназначение  , цели  и  деятельность  центра.
Руководитель  отдела  аудита  финансовых  учреждений  Грануш  Баклачян  призвала  студентов  еще  с  университетских  лет  интересоваться  и  думать  о  карьере.  Она  сказала  также, что  каждый  работодатель  желает  принять  на  работу  квалифицированного  специалиста,  они  конкретно  ищут  хороших  специалистов, действительно, сегодняшний  рынок  труда  нуждается в умных   и  конкурентоспособных  кадрах. По  словам  руководителя, параллельно  с  университетским  образованием   нужно  заниматься  развитием  профессиональных   навыков.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Ани  Наапетян  отметила, что  основная  задача  осведомить  студентов  информацией  о  рынке  труда.
«Нашей  важнейшей  целью  является  помочь  студентам  после  окончания  учебы  легко  найти  работу  и  правильно  сориентироваться»,- подчеркнула  Ани  Наапетян.
Представители  учебного центра  для  поддержания  обратной  связи  со  студентами  им  предоставили   справочники.