Դիտումների քանակ՝ 663
ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնից տեղեկացրեցին, որ նախատեսվածի համաձայն, շախմատի մրցույթը պետք է անցկացվեր 2 օրով՝ նոյեմբերի 12-ին և 13-ին, սակայն ուսանողական խորհրդի առաջարկով և հարգելի պատճառով  անցկացվեց միայն մեկ օրով՝ ավարտվեց երեկ (ՈՒԽ-ն մասնակցում է «Հայացք ապագային» խորագրով երիտասարդական եռօրյա համաժողով-ցուցահանդեսի):
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցեց ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի վարիչի ժ/պ Սիմոն Հակոբյանի և նույն ամբիոնի դասախոս, շախմատի մարզիչ, Լյուդմիլա Հովհաննիսյանի հետ: Վերջինս, ով նաև շախմատի խաղի գլխավոր մրցավարն էր, նշեց, որ, ընդհանուր առմամբ, բոլոր ֆակուլտետների ուսանողները լավ պատրաստված էին խաղին, թիմերից շատերն աչքի ընկան հիանալի խաղով: Լյուդմիլա Հովհաննիսյանը ներկայացրեց երեկվա խաղի արդյունքները. 1-ին հորիզոնականում է ֆինանսական ֆակուլտետի թիմը՝13 միավորով, 2-րդ հորիզոնականում  հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետն  է՝ 12 միավորով, 3-րդ հորիզոնականում կառավարման ֆակուլտետն է՝ 12 միավորով: Ինչպես նշեց մրցավարը՝ 2-րդ և 3-րդ տեղեր զբաղեցրած ֆակուլտետներն ունեցան  հավասար միավորներ, սակայն մրցանակային տեղերը բաշխվեցին` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետը խաղաց առանց պարտության: 4-րդ տեղում է ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետը (9 միավոր), 5-րդ տեղում՝ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետը, 6-րդ տեղում՝ ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետը:
«Ցանկանում եմ ընգծել, որ հիանալի խաղով աչքի ընկավ Լիլիթ Մաթևոսյանը, իսկ լավագույն արդյունքը ցույց տվեց Հովհաննես Արզումանյանը, ով խաղաց առանց պարտության»,- ամփոփեց գլխավոր մրցավար Լյուդմիլա Հովհաննիսյանը:
«Հարկ է նշել, որ մեր համալսարանի շախմատի թիմերում խաղում են ՀՀ բուհական առաջնության բազմակի չեմպիոններ Լուսինե Թորոսյանը, Անի Թադևոսյանը, Անի Բաղոյանը և այլք»:

Вчера  12-го  ноября,  соревнованием  по  шахматам  начался  фестиваль   «Студенческая  осень».
С кафедры  физвоспитания,  ЧС  и  ГО  сообщили,  что  согласно  с  предусмотренным  графиком, соревнования  по  шахматам  должны  были  пройти  2  дня,  12-го и  13-го  ноября,  однако  по  предложению  студенческого  совета  и  уважительной  причине  оно  прошло  только  один  день,  закончилось  вчера (Студсовет  участвует  в  трехдневной  выставке-конвенции  на  тему  «Взгляд  в  будущее»).
Отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  беседовал  с  временно  исполняющим  обязанности  заведующего  кафедрой  физвоспитания, ЧС  и  ГО  Симоном  Акопяном,  преподавателем  той  же  кафедры,  тренером  по  шахматам  Людмилой  Ованнисян.    Она, кто  также  и  главный  арбитр  по  шахматам,  отметила, что, студенты  всех  факультетов  были  хорошо      подготовлены  к  игре, многие  из  команд   показали  прекрасную  игру.  Людмила  Ованнисян  представила  результаты  вчерашней  игры:  на  1-ом горизонтальном месте – финансовый  факультет с  13  баллами, на 2-ом  горизонтальном – факультет  бухгалтерского  учета  и  аудита  с  12    баллами,  на 3-ем горизонтальном  -- факультет  управления  с 12 баллами.  Как  отметил  судья,  факультеты, занявшие 2-ое  и  3-ье места, имели  одинаковое  количество  баллов,  однако   призовые  места  распределились, учитывая,  то  факультет  бухгалтерского  учета  и  аудита  сыграл  без  поражений.  На  4-ом  месте -  факультет  информатики  и  статистики (9 баллов), на  5-ом месте – факультет  маркетинга  и организации  бизнеса,  на  6-ом  месте – факультет  РЭ  и  МЭО.
«Желаем  подчеркнуть, что  своей  прекрасной  игрой  привлекла  внимание  Лилит  Матевосян,  а  лучщий  результат  показал  Ованнес  Арзуманян,  кто  сыграл  без  поражения»,- обобщила главный  арбитр  Людмила  Ованнисян.  «Надо  отметить, что  в  шахматных  командах нашего  университета  играют    многократные  чемпионки  вузовского  первенства  РА  Лусине  Торосян, Ани  Тадевосян,  Ани  Багоян  и  др.».
Отметим, что завтра  в  рамках  фестиваля  состоятся  межфакультетские  игры  по  настольному  теннису.