ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր տեղի ունեցավ համալսարանի գիտական խորհրդի նիստը՝ մոտ մեկ տասնյակ օրակարգային հարցերի ընդգրկմամբ: Մինչ նիստի օրակարգային հարցերին անցնելը ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանն անդրադարձավ մի քանի հարցերի: Նա տեղեկացրեց, որ մագիստրատուրայի ուսուցման կազմակերպական գործընթացն ավելի ընդունելի, ուսանողների համար առավել հարմար դարձնելու համար իր հանձնարարականով քննարկումներ են սկսվել: Ռեկտորը գիտխորհրդի անդամներին հորդորեց մտածել մագիստրատուրայի ուսուցման կազմակերպումը բարելավելու ուղղությամբ և առաջարկություններ ներկայացնել:
Այնուհետև ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ներկայացրեց ուսանողական խորհրդի կողմից լույս ընծայվող «Էկոնոմ պլյուս» ամսաթերթի «Արդեն սկսել եմ հիասթափվել» անանուն հրապարակումը, որտեղ ուսանողը դժգոհություն է հայտնում կազմակերպական խնդիրներից: «Այստեղ գրված է այն մասին, ինչի մասին ես բազմիցս խոսել եմ, հորդորել եմ. խոսքը ուսանողների նկատմամբ վերաբերմունքի, ուսանող-դասախոս-դեկանատ հարաբերությունները լավ հիմքի վրա դնելու մասին է»,- նշեց բուհի ղեկավարն ու ասաց, որ եթե հետագայում ևս մեկ դժգոհություն լինի, խիստ պատիժներ կկիրառվեն:
ՀՊՏՀ ռեկտորն անդրադարձավ նաև աշխատավարձերի բարձրացման խնդրին՝ նշելով, որ քննարկվում է հունվարից համալսարանի աշխատակիցների աշխատավարձերը որոշակիորեն բարձրացնելու հարցը: Բուհի ղեկավարը գիտխորհրդի անդամներին հանգամանորեն ներկայացրեց համալսարանի ֆինանսական վիճակը, առկա հնարավորությունները՝ պայմանավորված նաև այս տարվա ընդունելությամբ, որի արդյունքում, ռեկտորի խոսքով, մեր դիմորդների թիվը նվազել է: Միաժամանակ Կորյուն Աթոյանն ընդգծեց կրթության որակի բարձրացման անհրաժեշտության մասին՝ կոչ անելով այս հարցի մասին լրջորեն մտածել և առաջարկներ ներկայացնել:
Գիտխորհրդի նիստի առաջին հարցը՝ «Ավարտական աշխատանքների ու մագիստրոսական թեզերի պաշտպանության և ամփոփիչ ատեստավորման քննությունների արդյունքները», զեկուցեց ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը: 2013-2014 ուսումնական տարվա ընդունելության արդյունքների, «Հաշվապահական հաշվառում» մասնագիտության և «Աուդիտ» մասնագիտացման առկա ուսուցման բակալավրիատի 2013-2014 ուստարվա ամփոփիչ ատեստավորման առարկայական ցանկը հաստատելու մասին հարցերը զեկուցեց ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը: Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ներկայացրեց գիտխորհրդի 2013-2014 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի աշխատանքային պլան: Բոլոր հարցերի կապակցությամբ որոշումներն ընդունվեցին գիտխորհրդի քվեարկությամբ:
Քննարկվեցին և հաստատվեցին ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին մի շարք հարցեր: Քվեարկության դրվեց իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի ասիստենտ, քաղաքագիտության թեկնածու Սասուն Գրիգորյանին և կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի ասիստենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Արշակ Առաքելյանին դոցենտի կոչումներ շնորհելու համար ԲՈՀ-ին դիմելու հարցը: Երկու դեպքում էլ գիտխորհուրդն իր քվեարկությամբ կոչումներ շնորհելու հարցին հավանություն տվեց, հաստատեց քվեարկության արդյունքները: Հրատարակության երաշխավորվեց 3 ուսումնական ձեռնարկ:

Сегодня в зале заседаний АГЭУ состоялось заседание ученого совета университета, включив в повестку дня около одного десятка вопросов. До перехода к вопросам повестки дня заседания ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян обратился к некоторым вопросам. Он сообщил, что по его рекомендации начались обсуждения более приемлемой и удобной организации учебного процесса магистратуры. Ректор призвал членов ученого совета подумать в направлении улучшения организации учебного процесса магистратуры и представить предложения.
Затем ректор АГЭУ Корюн Атоян представил анонимную публикацию «Уже начал разочаровываться» журнала «Эконом плюс», издающийся студенческим советом, в которой студент выражает недовольство по поводу организационных проблем. «Здесь написано о том, о чем я многократно говорил, призывал: речь об отношении к студенту, о постановке хорошей основы взаимоотношений студент-преподаватель-деканат»,- отметил руководитель вуза и сказал, что если в далнейшем будет еще одно недовольство, будут применены строгие меры наказания. Ректор АГЭУ обратился также к вопросу повышения зарплаты, отмечая, что обсуждается вопрос об определенном повышении заработной платы с января сотрудников университета. Руководитель вуза обстоятельно представил членам ученого совета финансовое положение университета, имеющиеся возможности, связанные также с приемом этого года, в результате чего, по словам ректора, число наших абитуриентов уменьшилось. Одновременно Корюн Атоян подчеркнул о небходимости повышения качественного образования, призывая, серьезно подумать о этом вопросе и представить предложения.
Первый вопрос заседания ученого совета «Результаты выпускных работ и защиты магистрских тезисов и обобщающих аттестационных экзаменов», докладывал проректор по учебноорганизационным работам Мирдат Арутюнян. Вопросы о результатах приема 2013-2014 учебного года, об утверждении предметного списка обобщающей аттестации 2013-2014 учебного года бакалавриата стационарного обучения по специальности «Бухгалтерский учет» и специализации «Аудит» представил проректор по учебнометодическим работам Паруйр Калантарян. Ректор Корюн Атоян представил рабочий план ученого совета на первый семестр 2013-2014 учебного года. По всем вопросам решения принялись по результатам голосования ученого совета.
Обсудились и утвердились темы диссертаций и ряд вопросов об утверждении научных руководителей. На голосование был поставлен вопрос об обращении в ВАК для присвоения званий доцента ассистенту кафедры правоведения и политологии, кандидату политологических наук Сасуну Григоряну и ассистенту кафедры управленческого учета и аудита, кандидату экономических наук Аршаку Аракеляну. В обоих случаях ученый совет своим голосованием одобрил вопрос о присвоении званий, утвердил результаты голосования. К печати были рекомендованы 3 учебных пособия.