Վաղը կտրվի «Ուսանողական աշուն -2013» միջֆակուլտետային մարզական խաղերի մեկնարկը
Վաղը կտրվի «Ուսանողական աշուն -2013» միջֆակուլտետային մարզական խաղերի մեկնարկը: «Ուսանողական աշունը» ՀՊՏՀ ամենամյա մարզամշակութային փառատոններից է և նվիրված է ուսանողների միջազգային օրվան: Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել մարզական և մշակութային մրցույթներ՝ ֆակուլտետների միջև:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցեց ուսանողական խորհրդի փոխնախագահ Սերգեյ Խառատյանի հետ, ով մեզ հետ զրույցում նշեց, որ «Ուսանողական աշունը» յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա գլխավոր միջոցառումներից է, որի կազմակերպման գործում մեծ մասնակցություն են ցուցաբերում հատկապես առաջին կուրսեցիները:
«Արդեն 2-րդ տարին է, ինչ «Ուսանողական աշուն»  ամենամյա փառատոնի մասշտաբն ընդլայնվել է. այն ընգրկում է և' մշակութային, և' մարզական միջոցառումներ, վերանվանվել է մարզամշակութային փառատոն»,- ասաց Սերգեյ խառատյանը:
Նշենք, որ ‹‹Ուսանողական աշունը›› կազմակերպվում է բուհի ուսանողական խորհրդի և Ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի համատեղ նախաձեռնությամբ: Նշված ամբոնի վարիչի ժ/պ Սիմոն Հակոբյանը, ով փառատոնի մարզական միջոցառումների հիմնական կազմակերպողն ու համակարգողն է, մեզ հետ զրույցում ասաց. «Փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվող մարզական միջֆակուլտետային խաղերն ու մրցումները նպատակ ունեն բարելավել ուսանող երիտասարդության շրջանում տարվող մարզաառողջարարական աշխատանքները, նպաստել ուսանողների ֆիզիկական կարողությունների և առողջության բարելավմանը և դրանով  նրանց նախապատրաստել աշխատանքի և հայրենիքի պաշտպանությանը, հայտնբերել շնորհալի և խոստումնալից մարզիկներին, նրանց ընդգրկել համալսարանի հավաքական թիմերում և նախապատրաստել ՀՀ 2014թ. ուսանողական մարզական խաղերին, մարզական խաղերի միջոցով ամրապնդել ուսանող-դասախոս կապը, բարելավել մարզական աշխատանքների դրվածքը համալսարանում»,-կարևորեց Սիմոն Հակոբյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ խաղերի անցկացման ծրագիրը և ժամկետներն արդեն ամրագրված են, վաղը՝ նոյեմբերի 12-ին կլինի մարզական խաղերի մեկնարկը. առաջինը շախմատի մրցույթն է (կավարտվի նոյեմբերի 13-ին), հաջորդաբար, ըստ ծրագրի, կկայանան մյուս մարզաձևերի խաղերը: Մարզական խաղերի շրջանակներում նախատեսվում են նաև ցուցադրական ելույթներ:
Նշենք, որ մարզախաղերում հաղթած  ֆակուլտետը կպարգևատրվի փոխանցիկ գավաթով, իսկ մարզաձևերի հաղթող թիմերը և առանձին մարզիկներ կպարգևատրվեն պատվոգրերով և մրցանակներով:
Մասնակցել կարող են ՀՊՏՀ բոլոր ուսանողները, այդ թվում՝  մագիստրանտները, ասպիրանտներն ու հեռակայի ուսանողները: Մասնակցության վերջնական հայտերը պետք է ներկայացնել նախօրոք՝ տվյալ մարզաձևի մրցումներից մեկ օր առաջ՝մրցավարական նիստի (ժամը14.00-ին) ժամանակ:

Завтра  начнутся  межфакультетские  спортивные  игры  «Студенческая  осень -2013». «Студенческая  осень» АГЭУ  ежегодный  спортивно-культурный  фестиваль  и  посвящен  международному  дню  студента.  В  рамках  фестиваля  предусмотрено  осуществить спортивно-культурные  соревнования  между  факультетами.
Отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  беседовал  с  заместителем  председателя  студенческого  совета  Сергеем  Харатяном, кто  в  беседе  с  нами отметил,  что   «Студенческая  осень»  является  главным  из  мероприятий  каждого  учебного  года,  в  деле  организации  которого  особенно большое  участие  принимают    первокурсники.
«Уже  2-ой  год, как масштабы  ежегодного  фестиваля  «Студенческая  осень»   расширились:  он  включает  в  себя  и  культурные, и  спортивные  мероприятия,  и  потому  переименовался  в  спортивно-культурный  фестиваль»,- сказал  Сегей  Харатян.
Отметим, что   «Студенческая  осень»  организуется  совместно  по  инициативе  студенческого  совета  и  кафедры  физвоспитания, ЧС и ГО. Временно  исполняющий  обязанности  заведующего  указанной  кафедры  Симон  Акопян,  кто  является  основным  организатором и  координатором  спортивных  мероприятий  фестиваля, в  беседе  с  нами  сказал: «Организованные  в  рамках  фестиваля  межфакультетские  спортивные  игры  и  соревнования  имеют  цель  улучшить  спортивно-оздоровительные   работы  среди  студенческой  молодежи,   способствовать  улучшению  физических  способностей  студентов  и    здоровья,  и  этим  их  подготовить  к  работе  и  защите  родины,  выявить  талантливых  и   многообещающих  спортсменов, включить  их  в  сборные  команды  университета и  подготовить  к  студенческим  спортивным  играм РА  2014  года,  по  средством  спортивных  игр  укрепить  связь  студент-преподаватель, улучшить  положение  спортивных  работ  в  университете»,-подчеркнул  Симон  Акопян.
По  его  словам,  программа и  сроки  проведения  игр  уже  закреплены, завтра  12-го  ноября  начнутся  спортивные  игры: первым  пройдет  соревнование  по  шахматам (закончится  13-го  ноября), последовательно,  по  программе  пройдут  игры  по  другим  спортивным  видам.  В  рамках  спортивных  игр  предусматриваются  также  показательные  выступления.
Отметим, что  факультет, одержавший  победу  в  спортивных  играх,  будет  награжден  переходным  кубком,  а  победившие  команды  и  отдельные  спортсмены  будут  награждены  грамотами   и  призами. Участвовать  могут  все  студенты  АГЭУ,  в  том  числе  магистранты, аспиранты  и  студенты-заочники. Последний  срок    предоставления  зявок  на  участие  заранее,  за  день  до  соревнований  по  данному  спортивному  виду  во  время   арбитрского  заседания  (в  14.00).
Отметим, что  культурно-спортивный фестиваль   ‹‹Студенческая  осень-2013›› пройдет  с  12-30  ноября.