Նորարարությունը՝ մարտահրավեր ուսանողների համար. մրցույթի հրավեր՝ «Արփա» ինստիտուտից
ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում այսօր հյուրընկալվեց Լոս Անջելեսի «Արփա» ինստիտուտի տնօրեն Հակոբ Փանոսյանը, ով բուհ էր այցելել ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ ներկայացնելու իրենց ինստիտուտի նորարարության ամենամյա մրցույթը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմը՝տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, դեկաններ, դասախոսներ, բուհի այլ աշխատակիցներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ:
Կորյուն Աթոյանը, ողջունելով ներկաներին, ներկայացրեց հյուրին և խոսքը փոխանցեց նրան: «Արփա» ինստիտուտի ներկայացուցիչը նախ պատմեց իրենց կազմակերպության (ինստիտուտի) ստեղծման պատմության, առաքելության, իրականացրած ծրագրերի, մրցույթների և այլնի մասին, այնուհետև ներկայացրեցրեց «Նորարարություն» մրցույթի պայմանները: Նրա խոսքով՝ մրցույթը կազմակերպված է համալսարանական մակարդակով և նպատակ ունի խրախուսել ուսանողներին և ասպիրանտներին գիտական տարբեր բնագավառներում: Մրցույթը նպատակ ունի աշխուժացնել աշխատանքային փոխհարաբերությունները՝ ուսանողի, ասպիրանտի և դասախոսի միջև (որտեղ դասախոսը կարող է մասնակցել որպես խորհրդատու), ինչպես նաև Հայաստանում ստեղծել նոր արտադրանքներ: Ընդհանուր առմամբ, ծրագիրը միտված է քաջալերելու պատենտավորման ենթակա նորարարությունների կամ նորարարական ծրագրերի մշակումը ՀՀ-ում, խթանել տեխնոլոգիայի, տնտեսական ղեկավարման և գյուտարարության նկատմամբ հետաքրքրությունը: Հաղթողների համար սահմանված են հետևյալ մրցանակները՝ 1-ին տեղ՝ 2000, 2-րդ տեղ՝1000, 3-րդ տեղ՝600, 4-րդ տեղ՝ 400 ամերիկյան դոլար:
Նորարարության մրցույթի մասին մանրամասն տեղեկատվության և պահանջներին ծանոթանալու համար կարող եք այցելել «Արփա» ինստիտուտի պաշտոնական կայք՝ arpainstitute.org :
Մրցույթին մասնակցել ցանկացող ուսանողներին մաղթում ենք ստեղծագործական հաջողություններ, իսկ մրցույթի մանրամասներին ծանոթանալու համար առաջարկում այցելել հետևյալ հղումով՝ http://www.arpainstitute.org/Invention_Competition_files/ARPA_Invention_Criteria_Arm_13.pdf

Инновация: призыв для студентов, приглашение на конкурс из института «Арпа»
Сегодня  в  большом  зале  АГЭУ  состоялась  встреча  с    директором  института  «Арпа»  Лос-Анжелеса  Акопом  Паносяном,  кто  посетил  вуз    по  инициативе  министерства  диаспоры   РА  для   представления  ежегодного  инновационного конкурса  их  института. На  встрече  участвовали  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян,  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян,  коллектив  исследовательского  центра  «Амберд»  во  главе  с  директором  Самвелом  Аветисяном, деканы, преподаватели, др. сотрудники  вуза, студенты, аспиранты.
Корюн  Атоян, приветствуя  присутствующих, представил  гостья  и  передал  ему  слово.   Представитель  института  «Арпа» сначала  рассказал  об  истории  создания  их  организации (института),  предназначении, осуществленных  программах, конкурсах  и  т.д.,  затем  представил  условия  конкурса   «Инновация». По  его  словам, конкурс  организован  на    университетском  уровне  и  ставит  цель  поощрять  студентов  и  аспирантов  в  различных  областях.  Конкурс  ставит  цель  активизировать  рабочие  взаимоотношения  между  студентом, аспирантом  и  преподавателем (где  преподаватель  может  участвовать  в  качестве  консультанта), а  также  создать в  Армении  новые  продукции.  В общем  смысле, программа  направлена  на  поощрение  разработки  инноваций, подлежащих  лицензированию, или  инновационных  программ  в  Армении;  стимулирование  интереса  к  технологии,  экономическому  управлению  и  изобретательству. Для  победителей  определены  следующие  премии: 1-ое  место  - 2000, 2- ое  место  -1000, 3-ье место  - 600, 4- ое  место  - 400 американских  долларов.
С  подробной  информацией и  требованиями  инновационного  конкурса  можете  ознакомиться, посетив  официальный  сайт  института «Арпа» : arpainstitute.org .
Студентам, желающим  участвовать  в  конкурсе,  желаем  творческих  успехов,   а  для  ознакомления  с  подробностями  конкурса  предлагаем  посетить  следующую  ссылку: ՝http://www.arpainstitute.org/Invention_Competition_files/ARPA_Invention_Criteria_Arm_13.pdf