Հավանության է արժանացել ՀՊՏՀ մասնակցությամբ Տեմպուսի ևս 4 ծրագիր
Առաջնորդվելով ՀՊՏՀ միջազգայնացման, կրթության որակի ճանաչման, որակավորումների համադրելիության և մրցունակության ապահովման ռազմավարական նպատակներով` ՀՊՏՀ կրթության կառավարման ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի և որակի ապահովման բաժնի նախաձեռնությամբ ու ՀՊՏՀ ղեկավարության հավանությամբ մշակվել և Տեմպուսի ծրագրերի շրջանակում Եվրոպական հանձնաժողով են ներկայացվել բարձրագույն կրթության բարեփոխումների ծրագրային առաջարկներ, որոնցից 4-ը հավանության են արժանացել: 2013 թվականից սկսած 3 տարիների ընթացքում ՀՊՏՀ-ն կիրականացնի հետևյալ ծրագրերը.
1.Հայաստանի բուհերի որակի ապահովման գործընթացներում ուսանողների մասնակցության ընդլայնում (ESPAQ),
2.Զալցբուրգի սկզբունքների հիման վրա կրթական 3-րդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում(VERITAS),
3.Աջակցություն բուհական ինքնավարությանը և հաշվետվողականությանը. բարձրագույն կրթության կառավարման ժամանակակից և Բոլոնիայի գործընթացի սկզբունքներին համահունչ համակարգի մշակում՝ արդյունավետ փոփոխությունների իրականացման նպատակով (GOVERN),
4.Մարդկային գործոնի միջոցով կրթական հաստատությունների առաջխաղացում (PEOPLE):
Ծրագրերի իրականացումը կսկսվի 2013 թվականի նոյեմբերից և կիրականացվի համալսարանական կոնսորցիումների միջոցով՝ ընդգրկելով ինչպես Եվրոպական Միության, այնպես էլ Հայաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Միջին Ասիայի համալսարաններ և կրթական կազմակերպություններ:
Այս մասին տեղեկատվությունը տրամադրել է ՀՊՏՀ կրթության կառավարման ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի վարիչ և որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը:

Удостоились одобрения еще 4 программы Темпуса с участием АГЭУ
Руководствуясь  стратегическими  целями интернационализации,  признания  качества  образования,  сопоставимости  квалификаций  и  обеспечения  конкурентоспособности,  по  инициативе  кафедры  ЮНЕСКО   управления  образованием  АГЭУ  и  отдела  обеспечения  качества  и  одобрению  руководства  АГЭУ  разработаны  и,  в  рамках  программы  Темпуса,   представлены  в  Европейскую  комиссию  программные  предложения  высших  образовательных  преобразований,  из  которых  4  удостоились  одобрения.  В  течение  3  лет,  начиная  с  2013  года,  АГЭУ  осуществит  следующие  программы:
1.Расширение  участия  студентов  в  процессах  обеспечения  качества  вузов  Армении  (ESPAQ),
2.На  основе   Залцбургских  принципов  структурное  развитие  образовательного   3-го  уровня(VERITAS),
3.Поддержка  вузовского  самоуправления   и  отчетности: разработка  системы современного  управления  высшего  образования  и  созвучной принципам  Болонийского  процесса  с  целью  осуществления  продуктивных  изменений (GOVERN),
4.По  средством  человеческого  фактора прогресс  учебных  заведений (PEOPLE).
Осуществление  программ  начнется  с  ноября  2013 года  и   будет  реализовываться  по  средством  университетских  консорциумов,  включая  университеты  и  учебные  заведения  как  Европейского  Союза,  так  и   Армении, Восточной  Европы  и  Средней  Азии.
Об  этом  информацию  предоставил  заведующий  кафедрой  ЮНЕСКО  управления  образованием  АГЭУ  и  начальник  отдела  обеспечения  качества  Нерсес  Геворгян.