ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետում շարունակվեց բաց դասը. ուսանողներն այն համարում են արդյունավետ մոտեցում
Տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերություններ ֆակուլտետում այսօր կայացավ  «Բաց դասի» 2-րդ մասը (1-ին մասը կայացել էր հոկտեմբերի 24-ին) ՝ մագիստրանտների մասնակցությամբ: Ինչպես նշել էինք նախորդիվ,  միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված այս  դասի շրջանակներում ուսանողները ներկայացրել էին Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հրատարակած զեկույցը, որը բաղկացած է մի քանի մասերից, որոնք մաս-մաս քննարկվում են բաց դասերի ընթացքում:
Դասի կազմակերպիչներից տ.գ.թ., ասիստենտ  Հայկ Ավետիսյանը, ով նաև դասը վարողն էր, մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այսօր ուսանողները ներկայացրեցին զեկույցից ևս երկու մաս մասնավորապես խոսելով համաշխարհային տնտեսական փոխազդեցությունների փոխանցման մեխանիզմների, ինչպես նաև կապիտալի միջազգային հոսքերի կարգավորման առանձնահատկությունների մասին:
Ուսանողները դասի թեման ներկայացրեցին շնորհանդեսի տեսքով՝անգլերենով: Ի դեպ, դասախոսները անգլերենով շնորհանդեսի անցկացման հանգամանքը կարևորեցին:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի  բաժինը միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր  պաշտոնակատար Գրիգոր Նազարյանից փորձեց տեղեկանալ, թե ինչպիսի արձագանքներ է ունեցել «Բաց դասի»  կազմակերպման իրենց մոտեցումը. վերջինս նշեց, որ արձագանքները մեծ են, հետաքրքրված են և' դասախոսները, և' ուսանողները:
«Նմանատիպ մոտեցումն ունի  մի քանի կարևոր առանձնահատկություն՝ հրապարակված  անհրաժեշտ (մասնագիտական)  տեղեկատվության անմիջապես կիրառում, ինչու չէ նաև տարածում  ուսումնական գործընթացում, ուսանողների մոտ հետաքրքրության առաջացում. ուսանողներն արդեն իրենք են հանդես գալիս բաց դասերի կազմակերպման առաջարկներով, ստեղծագործական հմտությունների և խմբերով աշխատելու ունակությունների զարգացում», -ասաց Գրիգոր Նազարյանը:
Մենք փորձեցինք իմանալ  նաև ուսանողների կարծիքը՝ նմանօրինակ դասերի կազմակերպումը նպաստու՞մ է արդյոք մասնագիտական գիտելիքների բարելավմանը, հետաքրքի՞ր են դրանք և որքանո՞վ են կարևորվում  ուսանողների կողմից:
«Բաց դասերի արդյունավետությունը կարելի է գնահատել բավական բարձր, քանի որ դրանք նպաստում են ուսանողների ինքնուրույն մտածողության զարգացմանը, իսկ տեսական գիտելիքները գործնական կիրառություն են ձեռք բերում»,-իրենց մտքերն ամբողջացրեցին ՏԿ ևՄՏՀ միջազգային արժութային հարաբերություններ մասնագիտացման մագիստրատուրայի  1-ին կուրսի ուսանողներ Լիլիթ Մխիթարյանն ու Շաքե Տիտանյանը:

В факультете РЭ и МЭО продолжился открытый урок: студенты его считают продуктивным подходом.
Сегодня в факультете регулирование экономики и международных экономических отношений состоялась 2-ая часть «Открытого урока» (1-ая часть прошла 24-ого октября) с участием магистрантов. Как отмечали, в рамках этого урока, организованного по инициативе кафедры международных экономических отношений, студенты представили доклад, опубликованный Международным валютным фондом, который состоит из нескольких частей, который по частям обсуждается во время открытых уроков.
Из организаторов урока, к.э.н., ассистент Айк Аветисян, кто также и вел урок, в беседе с нами отметил, что сегодня студенты представили еще две части из доклада, в частности, говоря о механизмах передачи мировых экономических взаимовлияний, а также об особенностях регулирования международных потоков капитала.
Студенты представили тему урока в виде презентации на английском языке. Кстати, преподаватели подчеркнули важность проведения презентации на английском языке.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ попытался узнать от временно исполняющего обязанности заведующего кафедрой международных экономических отношений Григора Назаряна, какие отклики имел их подход организации «Открытого урока». Он отметил, что откликов было много, заинтересованы и преподаватели, и студенты.
«Подобный подход имеет несколько важных особенностей: моментальное применение необходимой (специальной) опубликованной информации, и распространение в учебном процессе, появление интереса у студентов, студенты уже сами выступают с предложениями об организации открытых уроков, развитие творческих навыков и способностей работать в команде», -сказал Григор Назарян.
Мы попытались узнать и мнения студентов: на самом деле организация подобных уроков способствует улучшению специальных знаний, насколько интересны они и важны для студентов.
«Продуктивность открытых уроков можно оценить довольно высоко, так как они способствуют развитию самостоятельного мышления студентов, а теоретические знания преобретают практическое применение»,-свои мысли обобщили студентки 1-го курса магистратуры по специальности международные валютные отношения факультета РЭ и МЭО Лилит Мхитарян и Шаке Титанян.