Դիտումների քանակ՝ 1129
«Ամբերդ» հետազոտական  կենտրոնում այսօր կայացավ գիտական սեմինար՝  «ՀՀ ազգային անվտանգության հայեցակարգի հոգևոր-բարոյական հիմնախնդիրները»  խորագրով: Սեմինարին մասնակցում էին կենտրոնի աշխատակիցները՝տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, դասախոսներ, բուհի  այլ աշխատակիցներ:
«Հոգևոր-բարոյական անվտանգություն» հետազոտական ուղղության ղեկավար,  փ.գ.դ.,պրոֆեսոր  Արամ Սարգսյանը սեմինարի մասնակիցներին ներկայացրեց հետազոտության հիմնական խորագրերը, և ամփոփ խոսեց քննարկվելիք հարցերի մասին:
Ինչպես ներկայացրեց պրոֆեսորը, իրենց հետազոտությունը բաղկացած է մի քանի գլուխներից. 1-ին՝ «Հոգևոր-բարոյական արժեքների տեղն ու դերը ազգային անվտանգության համատեքստում (տեսական և մեթոդաբանական հարցեր)»,  2-րդ՝ Ազգային կառույցների հոգևոր-բարոյական (արժեքային) և մշակութաին ինքնատիպության վերարտադրության գործառույթները (գործնական խնդիրներ), 3-րդ՝«Ազգային հոգևոր-բարոյական և մշակութային անվտանգության հիմնախնդիրները ՀՀ տեղեկատվական տարածքում»:
Հետազոտական խմբի մասնակիցներն առանձին-առանձին խոսեցին վերոնշյալ հարցերի մասին: Փ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրիկ  Սարգսյանն ընդգծեց  հատկապես մշակույթի դերը և նշեց, որ ազգային անվտանգության տեսանկյունից այն ունի առանցքային նշանակություն: Պրոֆեսորի խոսքերով՝ մշակույթը ոչ միայն ազգակերտիչ իրողություն է, այլև ազգահավաք և ազգապահպան: Նա նույնքան կարևորեց նաև հայրենասիրության դերը: Հետաքրքիր զեկուցմամբ հանդես եկավ փ.գ.թ.,դոցենտ Յուրի Հովականյանը, ով խոսեց  հասարակական- քաղաքական կառույցների հոգևոր-բարոյական  գործառույթների մասին:
Ինքնատիպ էր նաև փ.գ.թ.,դոցենտ Սոֆյա Օհանյանի զեկույցը (պատրաստված   ավագ լաբորանտ Արփինե Մալքջյանի  հետ), որն առնչվում էր ազգային ինքնության պահպանման հիմնախնդիրներին՝գլոբալացվող աշխարհի տեղեկատվական գործընթացների համատեքստում: Երիտասարդ դոցենտը հետաքրքիր օրինակներով ներկայացրեց հետազոտությունը. ուշագրավ էին հատկապես նրա կատարած սոցհարցումների արդյունքները, ըստ որի՝ 20-30 տարեկան մարդկանց շրջանում ճնշող՝ 90 և ավելի տոկոսը  գրանցված է սոցիալական կայքերում և օրվա մեծ մասն անց է կացնում համակարգչի դիմաց, այսպես ասած՝ կախվածություն ունի համակարգչից և համացանցից (աշխատանքից դուրս):
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության   հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Արամ Սարգսյանը նշեց, որ հոգևոր- բարոյական հարցերը, այսպես ասած՝ հարցերի հարցն են:
«Թե' տնտեսության, թե' երկրի ընդհանուր զարգացման համար չափազանց կարևոր են  հոգևոր-բարոյական  հիմնախնդիրները, մեծ է դրանց դերը հատկապես ազգային անվտանգության համատեքստում»,- ասաց պրոֆեսորը:
Սեմինարի ավարտին մասնակիցները հանդես եկան հարցադրումներով, զեկուցումների և հետաքրքիր հետազոտության համար հնչեցին գոհունակության խոսքեր:

«Духовно-нравственные проблемы концепции национальной безопасности РА», исследуют преподаватели АГЭУ
Сегодня  в  исследовательском  центре  «Амберд» состоялся  научный  семинар  на  тему    «Духовно-нравственные  проблемы  концепции  национальной  безопасности  РА». В  семинаре  участвовали  сотрудники  центра  во  главе  с  директором  Самвелом  Аветисяном, преподаватели, др.  сотрудники  вуза.
Руководитель  исследовательского  направления  «Духовно-нравственная  безопасность», д.ф.н., профессор  Арам  Саргсян  представил  участникам  семинара основные  темы   исследования,  и  кратко  поговорил  об  обсуждаемых  вопросах.
Как  представил  профессор, их  исследование  состоит  из  нескольких  глав: 1-ая  глава «Место  и роль  духовно-нравственных  ценностей  в  контексте  национальной  безопасности (теоретические  и  методологические  вопросы)»,  2-ая – «Нравственно-духовные  функции  национальных  структур и  воспроизведение  (практические  задачи)  культурной  оригинальности»,  3-яя  -  «Национальные  духовно-нравственные  проблемы  и  проблемы  культурной  безопасности    в  информационной  сфере  РА».
Участники  исследовательской  группы  в  отдельности  поговорили  о  вышеуказанных  вопросах. Д. ф. н., профессор  Сурен  Саргсян  особенно подчеркнул  роль  культуры  и  отметил,  что  с  точки  зрения  национальной  безопасности, она  имеет  ключевое  значение. По  словам  профессора, культура  не  только   фактор  национального  воссоздания,  но  и  национальная  сплоченность,   и  национальная  защита.   Он  также  подчеркнул  патриотическую  роль. С  интересным  докладом  выступил  к.ф.н., доцент   Юрий  Овакимян,  кто  говорил   о  духовно-нравственных  функциях  общественно-политических  структур.
Оригинальным  был  доклад  к.ф.н., доцента  Софьи  Оганян,  который  касался  проблем  сохранения  национальной  самобытности,  в  контексте  глобализирующих   мировых  информационных процессов. Молодой  доцент  интересными  примерами   представила  исследования: интересны  особенно  результаты, сделанного  ее  соцопроса,  в  соответствии  с  которым  в  кругу  20-30-летних  людей,   подавляющие  90  и  более  процентов  зарегистрированы  в  социальных  сайтах    и  большую  часть  дня  проводят  за  компьютером,  так  сказать. зависимы  от  компьютера  и  интернета ( вне  работы).
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Арам  Саргсян  отметил, что  нравственно-духовные  вопросы, так  сказать,  вопрос  вопросов.
«Для  общего  развития  и  страны,  и  экономики  очень  важны  духовно-нравственные  проблемы,  особенно  велика  их  роль  в  контексте  национальной  безопасности»,- сказал  профессор.
В  заключении  семинара  участники  выступили  с  вопросами, прозвучали  одобрительные  слова  за  доклады  и  интересное  исследование.