Դիտումների քանակ՝ 1191
ՀՊՏՀ ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի  մակրոտնտեսական քաղաքականություն և կանխատեսում մասնագիտացման  մագիստրատուրա 1-ին կուրսում այսօր  կազմակերպվել էր  «բաց դաս»՝ «ՀՀ մտավոր սեփականության շուկայի կարգավորման հիմնախնդիրները»  թեմայով, որը նախաձեռնել էր մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դասախոս, տ.գ.թ., դոցենտ Ծովինար Կարապետյանը: Դասախոսը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին փոխանցեց, որ թեման առաջարկել են ուսանողները՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ դասերի ընթացքում շատ քիչ առիթներ են լինում դրան անդրադառնալու:
«Նմանատիպ  դասերի կազմակերպումը մեր ամբիոնում հաճելի ավանդույթ է դարձել: Բաց դասերի հաճախակի անցկացմամբ մենք առաջին հերթին  նպատակ ունենք նպաստել ուսանողների ստեղծարար հմտությունների, ինչպես նաև թիմում աշխատելու ունակությունների զարգացմանը», -մեզ հետ զրույցում նշեց Ծովինար Կարապետյանը:
Ուսանողները հետաքրքիր օրինակների վրա ցույց տվեցին մտավոր սեփականության իրավունքի մի շարք խախտումներ, խոսեցին  թեմային առնչվող մի շարք հարցերի մասին: Դասի  շրջանակներում  մասնավորապես անդրադարձ եղավ հետևյալ թեմաներին՝ մտավոր սեփականության ոլորտի ընդհանուր բնութագիրը, պաշտպանության անհրաժեշտությունն ու տեսակները, հեղինակային իրավունքի ծագման հիմունքներն ու առանձնահատկությունները, ՀՀ մտավոր սեփականության շուկայի ցուցանիշների վերլուծություն, ոչ նյութական ակտիվներ, մտավոր սեփականության օբյեկտի իրավունքի պաշտպանության խախտման օրինակներ ՀՀ-ում, դատավարություն հեղինակային իրավունքի շուրջ, ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի կազմակերպություններում ինովացիոն քաղաքականության իրացումը:
«Բաց դասի»  ավարտին, մագիստրանտների ծափողջյուններն ու գոհունակությունը փաստում էին այն մասին, որ թեման ճիշտ էր ընտրված, նրանց խոսքերով՝ արդիական էր, ուսանողները լավ էին պատրաստվել,  նյութերը մատուցել՝ հետաքրքիր եղանակով:

‹‹Открытый урок›› на тему «Проблемы регулирования рынка интеллектуальной собственности РА»
Сегодня  на  1-ом  курсе  магистратуры  по  специализации  макроэкономическая  политика  и  прогнозирование  факультета  РЭ  и  МЭО  АГЭУ  был  организован  ‹‹открытый урок››  на  тему   «Проблемы  регулирования рынка  интеллектуальной  собственности  РА», инициатором  которого  был  преподаватель  кафедры  макроэкономики, к.э.н., доцент  Цовинар  Карапетян. Преподаватель  передала   отделу  информации  и  связей  с  общественностью, что  тему  предложили   студенты, имея  ввиду  то  обстоятельство, что  во  время  уроков   бывает  очень  мало  поводов  обратиться   к  ней.
‹‹Организация  подобных  уроков  стала  на  нашей  кафедре  приятной  традицией. Частым  проведением  открытых  уроков   мы, в  первую  очередь,   способствуем  развитию  творческих  навыков  студентов,  а  также  навыков  работы  в  команде››, -отметила  в  беседе  с  нами  Цовинар  Карапетян.
Студенты  на  интересных  примерах  показали  ряд  нарушений  права  интеллектуальной  собственности, поговорили  о  вопросах,  касающихся  темы.  В  рамках  урока,  в  частности,  обратились  к  следующим  темам: к  общей  характеристике  области  интеллектуальной  собственности,  необходимости  и  видам  защиты,   принципам  и  особенностям  происхождения  авторского  права, анализу  показателей  рынка  интеллектуальной  собственности  РА, не  материальным  активам, примерам  нарушения  защиты  права  объекта  интеллектуальной  собственности  в  РА,  судебному  иску  об  авторском  праве, реализации  инновационной  политики  в  организациях  США  и  Японии.
В  заключении  ‹‹Открытого  урока››  аплодисменты  и  одобрения  магистрантов  свидетельствовали  о  том,  что  тема  была  выбрана  правильно, по  их  словам,  была   актуальной,  студенты  были  хорошо  подготовлены, материалы поданы  интересным  способом.