Մագիստրոսական ևս մեկ կրթական ծրագիր. ՀՊՏՀ հերթական պայմանագիրը ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հետ է
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն օրերս գործատուների հետ համագործակցության շրջանակներում մագիստրոսական կրթական ծրագրի իրականացման հերթական պայմանագիրն է ստորագրել: Պայմանագիրը ստորագրվել է մեր բուհի և  Հայաստանի  Հանրապետության տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի միջև: Սույն համագործակցության պայմանագրով մեր համալսարանում  կիրականացվի «Ջրային ռեսուրսների և ջրային համակարգերի կառավարում»  մասնագիտացմամբ մագիստրոսական կրթական ծրագիր:
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, անդրադառնալով այս պայմանագրին, շեշտեց, որ մեր բուհը գործատուների հետ իրականացվող մագիստրոսական կրթական ծրագրեր իրականացնելու մասին պայմանագրեր է կնքել մի շարք պետական և մասնավոր կառույցների հետ:
«Արդեն համագործակցության նման պայմանագրեր ունենք 6 կառույցների հետ, որոնց արդյունքում մեր բուհում իրականացվում է 8 մագիստրոսական ծրագիր: Այդ կառույցներն են  ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեն, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, բնապահպանության նախարարությունները, անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն, պետգույքի կառավարման վարչությունն ու ՀՀ բանկերի միությունը: Սա, փաստորեն, համագործակցություն է 7-րդ կառույցի հետ: Այս ամբողջի նպատակը հատուկ գործատուների համար մասնագետ-կադրեր պատրաստելն է: Մագիստրոսական ծրագրերը մեր համալսարանն իրականացնում է տվյալ կառույցների հետ համատեղ՝ նրանց հետ քննարկելով ու համաձայնեցնելով ուսումնական պլանները, առարկայական ծրագրերն ու մագիստրոսական թեզերի թեմաները»,- ասաց համալսարանի ռեկտորը:
Այս կրթական ծրագիրը պետք է իրականացվի բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի կողմից, ինչի առիթով զրուցեցինք նաև ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանի հետ: «Մեր ամբիոնը գտնում է, որ բակալավրիատից հետո մագիստրոսական կրթությունը պետք է լինի նոր մասնագիտացումներով: Մենք ընտրել ենք այդ ռազմավարությունը: Նույն անվանումով երկու կրթաձևերի` բակալավրիատի և մագիստրատուրայի առկայությունն անիմաստ է: Մենք արդեն կնքել ենք 2 համաձայնագիր,  որը համագործակցության լայն դաշտ է բացում:
Համագործակցությունն արդյունավետ է և ամրապնդում է բուհ-գործատու կապը: Առավելություններից մեկն այն է, որ իրենց մասնագետները դասավանդում են մեր բուհում, այնուհետև շրջանավարտներից իրենց համար կադրեր են ընտրում»,- ասաց Սուրեն Գևորգյանը՝ հավելելով, որ նման մոտեցումը ողջունելի է և ցանկալի է, որ այդ  ուղղությամբ աշխատեն նաև մյուս ամբիոնները:

Еще одна магистрская образовательная программа: очередной договор АГЭУ с государственным комитетом водного хозяйства
На днях Армянский государственный экономический университет с работодателями в рамках сотрудничества подписал очередной договор осуществления магистрской образовательной программы. Договор был подписан между нашим вузом и государственным комитетом водного хозяйства министерства регионального управления Республики Армения. По данному договору сотрудничества в нашем университете осуществится магистрская образовательная программа по специальности «Управление водными ресурсами и водными системами».
Ректор АГЭУ Корюн Атоян, обращаясь к этому договору, подчеркнул, что наш вуз с работодателями заключил договоры об осуществлении магистрских образовательных программ с рядом государственных и частных структур.
«Уже с 6 структурами имеем подобные договоры сотрудничества, в результате чего в нашем вузе осуществляется 8 магистрских программ. Это структуры: Комитет госдоходов РА, министерства труда и социальных вопросов РА, министерства охраны окружающей среды, государственный комитет кадастра недвижимости, департамент по управлению государственным имуществом и союз банков РА. Это, фактически, сотрудничество с 7 структурами. Целью всего этого является подготовка кадров-специалистов для специальных работодателей. Магистрские программы наш университет осуществляет совместно с данными структурами, обсуждая и согласуя с ними учебные планы, предметные программы и темы магистрских диссертаций»,- сказал ректор университета.
Эту образовательную программу должна осуществить кафедра экономика природопользования, по поводу чего беседовали и с заведующим кафедрой, д.э.н., профессором Суреном Геворгяном. «Наша кафедра находит, что после бакалавриата магистрское образование должно быть по новым специализациям. Мы выбрали эту стратегию. Наличие бакалавриата и магистратуры, двух форм образования с одинаковыми наименованиями бессмысленно. Мы заключили уже 2 соглашения, которые открывают широкое поле сотрудничества.
Сотрудничество продуктивно и укрепляет связь вуз-работодатель. Одно из преимуществ то, что их специалисты преподают в нашем вузе, затем для себя среди выпускников ищут кадров»,- сказал Сурен Геворгян, добавляя, что подобный подход приветствуется и желательно, чтоб в этом направлении работали также и другие кафедры.