«Մակրոտնտեսական վերլուծություն, մոդելավորում և կանխատեսում» ուղղության շրջանակներում գիտական սեմինար
Դիտումների քանակ՝ 844
ՀՊՏՀ «Ամբերդ»  հետազոտական կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ հերթական գիտական սեմինարը`«Մակրոտնտեսական վերլուծություն, մոդելավորում և կանխատեսում»  ուղղության շրջանակներում: Սեմինարին մասնակցում էին հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, կենտրոնի   աշխատակիցները, ասպիրանտներ, դասախոսներ: Բանախոս, տ.գ.դ.,պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը ներկայացրեց հետազոտության թեման և լուսապատկերի միջոցով  ներկաներին ցուցադրեց արդյունքները:
Բանախոսը ներկայացրեց տնտեսական աճի վրա ազդող ներքին մոդելները, կարևորեց մարդկային կապիտալի աճը տնտեսական զարգացման տեսանկյունից:
Հետազոտությունը շարունակեց ներկայացնել տ.գ.թ., դոցենտ  Հայկազ Հովհաննիսյանը: Նա ներկայացրեց  2000-2012թթ.  Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական աճի տեմպերի վերլուծություն՝ նշելով` ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի տնտեսական աճը համընկնում է համաշխարհային միտումների հետ: Կատարված ուսումնասիրությունների շրջանակում ներկայացվեցին  պետական բյուջեի, վճարային հաշվեկշռի ընթացիկ հաշվի  պակասորդները և համախառն խնայողությունները ՀՀ-ում, ՀՆԱ արտադրական ծավալների դինամիկան  և այլն:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի հետ զրույցում պրոֆեսոր Թավադյանը նշեց, որ իրենց (հետազոտական խմբի) կողմից տրվել է իրավիճակի ամբողջական, համակարգված գնահատական և կատարվել են որոշակի կանխատեսումներ:
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ կանխատեսումները (պետական բյուջե, տնտեսական աճ, ինտեգրացիոն գործընթացներ) ունեն հավանակային բնույթ, ինչը պետք է հաշվի առնել, քանի որ ենթադրում են որոշակի գործոնների իրականացում և դրանց չիրականացման պարագայում կանխատեսվող ցուցիչը ճշգրտվում է: Մենք իրականացրել ենք կանխատեսումներ`տնտեսական աճի վրա ազդող ներքին գործոնների  ազդեցության տեսանկյունից» ,- ամփոփեց Թավադյանը:
Սեմինարի վերջում թեմայի շուրջ հարցադրումներ արվեցին և քննարկում ծավալվեց:
Սամվել Ավետիսյանը եզրափակեց սեմինարը և նշեց, որ ներկայացվեցին  հետաքրքիր ուսումնասիրություններ, երևաց նաև հետազոտությունների պրակտիկ արդյունքը:

Сегодня  в  исследовательском  центре  АГЭУ  «Амберд»  состоялся  очередной  семинар  в  рамках  направления «Макроэкономический  анализ, моделирование  и прогнозирование». В семинаре  участвовали  директор  исследовательского  центра  Самвел  Аветисян, сотрудники  центра,  аспиранты, преподаватели. Руководитель  семинара   д.э.н., профессор  Ашот  Тавадян  представил  тему  исследования  и  с  помощью  слайдов  присутствующим  показал  результаты.
Руководитель  семинара  представил  внутренние  модели, влияющие  на  экономический  рост, подчеркнул  важность  роста  человеческого  капитала  с  точки  зрения  экономического  развития.
Исследование  продолжил  представлять  к.э.н., доцент  Айказ  Ованнисян. Он  представил  анализ  темпов  экономического  роста  Республики  Армения  за  2000-2012гг., отмечая,  что экономический  рост  Армении  совпадает  с  мировыми  тенденциями. В  рамках  проведенных  исследований  были  представлены  дефициты  текущего  счета платежного  баланса, государственного  бюджета  и   валовых  сбережений  в  РА, динамику  производственных  объемов  ВВП  и  т.д. В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  профессор  Тавадян  отметил, что  ими (исследовательской  группой) дана  полная, систематизированная  оценка  положения  и  проделаны  определенные  прогнозирования.
«Желаю  подчеркнуть,  что  прогнозирования (государственный  буджет, экономический  рост, интеграционные  процессы) имеют  вероятный  характер, что  и  надо  учесть, так  как  предполагают  осуществления  определенных   факторов  и  при  случаи  их  неосуществленности     прогнозирующий  указатель   корректируется. Мы  осуществили  прогнозирования  с  точки  зрения  внутренних  факторов, влияющих  на  экономический  рост» ,- обобщил  Тавадян.
В  конце  семинара  были  вопросы  по  теме  и  развернулось  обсуждение.
Самвел  Аветисян  завершил  семинар  и  отметил, что  были  представлены  интересные  исследования, был  виден  также  практический  результат  исследований.