Վերապատրաստման հերթական սեմինարը «Արարատ» ծրագրի շրջանակում
Միջազգային համագործակցության կենտրոնում ՀՊՏՀ կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնն այսօր Տեմպուսի «Արարատ» ծրագրի շրջանակում ամբիոնների վարիչների, դեկանների, ուսանողների համար անցկացրեց վերապատրաստման սեմինար: ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը տեղեկացրեց, որ այսօրվա քննարկման շահագրգիռ մասնակիցներ պետք է լինեն հատկապես ամբիոնների վարիչները, որովհետև կրթություն-աշխատաշուկա կապի իրականացման մեջ էական է գերնպատակը` ուսումնական ծրագրերի վերանայումը և փոփոխումը աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան:
ՀՊՏՀ կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի պետ Կարեն Բաբաջանյանն իր ելույթում հիմնականում շեշտադրեց իրենց կենտրոնի գործունեությունը, որը առաջիկայում կանվանափոխվի «Մարքեթինգի և աշխատաշուկայի հետ կապերի կենտրոնի» և կիրականացնի կարևոր գործառույթ՝ ուսումնասիրել, հասկանալ աշխատաշուկայի պահանջները, որոնք կներմուծվեն ուսումնական գործընթաց և հնարավորություն կտան վերափոխելու ուսումնական ծրագրերը:
Կարեն Բաբաջանյանը մասնավորապես շեշտեց, որ պետք է ստեղծվի համալսարանի բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի շրջանավարտների տվյալների բազա, որը անընդհատ կթարմացվի և կօգտագործվի գործատուի կողմից: Միևնույն ժամանակ նա ընդգծեց, որ համալսարանը, աշխատաշուկայի պահանջներին հետևելով հանդերձ, պետք է պահպանի իր գործունեության ակադեմիականությունը: Սեմինարի ընթացքում բանախոսներին ուղղվեցին բազմաթիվ հարցեր, ծավալվեց շահագրգիռ քննարկում, ամբիոնների վարիչները հանդես եկան կառուցողական առաջարկություններով:

Сегодня Центр карьеры и маркетинга АГЭУ в центре международного сотрудничества в рамках программы Темпуса «Арарат» организовал переподготовительный семинар для заведующих кафедрами, деканов, студентов. Проректор АГЭУ по учебнометодическим работам Паруйр Калантарян сообщил, что заинтересованными участниками сегодняшнего обсуждения должны быть заведующие кафедрами, так как в осуществлении связи образование-рынок труда существенна высшая цель: пересмотр и обновление учебных программ соответственно с требованиями рынка труда.
Начальник центра карьеры и маркетинга АГЭУ Карен Бабаджанян в своем выступлении в основном подчеркнул деятельность их центра, который в ближайшее время переименуется в «Центр маркетинга и рынка труда» и осуществит важную функцию: изучение, понимание требований рынка труда, которые войдут в учебный процесс и дадут возможность обновить учебные программы.
Карен Бабаджанян в частности подчеркнул, что должна быть создана база данных выпускников университета бакалавриата, магистратуры и аспирантуры, которая периодически будет обновляться и использоваться работодателем. Одновременно он подчеркнул, что университет, следуя требованиям рынка труда, должен сохранить академичность своей деятельности. Во время семинара к докладчикам обратились с многочисленными вопросами, развернулось заинтересованное обсуждение, заведующие кафедрами выступили с конструктивными предложениями.