Դիտումների քանակ՝ 874
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Մաքսային Միությանը ՀՀ անդամակցությունը»  թեմայով կլոր սեղան, որին մասնակցում էին  ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, դեկաններ, դասախոսներ, ասպիրանտներ, ՀՊՏՀ այլ աշխատակիցներ:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, ողջունելով հյուրերին, ընդգծեց թեմայի կարևորությունը և խոսքը փոխանցեց Գագիկ Վարդանյանին: Վերջինս  ներկայացրեց կլոր սեղանի թեման և նշեց, որ վերջերս դրան հատկապես շատ անդրադարձներ են եղել մամուլում, սակայն Մաքսային Միությանը ՀՀ անդամակցության հետ կապված շատ հարցեր դեռևս չեն ստացել իրենց պատասխանները:
Պրոռեկտորը խոսեց այն հիմնական խնդիրների մասին, որոնք պետք է դիտարկել Մաքսային Միությանն անդամագրվելու  գործընթացում և ներկաներին առաջադրեց հարցադրումներ, որոնց շուրջ պետք է ծավալել քննարկումը: Դահլիճում ծավալվեց ակտիվ քննարկում, մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց տեսակետները:
Կորյուն Աթոյանը շեշտեց, որ այս կլոր սեղանի կազմակերպման հիմնական նպատակներից մեկն այն է, որ մեր բուհում թեմայի հետ կապված արվեն գիտական ուսումնասիրություններ և հետազոտություններ: Նա նշեց, որ հարցը պետք է ուսումնասիրել համակողմանիորեն: «Այս քննարկումը պետք է լինի սկիզբը, և մեր բուհը՝ որպես տնտեսագիտական մայր բուհ, պետք է հարցի շուրջ քննարկումներ անցկացնի, լինի ամենատեղեկացվածը և կարողանա լուրջ վերլուծություններ իրականացնել»,- նշեց համալսարանի ղեկավարը:
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը հավելեց, որ ցանկացողները կարող են 10 օրվա մեջ հայտ ներկայացնել` «Ամբերդ»-ի  հետազոտական   աշխատանքների շրջանակներում կատարելու գիտական ուսումնասիրություն «Մաքսային Միությանը ՀՀ անդամակցությունը» թեմայով:
Կլոր սեղանի ավարտից հետո ամփոփվեցին «Տնտեսական զարգացման քաղաքականության արդի հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» թեմայով ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովի արդյունքները:  Բաժանմունքների համակարգողներն ամփոփ ներկայացրեցին իրենց բաժանմունքների աշխատանքների ընդհանուր գնահատական-պատկերը:
Եզրափակելով` ռեկտորը կարևորեց գիտաժողովների նշանակությունը, նշեց, որ գիտական և կրթական շուկայում ներկայում կա բարձր մրցակցություն, հետևաբար մեր բուհը պետք է անի ամեն ինչ` շուկայում առաջատարներից մեկը  լինելու, որակյալ մասնագետներ թողարկելու առումով:

Сегодня в  зале  заседаний  АГЭУ  в  рамках  23-ей  научной  сессии  состоялся  круглый  стол  «Членство  РА  в  Таможенном  Союзе», в  котором  участвовали  ректор  Корюн  Атоян,  проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян, директор  исследовательского  центра «Амберд» Самвел  Аветисян, деканы, преподаватели, аспиранты, др. сотрудники  АГЭУ.
Ректор  Корюн  Атоян, приветствуя  гостей, подчеркнул  важность  темы, передал    слово  Гагику  Варданяну. Он  представил  тему  круглого  стола  и  отметил, что  особенно в последнее  время много  раз  в  прессе  говорилось  об  этом, однако    еще  много вопросов, связанных  с  членством  РА  в  Таможенном  Союзе   не  получили  своих  ответов.
Проректор  говорил  о  тех    основных   задачах,  которые  надо  рассматривать  в  процессе  членства  Таможенного  Союза  и  предложил  присутствующим  вопросы, вокруг  которых  надо  развернуть  обсуждение. В  зале  развернулось  активное  обсуждение,  участники  представили  свои  мировоззрения.
Корюн  Атоян  подчеркнул,  что  одной  из  основных  целей  организации  круглого  стола  проводить    в  нашем  вузе   изучения  и  исследования, связанные  с  темой. Он  отметил,  что  вопрос  надо  изучить  со  всех  сторон. «Это  обсуждение  должно  стать  началом,  и  наш  вуз,   как  специализированный  экономический   вуз, должен   провести  обсуждения  вокруг  вопроса, быть  самым  информированным  и  суметь  осуществить  серьезные  анализы»,- отметил  руководитель  университета.
Директор  исследовательского  центра «Амберд» Самвел  Аветисян  добавил, что  желающие  могут  в  течение  10  дней  представить  заявку  для  проведения  научного  исследования  на  тему  «Членство  РА  в  Таможенном  Союзе»   в  рамках  исследовательских  работ центра  «Амберд».
После  завершения  круглого  стола  были  обобщены  результаты  23-ей  научной  сессии  АГЭУ  на  тему  «Актуальные  проблемы  политики  экономического  развития  в  РА».  Координаторы  секций  кратко  представили  общий  обзор-оценку  работ  своих  секций.
Завершая,  ректор  подчеркнул  значение  научных  сессий, отметил, что  настоящий  образовательный  рынок  конкурентоспособный, и  наш  вуз  должен  сделать  все,  чтоб  быть  на  рынке  одним  из  лидирующих  в  смысле  выпуска  качественных  специалистов.