Դիտումների քանակ՝ 867
ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովի շրջանակներում այսօր ևս տարբեր բաժանմունքներում հնչեցին զեկուցումներ: Հետաքրքիր զեկույցներով  ելույթ ունեցան ՀՊՏՀ գիտության բաժնի պետ, տ.գ.թ., դոցենտ Խորեն Մխիթարյանը`«ՀՀ բանկային համակարգի իրացվելիության կառավարման արդի գերակայությունները», փ.գ.թ.,դոցենտ Յուրի Հովականյանը` «Տափարակ աշխարհի հայեցակարգը և ՀՀ հոգևոր անվտանգության մարտահրավերները», տ.գ.թ., դոցենտ Աղավնի Հակոբյանը` «ՀՀ արդյունաբերական քաղաքականության զարգացման հիմնախնդիրների շուրջ» թեմաներով  և ուրիշներ:
Զեկույցները լսելու էին եկել ինչպես դասախոսները, այնպես էլ ՀՊՏՀ այլ աշխատակիցներ և ուսանողներ:
Բաժանմունքների եռօրյա աշխատանքների ընթացքում հնչած բոլոր զեկուցումների   վերաբերյալ արվել են մի շարք հետաքրքիր հարցադրումներ և ծավալվել է բանավեճ-քննարկում:  Բաժանմունքների համակարգողները, ընդհանուր առմամբ, գոհ են զեկույցներից:
«ՀՀ տնտեսական զարգացումը և տնտեսական անվտանգությունը. խնդիրներ և հեռանկարներ» խորագրով բաժանմունքի համակարգող, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տ.գ.դ.,պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց, որ գիտաժողովի շրջանակներում ներկայացված բոլոր զեկուցումներում արվել են հետաքրքիր շեշտադրումներ, վերհանվել են տնտեսական մի շարք հիմնախնդիրներ և փորձ է արվել տալ դրանց լուծումներ:
«Զեկուցումներում առկա էր նաև կատարված ուսումնասիրությունների կիրառական տարրը, որը թեև ոչ ավարտուն, բայց հետաքրքիր էր: Հատկապես քննարկվեց գլոբալացման ազդեցության որոշ առանձնահատկություններ` պետության և հասարակության կենսագործունեության տարբեր ոլորտների, այդ թվում՝ պետությունների ինքնիշխանության պահպանման և ազգային տնտեսությունների վրա, խոսվեց գլոբալացմանը բնորոշ սոցիալական հետևանքների մասին և այլն», - նշեց Սամվել Ավետիսյանը:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, վաղը`հոկտեմբերի 25-ին, կամփոփվեն ՀՊՏՀ 23-րդ գիտաժողովի արդյունքները: Բաժանմունքի ղեկավար-համակարգողները նշեցին, որ զեկուցումների մասին  առավել ընգրկուն գնահատական  կտան վաղվա ամփոփման ընթացքում:
Իսկ մինչ այդ՝ ժամը 10.00-ին, նիստերի դահլիճում կհրավիրվի կլոր սեղան «Մաքսային Միությանը ՀՀ անդամակցությունը» թեմայով:

Сегодня в рамках 23-ей научной сессии АГЭУ в разных секциях прозвучали доклады. С интересными докладами выступили начальник научного отдела АГЭУ, к.э.н., доцент Хорен Мхитарян на тему «Актуальные приоритеты управления ликвидности банковской системы РА», к.ф.н., доцент Юрий Овакимян на тему «Концепция мировой плоскости и призывы духовной безопасности РА», к.э.н., доцент Агавни Акопян на тему «Вокруг проблем развития промышленной политики РА» и другие.
Доклады пришли слушать как преподаватели, так и другие сотрудники АГЭУ и студенты.
В течение трехдневных работ секций ко всем докладам прозвучали интересные вопросы и развернулась дисскусия. Координаторы секций, вообщем, довольны докладами.
Координатор секции «Экономическое развитие и экономическая безопасность РА: задачи и перспективы», директор исследовательского центра «Амберд» д.э.н., профессор Самвел Аветисян в беседе с отделом информации и связей с общественностью отметил, что в рамках научной сессии во всех представленных докладах сделаны интересные акценты, выявлен ряд экономических проблем и сделана попытка дать им решения.
«В докладах присутствовал также и прикладной элемент проведенных исследований, который хотя и не закончен, но интересен. В основном были обсуждены некоторые особенности влияния глобализации: различных областей государственной и общественной жизнедеятельности, в том числе на сохранение суверинитета государств и национальных хозяйств, говорили о социальных последствиях, характерных глобализации и др.», - отметил Самвел Аветисян.
Как уже информировали, завтра 25-го октября будут обобщены результаты 23-ей научной сессии АГЭУ. Координаторы-руководители секций отметили, что более широкую оценку дадут завтра во время обобщения.
А между тем, в 10.00 в зале заседаний будет приглашен круглый стол на тему «Членство РА в Таможенный Союз».