Հայտնի են 2013 թ. տնտեսագիտության բնագավառի Նոբելյան մրցանակակիրները
Այսօր հայտնի են դարձել 2013 թվականի տնտեսագիտության բնագավառի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրները: Նրանք են ամերիկացի տնտեսագետներ Յուջին Ֆաման (ԱՄՆ, Չիկագոյի համալսարան), Լարս Պետերս Հանսենը (ԱՄՆ, Չիկագոյի համալսարան) և Ռոբերտ Շիլլերը (ԱՄՆ, Յեյլի համալսարան), որոնց այս հեղինակավոր  մրցանակը շնորհվել է  ակտիվների գնի փոփոխության էմպիրիկ վերլուծության համար:
Այս մասին տեղեկանում ենք Նոբելյան կոմիտեի պաշտոնական կայքում (www.nobelprize.org) հրապարակված հաղորդագրությունից, որտեղ նաև ասվում է, որ մրցանակը շնորհվել է «գործնական մշակումների և էմպիրիկ վերլուծության» համար: Այսպիսով, գիտնականները տասնամյակներ շարունակ ուսումնասիրել են ակտիվների գնի փոփոխությունները և նշում են, որ այդ ցուցանիշները շատ կարևոր են բիզնեսի, հատկապես ֆինանսական շուկաների գործունեության համար:
Նրանք վերլուծել են, թե ինչպես են տարբեր շուկայական երևույթներ ազդում ակտիվների` արժեթղթերի, կապիտալի, անշարժ գույքի գնի վրա: Գիտնականները նաև պարզել են, թե ինչպես է նոր տեղեկատվությունը փոխում ակտիվների գինը կարճա և երկարաժամկետ հեռանկարում: Կատարված մշակումները թույլ են տալիս ավելի ճշգրիտ հասկանալ և կանխատեսել ֆինանսական շուկաների զարգացումը:

Сегодня  стали  известны  лауреаты  Нобелевской  премии  экономической  области  2013 года. Это  американские  экономисты  Юджин  Фаман (США, университет  Чикаго), Ларс  Петерс  Гансен(США, университет  Чикаго)  и  Роберт  Шиллер (США, университет  Йейли), кому  присвоена  эта  авторитетная  премия  за  эмпирический  анализ  изменения  активов  цены.
Об  этом  узнали  из опубликованного  сообщения   официального  сайта  Нобелевского  комитета (www.nobelprize.org), в  котором  говорилось  также,  что  премия  была  присвоена  за  «практические  разработки  и  змпирический  анализ». Таким  образом,  ученые  десятилетиями   непрерывно  исследовали  изменения  активов  цены  и  отмечают,  что  эти  показатели  очень  важны  в  бизнесе, особенно  для  деятельности  финансовых  рынков.
Они  анализировали, как  различные  явления  рынка  действуют  на  активы: ценные  бумаги, капитал,  на  цену  недвижимости. Ученые  также  выяснили,  как  новая  информация  меняет  цену  активов  в  кратко  и  долгосрочной  перспективе. Проделанные  разработки  позволяют  более  точно  понять  и  прогнозировать  развитие  финансовых  рынков.