Մեր երկրի տնտեսական աճի որակը` ՀՊՏՀ ամբիոնային հետազոտության թեմա
ՀՊՏՀ ներքին գիտական դրամաշնորհների 3-րդ միջանկյալ հաշվետվությունների  այսօր կայացած հերթական շնորհանդեսում ներկայացվեց «Տնտեսական աճի որակը ՀՀ-ում» թեման: Շնորհանդեսին մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Գագիկ Վարդանյանը, ողջունելով մասնակիցներին, նշեց, որ ՀՊՏՀ-ում ներքին գիտական դրամաշնորհների ձեռնարկը մեծ հաջողություն ունեցավ:
«Գիտական սեմինարներից պարզվեց, որ ստացվել են հետազոտության հետաքրքիր արդյունքներ: Հետազոտությունները նպատակ ունեն առաջին հերթին բուհում ակտիվացնել գիտական գործունեությունը: Լավագույն  արդյունքները կներկայացվեն նաև մեր երկրի քաղաքականություն մշակողներին»,-ասաց պրոռեկտորը:
Ամբիոնային հետազոտության ղեկավար, տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր   Հովսեփ Աղաջանյանը ներկայացրեց թեման, ընդգծեց դրա կարևորությունն ու արդիականությունը և ներկայացրեց  հետազոտության իրականացնողներին՝ տ.գ.թ., դոցենտ Թաթուլ Մկրտչյան, տ.գ.թ., դոցենտ Արսեն Պետրոսյան, տ.գ.թ., դոցենտ Ատոմ Վարդանյան, ասպիրանտ Հայկ Մինասյան:
Թեմայի ղեկավարը նշեց, որ իրենց գնահատումների արդյունքում ներկայացվել է տնտեսական աճի համաթիվը և հավելեց, որ այդ համաթվի հաշվարկը նորույթ է:
«Տնտեսական աճի որակական բնութագրերը զարգացման համատեքստում»  թեման լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց  Ատոմ Վարդանյանը: Այս համատեքստում մասնավորապես ներկայացվեցին  հիմնախնդրի բնույթը և ընդհանուր շրջանակը, տնտեսական աճի որակի հիմնական բաղադրիչները, տնտեսական աճի որակը զարգացման հայեցակարգի համատեքստում, հասարակության և տնտեսակարգի տիպային հատկանիշները  որպես տնտեսական աճի որակը կանխորոշող գործոն, խոսվեց տնտեսական աճի որակի չափանիշների մասին:
Ներկայացված թեմայի շուրջ ծավալվեց թեժ քննարկում,  հարցադրումներով  հանդես եկան մասնակիցները, նաև` ՀՊՏՀ փ.գ.թ., դոցենտ  Յուրի Հովականյանը, ով իր հարցը դիտարկեց փիլիսոփայական տեսանկյունից:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Հովսեփ Աղաջանյանը նշեց, որ հետազոտության արդյունքները ծավալուն են, թեման  շարունակվելու է հետազոտվել:  «Հետազոտության հիմնական արդյունքն այն է, որ  տրվում են տնտեսական աճի չափողական խնդիրը, տնտեսական աճի և զարգացման փոխհարաբերությունների հիմնախնդիրը, տնտեսության կառուցվածքային փոփոխության ազդեցությունը տնտեսական աճի որակի վրա, տնտեսական աճի և աղքատության հիմնախնդիրը, տնտեսական աճի որակի համաթվի գնահատումը: Արդյունքները պետք է հանգեցնեն տնտեսական աճի որակի գնահատմանը»,-ասաց Աղաջանյանը:
Նշենք, որ այսօրվա շնորհանդեսում  ներկայացվեց միայն թեմայի մի մասը, մյուս մասը կներկայացվի առաջիկայում, որտեղ հանդես կգան հաջորդ զեկուցողները:

Качество экономического роста нашей страны, исследовательская тема кафедры АГЭУ
Сегодня  на состоявшейся  очередной  презентации  3-их  промежуточных  отчетов  внутренних  научных  грантов  АГЭУ была  представлена    тема «Качество  экономического  роста  в  РА». На  презентации  присутствовали  проректор  АГЭУ  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян, директор исследовательского  центра «Амберд» Самвел  Аветисян, начальник  научного  отдела  Хорен  Мхитарян,  преподаватели, студенты.
Гагик  Варданян, приветствуя  участников, отметил, что  начинание внутренних  научных  грантов  в  АГЭУ  имело  большой  успех.
«Из  научных  семинаров  выяснилось, что  получены  интересные  исследовательские  результаты. Цель  исследований, в  первую  очередь,    активизировать  в  вузе  научную  деятельность. Лучшие  результаты  будут  представлены  также  политическим  разработчикам  нашей  страны»,-сказал  проректор.
Руководитель  кафедрального  исследования, заведующий  кафедрой теория  экономики, д.э.н., профессор  Овсеп  Агаджанян  представил  тему,    подчеркнул  ее  важность  и  актуальность  и  представил  лиц, осуществивших исследование: к.э.н., доцент Татул  Мкртчян, к.э.н., доцент Арсен  Петросян,  к.э.н., доцент Атом  Варданян, аспирант  Айк  Минасян.
Руководитель  темы  отметил, что  в  результате  их    оценок  был  представлен  индекс   экономического  роста  и  добавил,  что  расчет  этого  индекса  новизна.
Тему  «В  контексте  развития  качественных  характеристик  экономического  роста» по  средством  слайдов  представил  Атом  Варданян. В частности,  в  этом  контексте  представил  характер  проблемы  и  общий  круг, основные  качественные  компоненты  экономического  роста в  контексте  концепции  качественного  развития экономического  роста, типовые  свойства  публичности  и   экономичности   как  фактор, определяющий  качество  экономического  роста, говорили  о  качественных  показателях  экономического  роста.
Вокруг представленной  темы  развернулось  активное  обсуждение, с  вопросами  выступили  участники, также   к.философ..н., доцент  Юрий  Овакимян,  кто  свой  вопрос  рассматривал  с  философской  точки  зрения.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  Овсеп  Агаджанян  отметил, что  результаты  исследования  объемны, тема  продолжится   исследоваться. «Основной  результат  исследования  тот, что  дается  проблема  измерения  экономического  роста, проблема  взаимоотношений  экономического  роста  и  развития, влияние  структурного  изменения экономики  на  качество  экономического  роста, проблема  экономического  роста  и   нищеты, оценка  качественного  индекса  экономического  роста. Результаты  должны   привести  к  качественной  оценке  экономического  роста»,-сказал  Агаджанян.
Отметим, что  в  сегодняшней  презентации  была  представлена  лишь  часть  темы,  другая  часть  будет  представлена  в  ближайшее  время, где  выступят  следующие  докладчики.